A magán egészségügyi szolgáltatók is szerződést köthetnek az egészségbiztosítási pénztárral

Az új törvénynek köszönhetően az egészségbiztosítási rendszer keretén belül is igénybe vehetnek magánszolgáltatásokat a páciensek •  Fotó: Veres Nándor

Az új törvénynek köszönhetően az egészségbiztosítási rendszer keretén belül is igénybe vehetnek magánszolgáltatásokat a páciensek

Fotó: Veres Nándor

Kihirdette Klaus Johannis államfő azt a törvényt, amely lehetővé teszi a magán egészségügyi szolgáltatóknak, hogy szerződést kössenek az egészségbiztosítási pénztárral, így a kötelező egészségbiztosítással rendelkező páciensek ezekben az egységekben – például a magán szakorvosi rendelőkben – a jelenleginél lényegesen olcsóbban kaphatnak ellátást.

Széchely István

2019. december 30., 11:462019. december 30., 11:46

A jogszabály értelmében az egészségbiztosítási pénztárral szerződést kötő magán egészségügyi szolgáltatók számára a pénztár megtéríti az egészségbiztosítással rendelkező páciensek által igénybe vett szolgáltatások állami tarifáját, így

ezeknek a betegeknek csak az alapár és a magánrendelő vagy magánkórház saját díjszabása közötti különbözetet kell kifizetniük.

Az intézkedés céljáról

Az intézkedés célja megteremteni a törvényes lehetőségét annak, hogy a biztosítottak az egészségbiztosítási rendszer keretén belül is igénybe vehessék magánrendelők és magánkórházak szolgáltatásit, és a pénztár által elszámolt költségeken túl egyéni hozzájárulásként fizessék ki a különbözetet az ellátásért azoknál a magán egészségügyi szolgáltatóknál, amelyek szerződést kötnek az egészségbiztosítási pénztárral.

A kötelező egészségbiztosítással rendelkező páciensek által fizetendő árkülönbözetet a magán egészségügyi szolgáltatóknak fel kell tüntetniük honlapjukon. Ha a páciens a kötelező mellett magán egészségbiztosítással is rendelkezik, akkor a szerződési feltételektől függően a különbözetet a magánbiztosító is törlesztheti. Az új jogszabály a Hivatalos Közlönyben való megjelenésekor lép érvénybe, gyakorlati alkalmazására pedig akkor kerülhet sor, amikor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) belefoglalja a vonatkozó rendelkezéseket az egészségügyi rendszer működését szabályozó éves keretszerződésbe.

Talán 2020 áprilisától alkalmazzák

Mint azt Bíró László, a Hargita Megyei Orvosi Kamara elnöke portálunknak elmondta, a 2019-es keretszerződés érvényességét meghosszabbították 2020 márciusának végéig, így

valószínűleg áprilistól alkalmazzák majd a gyakorlatban az új intézkedést,

addig pedig várhatóan kidolgozzák a szabályozás alkalmazási normáit is. Ez egy teljesen indokolt intézkedés, és szinte biztos, hogy a lehetőséggel élni fognak a magán egészségügyi szolgáltatók, a kérdés már csak az, hogy az alkalmazási normák mely szolgáltatók számára teszik majd lehetővé az egészségbiztosítási pénztárral való szerződéskötést – véleményezte az intézkedést az orvoskollégium elnöke.

Szerinte ugyanakkor a szolgáltatók mellett a betegeknek is egyértelműen hasznos lesz ez a lehetőség, hiszen „nem mindegy, hogy a magánszolgáltatónál a betegnek teljes áron kell kifizetnie a konzultációt vagy esetleg csak a többletszolgáltatást fizeti meg”. Emellett a különböző egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést is könnyebbé teszi az intézkedés, az állami egészségügyi rendszerben pedig csökkenhetnek a várólisták, hiszen ha a beteg vállalja a díjszabás különbözetének kifizetését a magánszolgáltatónál, akkor akár másnap részesülhet a szolgáltatásban, nem kell napokat, heteket, esetleg hónapokat várnia, amíg az állami rendszerben sorra kerül – vélekedett Bíró László.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Nicușor Dan megnevezte az ország elsődleges problémáját

Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy nyugatbarát párt képviselteti magát.

Nicușor Dan megnevezte az ország elsődleges problémáját
2025. május 21., szerda

Ne ijedjen meg, ha szirénákat hall Csíkszeredában: nagyszabású gyakorlatra készülnek

Nagyszabású közriadóztatási gyakorlatot szervez Csíkszeredában a Hargita megyei tűzoltóság szerdán 11 órai kezdettel. A lakók figyelmét felhívják, hogy ne pánikoljanak, végezzék az előre eltervezett munkájukat.

Ne ijedjen meg, ha szirénákat hall Csíkszeredában: nagyszabású gyakorlatra készülnek
2025. május 20., kedd

Börtönbüntetést kaphatnak a szülők, ha nem viszik el pszichológushoz erőszakos gyermeküket

Az erőszakos tetteket elkövető kiskorúak büntetését szigorító törvénytervezetet nyújtott be a parlamentbe kedden Florin Roman nemzeti liberális párti képviselő.

Börtönbüntetést kaphatnak a szülők, ha nem viszik el pszichológushoz erőszakos gyermeküket
2025. május 20., kedd

George Simion: megtámadjuk az alkotmánybíróságon Nicușor Dan megválasztását

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.

George Simion: megtámadjuk az alkotmánybíróságon Nicușor Dan megválasztását
2025. május 20., kedd

Grindeanu: a PSD-ben a többség a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartaná követendőnek

Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu.

Grindeanu: a PSD-ben a többség a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartaná követendőnek
2025. május 20., kedd

Csoma Botond: az a legfontosabb, hogy erős parlamenti támogatottsággal rendelkező kormányunk legyen

A jelenlegi helyzetben olyan kormányra van szüksége az országnak, amely egy stabil parlamenti többség támogatását élvezi – jelentette ki kedden Csoma Botond RMDSZ-es képviselő.

Csoma Botond: az a legfontosabb, hogy erős parlamenti támogatottsággal rendelkező kormányunk legyen
2025. május 20., kedd

Manipulálták a valutaárfolyamot a székelyek által jól ismert sorozatfeljelentő szerint

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem fog részt venni a kormányalakítási tárgyalásokon – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az alakulat szóvivője, Dan Tanasă.

Manipulálták a valutaárfolyamot a székelyek által jól ismert sorozatfeljelentő szerint
2025. május 20., kedd

Szóltak a rendőrök, hogy a Maros megyei utakon is „figyel” az e-SIGUR rendszer

A Maros megyei közlekedési rendőrök az e-SIGUR forgalomfigyelő rendszert használják a régió nagyobb közúti kockázatot jelentő területein, kedden – írja közleményében a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.

Szóltak a rendőrök, hogy a Maros megyei utakon is „figyel” az e-SIGUR rendszer
2025. május 20., kedd

Ketten is a PSD élére álltak volna, egyikük kapta meg a szavazattöbbséget

Politikai források szerint ügyvivő jelleggel Sorin Grindeanut bízta meg kedden a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa a párt vezetésével.

Ketten is a PSD élére álltak volna, egyikük kapta meg a szavazattöbbséget
2025. május 20., kedd

Marcel Ciolacu lemondott a PSD éléről

Bejelentette kedden Marcel Ciolacu, hogy lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről.

Marcel Ciolacu lemondott a PSD éléről