
A szentábrahámi unitárius gyülekezet 1848-ban, az abásfalvi Balázs Mózes által épített templomi hangszerét Pap Zoltán székelyudvarhelyi orgonaépítő mester és munkatársai restaurálták. Avatóünnepségén Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspök hirdette Isten igéjét, avatóbeszédet mondott Lőrinczi Lajos esperes. A teljeskörű restaurálásról és a templomi hangszer történetéről az orgonaépítő szólt, majd Lászlóffy Árpád klasszikus orgonaműveket játszott.
2010. május 11., 11:212010. május 11., 11:21
2010. június 06., 17:302010. június 06., 17:30
Az eredeti állapotába visszaállított orgona a falu büszkesége. Már építésekor is hozzájárulásukból készülhetett el. Az elmúlt hónapokban újracineztették a sípokat, újrabőrözték a fújtatót, hogy megszólalhasson az ősi hangszer.
„Az orgona kíséretében más az istenházabéli éneklés – mondta az igehirdető püspök. – Ha nem énekelünk, életvitelünkkel, gondolkodásunkkal baj van. Az élet velejárója a dal: bölcsőtől a koporsóig. Sajnos gyakorta az énekeskönyvek megnyitatlanul maradnak a padokon, vagy nem merünk énekelni. Közös éneklés mágikus erő, egybefonódás csodálatos erejével visz legközelebb az isteni világ felé. A protestantizmus ereje a közös éneklésben volt. Dalolni és imádkozni helyettünk senki nem tud”. Biztatott: „Ne csak hallgassuk búgó hangját, énekeljünk is: zengjük az ősi dicsőítő dalokat, és tanuljunk meg újra a szép orgonaszó mellett szent zsoltárokat énekelni”.
„Hallgatni, szeretni, megbecsülni, énekelni vele az Úrnak”
Lőrinczi Lajos esperes avatóbeszédében a műemlékorgonát „hangszerbe öntött életnek” nevezte. Áldást kért arra a közösségre, akik elhatározták, a mesterekre, akik felújították. „A műemlék templomban lennie kell egy orgonának, ami hangokba önti örömünket, és velünk dicséri, magasztalja Istent. A megszólaló dallamok után a püspök áldást kért rá: „Tanítson minket is egymás mellé simulva, egymást kiegészítve Isten felé fordulva harmóniát zengeni”.
Berei István helyi lelkész a munka örömét a Mátéfi Dénes gondnok szemében megcsillanó örömkönnyekben is látta. Mi Benkő Béla énekvezér mosollyal kísért játékában. A gyülekezet az apró nyugdíjon megspórolva, lelki ügynek tartotta a restaurálást.
Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke örömét, elégtételét fejezte ki. A polgári élet folytonosan változik, a templomban változatlanok az értékek – amíg emberek élnek. Megköszönte a közösségnek az odaállást. Nagy magyar örökségünk az 1848-ban épült orgona – helyreállítását fontos volt.
Lélekkel, becsülettel, tisztességgel végezte a munkát Pap Zoltán orgonaépítő mester és munkatársai. „Egyre több néma orgona szólal meg a megyei tanács támogatásával” – mondta az orgonaépítő. A régi orgonák hangzásvilága építésük korának érzésvilágára vall. Vasárnap a szentegyházban az ünnepélyes orgonaszó a teremtés májusi Istent dicsőítő szimfóniájába kapcsolódott bele.
Orgonatörténet
A szentábrahámi unitárius templom első orgonáját 1813-ban Atyha katolikus eklézsiájától vásárolták. Hogy hová került, nincs adat. A Balázs Mózes által épített orgona hat regiszteres, 434 síppal rendelkezik. A legnagyobb 130 cm-es, a legkisebb 2 cm. Kétszekrényű orgona, festett népi motívumok díszítik – középen van a játszóasztal. Az építőmester 7 orgonát épített. Az első világháborúban a homlokzati ón sípokat elrekvirálták hadi célokra. Utána szegény időszak következett, majd a második világégés, és a kommunizmus évtizedei. Csatornapléhből készült sípokkal tudták csak pótolni. Korábbi javításakor úgy építették át, hogy egyik oldalon a sípokat levágták, a másik oldalon kartonpapírral egészítették ki a sípokat.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.