Sikeres, de kihívásokkal teli évadot zárt az Udvarhely Táncműhely: három bemutató, két fesztivál, továbbképző, táncoktatás és táncház – „táncos körökben nagyon szép eredmény”, summázott Miklós Levente intézményvezető.
2011. július 04., 17:012011. július 04., 17:01
2011. július 04., 17:112011. július 04., 17:11
Problémákkal kezdődött a 2010–2011-es évad, hiszen az állami intézményekben lezajlott létszámcsökkentés alól az Udvarhely Táncműhely sem volt kivétel: a 25 alkalmazottból végül 17-en maradhattak az intézménynél. „Szerencsére a tánckar sértetlenül maradt, a további bedolgozókkal, világítóval, színpadi munkásokkal pedig szerződéses viszonyban vagyunk” – magyarázta Miklós.
Rögtön az évadindítás után az Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozóján vett részt az Udvarhely Táncműhely, a szentgyörgyi rendezvényről két díjjal – a társulat a Töretlen fejlődés nevezetű díjat, illetve A szőrös pisztráng című előadás rendező-koreográfusa, Katona Gábor a Képi megfogalmazás költőiségéért elnevezésű díjat vehette át – tért haza.
„Három bemutató volt az idei évadban, ami táncos körökben nagyon szép eredmény” – tudtuk meg az igazgatótól. Az „önerőből”, a négy férfi táncos felépítette koreográfiával színre vitt Négy tánc című folklórműsort tizenegyszer játszotta a társulat, hét alkalommal Udvarhelyen és négyszer „idegenben”. A nagy sikerű, Furik Rita rendezte Varázsének folklórszínházi előadást hatszor, a gyergyói Figura Stúdió Színházzal partnerségben létrejövő, Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról című mozgásszínházi előadást pedig négyszer vitte színre a táncműhely. A két utóbbi produkció a következő évadban is megtekinthető lesz majd, számolt be Miklós.
Október 29–30-án második alkalommal volt Össztánc ősszel fesztivál, amely a tervek szerint jövőre már Kárpát-medencei néptáncegyüttesek találkozójává növi ki magát. A májusban nagy sikerrel lezajlott V. Tánc Tavasza Tánc- és Mozgásszínházi Fesztivál „is megállta helyét a fesztiválok között”, fejezte ki megelégedését az intézményvezető. Mindkét rendezvény költségeit pályázati összegekből sikerült fedeznie a táncműhelynek. A főként óvónők és tanítónők számára meghirdetett néptánc alapképzés továbbképzője is idén zajlott 40 pedagógus részvételével. „Szabó Ildikó és Fábián Réka nem aktív táncosok irányításával gyerektáncházat is indítottunk idén, de kétheti rendszerességgel felnőtteket is fogadtunk táncházba, illetve táncoktatásra” – vázolta az igazgató.
A 2010–2011-es évad két workshoppal zárult: előbb a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Táncműhely közösen vehetett részt Uray Péter, a sepsiszentgyörgyi M Stúdió művészeti vezetőjének egyhetes képzésén, majd június végén Juhász Zsolt, a budapesti Duna Művészegyüttes művészeti igazgatója, koreográfusa volt a társulat vendégoktatója. „Nem titok, hogy a színházzal folytatott közös munka eredménye egy előadás lesz” – árulta el Mikós, továbbá azt is megtudtuk, hogy a következő évad első bemutatója – a szeptember 22-ére várható Ködből, csöndből című, József Attila versei alapján összeállított táncszínházi előadás – a Juhásszal folytatott munka gyümölcse lesz.
„Meg vagyok elégedve az elmúlt évaddal, a nehézségek ellenére színvonalas előadásokat és fesztiválokat sikerült megszervezni” – summázott az intézményvezető, megjegyezvén viszont, hogy a jelenleg négy férfi és hat aktív női táncosból álló társulatnál továbbra is várják a „táncolni vágyó és tudó fiúk” jelentkezését. Végezetül megtudtuk, a 2011–2012-es évad programja már letisztázódott, a részletekre viszont őszig kell várnia a nagyérdeműnek.
Három, Székelyudvarhely közösségéért hosszú éveken át dolgozó személy vehette át pénteken a Pro Urbe díjat az Udvarhely Napok keretében. Az ünnepségen a közösség szolgálatáért és a maradandó értékteremtésért mutatott hála állt a középpontba.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
szóljon hozzá!