Udvarhelyi kisjátékfilmet mutattak be

•  Fotó: Bodnár Arthur

Fotó: Bodnár Arthur

Szombat este, december 26-án mutatták be az udvarhelyi Siculus Ifjúsági Házban Bálint Arthur második kisjátékfilmjét, a Bujdosók címűt. A filmet Udvarhelyen és Székelykeresztúron forgatták a nyár folyamán mintegy öt nap alatt. A bemutatón szép számú érdeklődő foglalt helyet, és ilyet azóta, hogy bezárt az udvarhelyi mozi, aligha tapasztalhattunk.

Barabás Blanka

2009. december 27., 15:552009. december 27., 15:55

2009. december 27., 19:102009. december 27., 19:10

•  Fotó: Bodnár Arthur Galéria

Fotó: Bodnár Arthur

A mozi szebb napokat látott idejében sem voltak talán ennyien kiváncsiak egy filmre. Az udvarhelyi dokumentumfilmes, Bálint Arthur rendező-operatőr már alkotott korábban hasonló műfajban – az Őrangyalok nélkül 2001-es film. A Bújdosókban a Transikon Egyesület (helyi filmesek, operatőrők szervezete) tagjai mind részt vettek rendezőasszisztensként, operatőrként, gyártásvezetőként.

A forgatási helyek fölismerhetők, sőt a film legnagyobb érdekessége az udvarhelyiek számára az, hogy szereplői ismert helyi „figurák”, így például a főszereplő terstvérpárt Vass Csaba és Bihari Lóránt alakítja, a taxis-dokit pedig Pelok Benedek pszichiáter, a fiúkat provokáló rockerek szintén udvarhelyiek... Nem színész egyikük sem, de talán ettől életízű a film számunkra. Az alaptörténet a testvérpár bújdosását, utazásait dokumentálja, beleszőve a helyzetek adta konfliktusokat. A kisebbik fiú kényszeres utánzó, ez a tény pedig különböző kellemetlen szituációkba sodorja a főhősöket – el egészen addig, hogy a kezdet is és a vég is utazás egy másik helyre, ahol talán biztonság várhat rájuk. Szomorú és megható a történet, néhol viccbe fúl, mindamellett, hogy csendben társadalombírálatot foglamaz meg.

A Bujdosók című filmet először mutatták be nyilvánosan – főtámogatója a Duna Műhely –, időközben pedig a Magyar Filmszemlére nevezte az alkotó.

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 01., hétfő

Veszélyesnek ítélt, visszajáró medvét lőttek ki Székelyudvarhelyen

Négy év körüli nőstény medvét lőttek ki hétfő este a székelyudvarhelyi Tulipán utcánál, miután az állat az elmúlt hetekben rendszeresen megjelent lakott területen, és közvetlen veszélyt jelentett az emberekre.

Veszélyesnek ítélt, visszajáró medvét lőttek ki Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 01., hétfő

A tűzhelyen felejtette a készülő ételt, majd távozott otthonából

Nagy erőkkel vonultak a hatóságok hétfőn délelőtt a székelyudvarhelyi Győzelem utcába, ahonnan tűzesetet jelentettek. A lakás bérlője a tűzhelyen felejtette az ételt, majd távozott az apartmanból – a tűzoltók az ablakon át jutottak be.

A tűzhelyen felejtette a készülő ételt, majd távozott otthonából
2026. május 30., szombat

Gumicsizmás üzenet Parajdról – videóval

Furcsa üzenettel találkozhatunk tegnap óta a parajdi sóbánya bejáratánál: vödörbe helyezett gumicsizmák árválkodnak, vezetői funkciót betöltőknek szóló utalással.

Gumicsizmás üzenet Parajdról – videóval
2026. május 30., szombat

Ösztön? A városban is a Fások utcát kereste a medve – videóval

Szombaton reggel a Fások utcában, a székelyudvarhelyi terelőút környékén, pénteken este a Rózsa utcában, korábban pedig a Csereháton és a Szejkefürdőn jártak különböző medvék. Komoly károkat is okozott az egyik nagyvad egy méhészetnél.

Ösztön? A városban is a Fások utcát kereste a medve – videóval
Hirdetés
2026. május 28., csütörtök

A művészeti líceum esetében kiküszöbölnék a tervezési hibákat Székelyudvarhelyen

Kisebb vita alakult ki a székelyudvarhelyi tanácsülésen, amikor az egyik tanácsos jelezte: remélhetőleg a Palló Imre iskola felújítása nem jut ugyanarra a sorsra, mint az Orbán Balázs iskola vagy a művelődési ház, ahol tervezési hibák okoznak gondokat.

A művészeti líceum esetében kiküszöbölnék a tervezési hibákat Székelyudvarhelyen
2026. május 27., szerda

A parajdi sóbánya vesztére emlékezünk a Medve-tó születésnapján

Pontosan 151 évvel ezelőtt, május 27-én keletkezett Szováta természeti kincse, a Medve-tó. Ma egy éve ugyanezen a napon árasztotta el a víz a parajdi sóbányát is.

A parajdi sóbánya vesztére emlékezünk a Medve-tó születésnapján
2026. május 27., szerda

Figyelemfelkeltő jelzéseket festenek fel az iskolák közelében lévő átjáróknál

Figyelemfelkeltő rajzokat festenek a székelyudvarhelyi iskolák közelében lévő átjáróknál, hogy a gyalogosokat óvatosságra intsék. A kezdeményezés célja a baleset-megelőzés. Ezt a módszert Csíkszeredában is alkalmazták.

Figyelemfelkeltő jelzéseket festenek fel az iskolák közelében lévő átjáróknál
Hirdetés
2026. május 27., szerda

Óriásmajálissal és gyermeknappal készülnek Szejkén

Pótolják az eredetileg április végére és május elejére tervezett, rossz idő miatt elhalasztott programokat: május 30–31-én, valamint gyermeknapon a Szejkei Óriásmajális három napon át várja a családokat.

Óriásmajálissal és gyermeknappal készülnek Szejkén
2026. május 26., kedd

Újabb forgalmas helyszínen kezdődik útfelújítás Székelyudvarhelyen

Kedd reggel elkezdik a Haáz Rezső Múzeum előtti körforgalom felújításának előkészítését, így forgalomkorlátozásokra kell számítani – közli Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.

Újabb forgalmas helyszínen kezdődik útfelújítás Székelyudvarhelyen
2026. május 25., hétfő

Öt év alatt a város peremére szorítják ki a varjakat

Szakaszosan költöztetik el a vetési varjak fészkeit Székelyudvarhelyen, hogy öt év alatt a város peremére szorítsák ki a populáció nagy részét. A beavatkozás egyes helyszíneken már eredményesnek bizonyult.

Öt év alatt a város peremére szorítják ki a varjakat
Hirdetés