
A Teleki-Bolyai Könyvtárban az oktatástörténeti könyvek gazdag gyűjteményét találjuk, igényes kiadásokban, gyakran értékes metszetekkel díszítve
Fotó: Haáz Vince
Nádpálca és nevelés. Ma már egyre kevésbé függ össze ez a két szó, de jól tudjuk, nem volt ez mindig így. Sokáig azt gondolták, hogy abból lesz jó gyermek, akiből „kiverik a rosszat”. A régi korok nevelése kerül a marosvásárhelyi Teleki Téka péntek délutánjának fókuszába egy kiállításon keresztül, valamint a neveléstörténet egyik legfontosabb szakértőjének segítségével is.
2018. június 20., 13:382018. június 20., 13:38
Aki kíváncsi arra, hogy ezelőtt 250 évvel mit neveztek volna alternatív pedagógiának, arra, hogy a 18. és 19. században milyen módszereket véltek érdekesnek és megfelelőnek a nevelésre, mikor kezdett az oktatás egyáltalán a gyermekről szólni és mikortól ítélik el a testi fenyítés használatát, annak ott a helye június 22-én, pénteken a Teleki Téka freskós termébe, ugyanis ott mindezekről esik majd szó. A 17.30-tól kezdődő Beszélő Könyvek-est meghívottja Dr. Pukánszky Béla, neveléstörténész, a szegedi Tudományegyetem professzora, akit Lázok Klára, a Téka főkönyvtárosa kérdezget.
A beszélgetés után 19 órától
A témához kapcsolódó gazdag könyvanyagon keresztül a kiállítás a különböző korok erkölcsi és pedagógiai szemléletmódját mutatja be, illetve
A klasszikusok iránti érdeklődésnek köszönhetően a 16. századtól a kontinens nyomdái ontották az ókori szerzők sokszor szövegkritikával ellátott műveit, melyek nevelési elveket, erkölcsi normákat is tartalmaztak. A Teleki-Bolyai Könyvtárban ezek gazdag gyűjteményét találjuk, igényes kiadásokban, gyakran értékes metszetekkel díszítve, mindezekből nyitnak most kiállítást.
– mondta Lázok Klára, a Téka főkönyvtárosa. Hozzátette, mind Teleki Sámuel könyvtárában, mind a Református Kollégium állományában nagyon gazdag oktatástörténeti anyag található, a 16-17. században megjelent ókori klasszikusoktól a 18.-19. század neveléssel foglalkozó gondolkodóinak, Comeniusnak, Rousseau-nak, Pestalozzinak munkáiig, hogy csak néhány nevet említsünk, de a kiállítás kiemelten foglalkozik a magyar neveléstörténettel is.
Védelmi szövetségként a NATO mindig készen áll a védelemre – jelentette ki szerdán Bukarestben Mark Rutte, a katonai szövetség főtitkára.
Átvette szerdán a Kovászna megyei önkormányzat a sepsiszentgyörgyi új tüdőkórházat, mely az Országos Befektetési Társaság (CNI) által biztosított, közel 43 millió lejes finanszírozásból rekordidő alatt készült el.
Románia befektet a NATO-ba, a NATO pedig befektet Romániába – jelentette ki szerdán Bukarestben Mark Rutte, NATO-főtikár.
349 hegyi balesethez riasztották év eleje óta a Hargita megyei hegyimentőket, akik összesen 368 személyt láttak el, és négy személy életét már nem tudták megmenteni – közölte szerdán a Salvamont adatai alapján a Hargita megyei önkormányzat.
Nem kell bírósági illetéket fizetniük a családon belüli erőszak áldozatainak válókeresetük vagy vagyonmegosztási keresetük benyújtáskor.
Csalás gyanújával indult nyomozás, miután kiderült, hogy az érintett személyek engedély és jogi felhatalmazás nélkül folytattak hitelszövetkezeteknél szokásos olyan tevékenységeket.
Megállapodást kezdeményezett a kivitelezővel a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal és költségcsökkentő programról számolt be Szakács-Paál István polgármester, miután a Szejke-ügy bírósági döntése több milliós terhet ró a város költségvetésére.
Hat háromszéki községben is fokozott rendőri ellenőrzések zajlottak a hét első napjain az akciók során közel 130 személyt igazoltattak, több mint 80 járművet állítottak meg, több mint 20 ezer lej értékben szabtak ki bírságokat.
Az áramszolgáltató vállalat tájékoztatása szerint csütörtökön és pénteken több Maros megyei településen lesz ideiglenes áramszünet karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Egy 26 éves férfit igazoltattak a rendőrök Bereckben kedden este, akiről megállapították, hogy nem rendelkezett érvényes jogosítvánnyal, és ittasan is vezetett. Később az is kiderült, hogy balesetezett is.
szóljon hozzá!