Fotó: Kristo Robert
Befejezte a helyszíni kutatómunkát Kicsi Pogányhavason, a Szent László-kápolna romjainál Botár István, a Csíki Székely Múzeum régésze. "Sajnos, kissé csalódott vagyok – mondta a régész –, ugyanis úgy tűnik, hogy nem középkori kápolnáról van szó."
2010. augusztus 17., 15:032010. augusztus 17., 15:03
2010. augusztus 17., 17:562010. augusztus 17., 17:56
Fotó: Kristo Robert
„Ami biztos, hogy Orbán Balázs leírásával ellentétben, aki félköríves záródást emleget, a szentélyzáródás sokszögű. Ugyanakkor a keleti oldalon van egy támpillér, eredeti helyén, de nem a sarkon, ahol elvárhatnánk, hanem középen, és jóval kisebb” – részletezte megállapításait Botár István. Amint kiderült, egy 6,6 m hosszú és 5,2 m széles kis, tömzsi kápolnáról van szó, amelyet részben sziklára építettek, és amely az alaprajza, valamint a környezetében talált leletek alapján a 17. században épülhetett. „A környezetében, a járószintből, illetve a járószint alól előbukkant cserepek nem középkoriak” – hangsúlyozta a régész. A régész megállapításai szerint a kis kápolna belső tere gyakorlatilag négyzetes volt, és a zsindellyel födött épületet nem képezték ki túl igényesen. Az omladékokból az is kiderült, hogy falainak egy részét erőszakkal döntötték le, köveit elhordták.
A 19. század közepén Orbán Balázs már romként írta le a kápolnát. „Azért mehetett olyan hamar tönkre, mert szerintem nem a falu építtette, nem egy közösségi hely lehetett, hanem valamelyik családnak, vagy valakinek a magánkápolnája – véli Botár István – , és amikor az, aki építtette és fenntartotta, meghalt vagy elköltözött, akkor gazdátlanná lett. Mert ha ez Szépvízé lett volna, biztos, hogy jobban vigyáznak rá. Igaz, hogy az országút is elköltözött mellőle az 1830-as években , így attól kezdve már viszonylag félreeső helyre került, nem volt mellette átmenő forgalom, nem volt látogatottsága... Ennek ellentmond az, hogy a széphavasi kápolna is tönkrement..., de a méretei miatt a Szent László-kápolna mégis inkább fogadalmi kápolna lehetett, amelyet valaki hálából emeltetett.”
„Az ásatás alapvető célkitűzése megvalósult – mondta a régész. – Megvan a kápolna alaprajza, és azt is tudjuk, hogy nem középkori építmény. Miután egy topográfus felméri a szelvényeket, földdel valamennyire visszatöltjük, hogy a tél ne viselje meg túlságosan. A helyiek azt tervezik, hogy jövőre újjáépítenék a Szent László-kápolnát, s talán ismét látogatott pihenő-, búcsú-, megállóhely lesz. Tény, ha nem indította volna meg a kutatást a helyi önkormányzat és a közbirtokosság, akkor ez a kis kápolna nyomtalanul eltűnt volna.”
Autó borult fel a Csíkszereda és Szentegyháza közötti útszakaszon hétfőn délután.
Ferenc pápa útjának neveznék át a Hármashalom oltárhoz vezető utat, amelyen végighaladt a szentatya csíksomlyói látogatásakor – jelentette be hétfőn az egyházfő halálának hírére reagálva Korodi Attila polgármester.
Történelmi jelentőségű látogatásra érkezett Csíksomlyóra Ferenc pápa 2019. június 1-jén. A római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetője szentmisét pontifikált a fogadalmi búcsú helyszínén és aranyrózsát ajándékozott a kegyhelynek.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
szóljon hozzá!