Az inflációval, illetve a jövedéki adó lej/euró árfolyamon való kiszámításával magyarázzák a jelentős árdrágulásokat. Ami biztos: a benzin ára a héten átlagosan 5 banival emelkedett, de januártól ismét drágul, ugyanakkor többe kerül majd a villanyáram és a különböző húsfélék is.
2009. december 29., 16:492009. december 29., 16:49
2009. december 29., 19:042009. december 29., 19:04
Az ünnep lejárta után komoly drágítási hullámmal kell szembenéznünk. A jelentős áremeléseket azzal indokolják, hogy a jövedéki adót a következő évtől a mostani lej/euró árfolyamon számítják ki, amely 14,2 százalékkal gyengébb az egy évvel korábbi értéknél.
Amint azt már írtuk új évtől 3,5–4 százalékkal nő a lakosság és a cégek által fizetendő villamos energia ára, ami maga után von több más áremelkedést is, főként az alapélemiszerek drágulnak majd. A termelők szerint a tejtermékek 3–8 százalékos, a baromfihús 20–30 százalékos drágulása várható, a disznóhús ára pedig 25 százalékos áremelkedést regisztrál majd. A kenyér 5–10, míg a zöldség és gyümölcs 7–10 százalékkal kerülhet többe majd. Az már biztos azonban, hogy január elsejétől az üzemanyag megint 20 százalékkal, a cigaretta pedig 34 százalékkal drágul.
Országos szintű rendőrségi akciókat hajtott végre a rendőrség és az ügyészség a Jupiter akció keretében hétfőn és kedden. A hatóságok 202 házkutatást végeztek országszerte, több tucat ügyben, és Maros megyében is több embert őrizetbe vettek.
Nicușor Dan államfő kedden ismét tárgyal a Nyugat-barát parlamenti pártok képviselőivel, szerdán pedig sajtótájékoztató keretében számol be a kormányalakítással és a deficitcsökkentő intézkedésekkel kapcsolatos fejleményekről.
A parajdi sóbánya-katasztrófa nyomán a térség vízháztartása is felborult, a Kis-Küküllő sótartalma megnőtt, és több településen vészhelyzetet hirdettek ki, mivel a csapvíz fogyasztásra alkalmatlanná vált.
Tartós élelmiszert, gumicsizmát, tisztító- és fertőtlenítőszereket és pénzt is gyűjt a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi fiókja a háromszéki árvízkárosultaknak. Felhívásukra sokan megmozdultak.
Hétfőn Nagyborosnyón, a megannyi tűzoltó munkájának, illetve az esőzés megszűntének köszönhetően annyira csökkent a vízszint az elárasztott udvarokban, hogy a házak takarítását is el lehetett kezdeni. A kár hatalmas.
Segítséget ígértek a Galac megyei Costache Negri település lakói a Kovászna megyei Körösbácstelek árvízkárosult lakóinak – osztotta meg Facebook-oldalán Cristian Marchiș blogger.
Nicușor Dan hétfőn Vilniusban kijelentette, hogy várhatóan két héten belül megalakul az új kormány.
Egy Magyarországon is lefolytatott turisztikai kampány megszervezését javasolta gyors segítségként a parajdiaknak a településre látogató Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását sürgette hétfőn a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a parajdi sóbányánál történt súlyos ökológiai katasztrófához vezető okok feltárására és a felelősségek megállapítására.
Parajd lakói rendíthetetlenül hisznek abban, hogy nem történik még nagyobb katasztrófa. Reménykednek, de „már az utolsó reménynél tart mindenki”.