Négy kilométer egy kenyérért – Bukarest miatt

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Le a betonfallal! (Jos cu zidul!) – kiabálta megközelítőleg száz marosszentgyörgyi a hétvégén, mivel a települést átszelő főút közepén létesített betonfalat többszöri kérésükre sem számolta fel a bukaresti hatóság.

Gáspár Botond

2014. november 23., 12:212014. november 23., 12:21

2014. november 23., 12:512014. november 23., 12:51

Akár négy kilométert is kell gyalogolnia egy marosszentgyörgyinek azért, hogy a napi kenyeret megvásárolja, mivel a települést átszelő, Marosvásárhelyt és Szászrégent összekötő 15-ös számú országút menetirányait elválasztó sávjai közé nyolcvan centiméter magas betonfalat létesített a kivitelező a bukaresti Országos Útügyi Hatóság (CNADNR) megrendelésére – többek között ez is elhangzott a hétvégén a nagyközség központjában található Szent György szobornál szervezett tüntetésen. A délután, sötétedés után összesereglett mintegy száz lakos már sokadjára adott hangot nemtetszésének.

Iszlai Tamás, a tiltakozás egyik kezdeményezője hangosbemondón szólt a csendőrség és rendőrség által biztosított téren megjelentekhez: „nem akarjuk a betonfalat, amely olyan, mint Észak- és Dél-Korea között, kettéválasztja a községet. Letérőket, biciklisávokat, megfelelő járdákat akarunk. Nem kérünk a válaszfalból, építsék vissza a behajtókat” – olvasta a közösség követeléseit, majd a román és magyar nyelvű tiltakozó transzparenseket felmutató csoporttal együtt mondta: le a fallal, le az útügyi hatósággal (jos zidul, jos CNADNR).


A tömeghez szólt Marosszentgyörgy polgármestere, Sófalvi Szabolcs is, aki elmondta, hogy ő maga többször több fórumon fejezte ki ellenvetéseit a betonfal ellen, amelyet a központi, bukaresti hatóságok túlkapásának, visszaélésének tart. „Megkerestük a bukaresti, a brassói, a Maros megyei CNADNR-t, az utat felújító itáliai konzultáns céget, a megyei tanácsot, Maros megye prefektúráját, a szállításügyi minisztériumot. Támogat minket a rendőrség és a rohammentő-szolgálat is, mégsem akarják eltávolítani a falat, mert az országos útügyisek azt hangoztatják, hogy az építmény éppen a lakosság védelmét szolgálja. Az igazság viszont az, hogy az elmúlt másfél hónap alatt annyi baleset történt, mint öt év alatt (ezekről óriásplakátszerű fotókat készítettek és a helyszínen bemutatták – szerk. megj.)” – fogalmazott. Hozzátette, az útügyi „szakemberek” eredetileg azt tervezték – és a kivitelező így is készítette el és adta át a munkálatokat –, hogy a főútnak a Marosszentgyörgyöt átszelő teljes, több mint két kilométeres szakaszán megszakítás nélküli betonfal válassza el a két menetirányt egymástól.

A jelenlegi behajtókat hosszas egyeztetések után sikerült kialakíttatni, de így is esetenként egy kilométert kell gyalogolni az átjáróig. „Jövő héten ismét megyek Bukarestbe, és ha kell, az új választott államelnökhöz, Klaus Johannishoz is elmegyek, mert nem hagyjuk annyiban, kitartunk, amíg elfogadható megoldás nem születik” – mondta a polgármester, majd a lakossághoz intézett kérést: „ez az ügy nemcsak a főúton lakókat érinti, hanem minden marosszentgyörgyit, és csak közösen érhetjük el a célunkat, ezért legközelebb legyünk sokkal többen”.


Marosszentgyörgy Polgármesteri Hivatala két évvel ezelőtt kezdte el a tiltakozást a CNADNR ellen, amikor megtudták, hogy a 15-ös országút adminisztrátora a felújítás nyomán beton választófalat készül felállítani az út közepén. Útkészítő és közlekedésbiztonsági szakemberek megállapították, hogy semmi szükség nincs a falra. Ugyanakkor folyamatosan visszatértek a 2008-as kéréshez, hogy helyezzenek körforgalmat a község központjába. „A bukaresti »szakemberek« azt gondolták, hogy az út baloldalán lakó tanulók átrepülnek majd az iskolába, (amely az út jobb oldalán található), a helyiek soha nem mennek át a túloldalra, és a helyi gépjárművezetők több kilométeres kerülőt tesznek, hogy eljussanak egy községbeli címre, illetve a mentők, tűzoltók, a rendőrség és csendőrség gépjárművei értékes perceket veszítenek el, amíg a helyszínre érnek” – áll egy korábbi közleményben.

Szóban forgó híresztelések szerint a falhoz valójában azért ragaszkodik a CNADNR, mert az európai uniós pénzalapokból nagyobb összeg állt rendelkezésre – azaz több pénzt kellett elkölteni –, mint amennyibe az út felújítása került, ezért a hivatalos nevén New Jersey típusú betonválaszfal létesítésével lehetett további összeg elköltését indokolni.

 
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 02., csütörtök

Kigyulladt egy mésszel megrakott teherautó motortere Segesváron

Tűz ütött ki csütörtökön egy mésszel megrakott teherautó motorterében Segesváron, az E60-as úton. A helyszínre a tűzoltók vonultak ki, hogy megakadályozzák a lángok továbbterjedését.

Kigyulladt egy mésszel megrakott teherautó motortere Segesváron
Hirdetés
2026. július 01., szerda

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében

A marosludasi tűzoltó-egység katonai tűzoltóit egy kigyulladt kisteherautóhoz riasztották az A3-as autópályára szerda délután. A tűzeset a sztráda Marosvásárhely–Kolozsvár menetirányában történt.

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében
2026. július 01., szerda

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál

Néhány nap múlva megnyitja kapuit Erdély egyik legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a VIBE. A július 2–5. között zajló rendezvény idén is nemzetközi sztárokkal, hazai kedvencekkel, új helyszínekkel és több kényelmi fejlesztéssel várja a látogatókat.

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál
2026. július 01., szerda

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején

A csütörtökön kezdődő VIBE Fesztivál ideje alatt megerősített rendőri és csendőri jelenlétre kell számítani Marosvásárhelyen és a fesztivál helyszínén. A hatóságok célja, hogy a négynapos rendezvény rendben és biztonságban teljen.

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején
Hirdetés
2026. július 01., szerda

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében

Több mint egy tucat helyszínen avatkoztak be a Maros megyei tűzoltók a keddi vihar után. A kidőlt fák autókat, tömbházakat és egy étterem teraszát is megrongálták, több településen pedig pincéket és alagsorokat öntött el a víz.

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében
2026. június 30., kedd

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét

Megtalálták a tűzoltók annak a személynek a holttestét, akit kedd délután kezdtek el keresni a Maros folyóban Lekencénél.

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét
2026. június 30., kedd

Embert keresnek a Marosban Lekencénél

Egy, a Maros folyóban eltűnt, feltehetően vízbe fulladt személy felkutatásához riasztották kedden a dicsőszentmártoni tűzoltóegység és a marosludasi munkapont hivatásos tűzoltóit Maroslekence térségébe.

Embert keresnek a Marosban Lekencénél
Embert keresnek a Marosban Lekencénél
2026. június 30., kedd

Embert keresnek a Marosban Lekencénél

Hirdetés
2026. június 29., hétfő

Két autó ütközött, az egyik lesodródott az úttestről

Egy sávon halad a forgalom a marosvásárhelyi Szabadi úton, ahol két autó ütközött össze hétfőn délután.

Két autó ütközött, az egyik lesodródott az úttestről
2026. június 29., hétfő

Aquaparkkal bővülhet Szováta turisztikai kínálata

Több mint 104 millió lejes beruházással épülhet modern aquapark és szabadidős központ Szovátán. A Maros Megyei Tanács és Szováta önkormányzata közösen nyújt be pályázatot a projekt megvalósítására, amely egész évben várná a látogatókat.

Aquaparkkal bővülhet Szováta turisztikai kínálata
2026. június 29., hétfő

Mikrobusz és személyautó karambolozott Maros megyében

A 15-ös országúton, a Marosvécshez tartozó Disznajón bekövetkezett balesethez riasztották hétfőn reggel a dédai tűzoltóság munkatársait: egy mikrobusz és egy személyautó karambolozott.

Mikrobusz és személyautó karambolozott Maros megyében
Hirdetés