
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A gyergyószentmiklósi Gac-oldalban állítottak emléket a több mint hetven évvel ezelőtt meggyilkolt 159 székesfehérvári honvéd katona nyughelyét gondozó felszegi asszonyoknak. A székesfehérváriak és gyergyószentmiklósiak összefogása révén állított kopjafa felavatásán tisztelettel emlékeztek a sírokat gondozó nőkre, akik azokban az időkben is virágot helyeztek az 1944. szeptember 7-én éjszaka lemészárolt fiatalok sírjára, amikor ezt nem szabadott.
2018. május 08., 17:292018. május 08., 17:29
„Ez a domboldal egy összekötő kapocs lett Székesfehérvár és Gyergyószentmiklós között. Az ég a földdel, az élő a holttal, az elmúlás a halhatatlansággal, a múlt valósága a jelen emlékezésével és Gyergyószentmiklós Székesfehérvárral találkozik itt” – hangzott el a Gac-oldalban, a kedden délben tartott kopjafaállítási ünnepségen. Felszegnek ez a része a brutálisan meggyilkolt katonák örök pihenőhelyévé vált, és nem maradt ismeretlen a történet, nem maradt ismeretlen a sír, köszönhetően azon felszegi asszonyoknak, akik a honvédek végső nyughelyét gondozták, tovább éltették annak a véres hajnalnak a történetét, amely mindörökre megpecsételte a domboldalt – hallhatták az emlékezők.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Az emlékhelyen immár 25 éve állnak emlékművek. Elsőként 1993-ban Burján Gál Emil szobrászművész alkotását helyezték el, tíz évvel ezelőtt Székesfehérvár városának főhajtásaként került újabb tiszteletadó jelkép, majd 2009-ben azért a húsz ártatlan civil áldozatért, akik a szeptember 7-i hajnalt követő napon vesztették életüket. Ez volt az a nap, amikor
2017-ben a vitézi rend állított kopjafát az elhunyt honvédek emlékére. A kedden felszentelt kopjafa pedig azoknak állít emléket, akik nélkül nem emlékezhetnénk, akik nélkül egy névtelen domboldal lenne ez a hely.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
„A felszegi asszonyok, akik őrzői, szépítői és gondozói voltak éveken keresztül ennek a helynek,
Isten gondviselése vagy egyszerűen egy egybeesés, hogy éppen a mai napon kísérik utolsó útjára György Józsefnét, Farkas Annát, a felszegi 91 esztendős asszonyt, aki egyike volt azoknak, akik gondozták a sírokat és elmesélték azokat a történeteket, amelyeket megéltek” – mondta Fórika Krisztina, a helyi önkormányzat munkatársa.
Görög István, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör székesfehérvári szervezetének képviselője és Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere leplezte le a szárhegyi Gál Csaba által faragott kopjafát, amelynek talapzatán dr. Jakab Gyula adományaként barna márványba jegyezték az üzenetet. A felszegi Munkás Szent József-templom plébánosa, Korom Imre áldotta meg a kopjafát, ünnepi beszédében többek között a nő szerepét emelve ki.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Az emlékezésen Tóth Árpád Katona sír című verse hangzott el, majd a kegyelet koszorúit helyezték el székesfehérvári és gyergyószentmiklósi elöljárók, politikai pártok és civil szervezetek képviselői. A rendezvényen köszönetet mondtak többek között a gyergyóiaknak és székesfehérváriaknak, illetve a terület, az emlékhely tulajdonosának, Bajna Györgynek.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A kiállítás még megtekinthető
A Pro Art Galériában hétfőn nyitották meg azt a kiállítást, amelyet a Székesfehérvári Krajcáros Alapítvány szervezésében a nagy háború 100. évfordulójának emlékére állítottak össze. Kárpát-medencei képzőművészeket kértek fel, hogy egy-egy alkotással járuljanak hozzá az emlékállításhoz – tudtuk meg a Székesfehérvárról érkezett Görög Istvántól. A gyűjteményből, a 250 alkotásból több mint negyvenet tettek közszemlére a gyergyószentmiklósi Békény-parti galériában, ahol még két hétig megtekinthető a tárlat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!