Kopjafaavatás, mazsorett- és fúvósfelvonulás, óriáskürtős, Bikini-koncert – Uzon község ünnepelt a hét végén. A kétnapos rendezvénysorozat alatt a község és a környékbeli falvak lakói együtt szórakoztak.
2011. május 23., 10:422011. május 23., 10:42
2011. május 23., 12:252011. május 23., 12:25
Ha uzoni falunapokat tartanak, akkor elmaradhatatlan az erősember-vetélkedő, hiszen Románia legerősebb településéről beszélünk, ezért a címért évről évre harcolni kell. Bár a versenyre sokan jelentkeztek, végül csak négy csapat jött el és mérte össze erejét: Csíkszentimre, Uzon, Szentivánlaborfalva és Uzonfüves. A versenyszámok között rönkforgatás és -hajítás, sodrófa- és kerékkülső-hajítás, rönk- és zsákcipelés, szekér- és kamionhúzás szerepelt, és bár minden csapat erős volt, az uzoniakat most sem sikerült felülmúlni. Nem véletlen, hogy ők a legerősebbek Háromszéken és az országban is.
Az óriás kürtőskalács sütése is sikeresnek bizonyult, a szentivánlaborfalvi asszonyok már kora délelőtt dagasztották a tésztát, amiből végül 15 méteres kalács sült, ez két méterrel haladta meg a tavalyi sütemény hosszát. A kürtős percek alatt elfogyott. Vasárnap ünnepi tanácsüléssel, kopjafaavatással és fúvósfelvonulással folytatódtak a községi napok.
A református templom kertjében elhelyezett kopjafát Nagyobb Péter református tiszteletes emlékére állíttatta a község, aki börtönt viselt hitéért, népéért. A kopjafát Balázs Antal faragta, Ráduly István polgármester kezdeményezésére, aki méltatatta a lelkészt. A kopjafa állításán jelen volt az elhunyt lelkész lánya, Mocsáry Gondos Irén is, akit a község lelkipásztora meg is ajándékozott. Az ünnepségen Ráduly István kiemelte, öröm, hogy a templomkertben kopjafa őrzi Nagyobb Péter emlékét, de szomorúság is, hogy eddig nem kaphatta meg a kitüntetést.
Az ünnepi kopjafaavatás után a megye több fúvószenekara és mazsorettcsoportja is felsorakozott, és végigvonult Uzon utcáin, különböző indulókat fújva. A napot humorshow-val, koncertekkel, modern tánccal folytatták, este pedig tűzijáték és Bikini-koncert várta a szórakozni vágyókat.
Sikerrel zárták legújabb afrikai expediciójukat a Székelyek a magasban sportegyesület hírnevét öregbítő hegymászók, Tulit Zsombor és Csenteri Levente, akik múlt héten megmászták Afrika második legmagasabb hegycsúcsát, az 5199 méter magas Batiánt.
A Székelyföldre, illetve azon belül is a Csomád hegység környékére jellemző gázkitöréseket, borvízforrásokat eddig is sokat kutatták a tudósok, azonban a modern mérőműszerek új perspektívákat nyitottak számukra. De néha még ezek is kiakadnak.
Damokos Csaba designer munkáiból nyílik tárlat július 22-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Lábasház emeleti kiállítótereiben. A kiállítás a Székely Nemzeti Múzeum számára készült plakátok válogatását mutatja be.
Dakó Viola kertészmérnök, a Vadóka alapítójaként, kisvállalkozóként igyekszik átadni tudását, tapasztalatát a vadon tápláló és megtartó erejéről. Legutóbb Kézdivásárhelyen mesélt a gombák, gyógynövények, vadgyümölcsök, fermentált zöldségek világáró
Városi strandból ugyan csak egy van, de ha valaki hűsölni, gyógyulni szeretne, talál rá megfelelő helyet. Háromszéken nincs hiány a természetes fürdőhelyekből, de még mindig van, ami kihasználatlan. Strandkörkép a teljesség igénye nélkül.
Kristófi János festőművész retrospektív kiállításának megnyitójára várja az érdeklődőket kedden 14 órától az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK).
Rázóssá vált a közlekedés Sepsiszentgyörgyön, miután az utóbbi napokban több útkereszteződésben felmarták az aszfalt kopórétegét. A munkálatok a kiépítés alatt lévő okosjelzőlámpa-rendszerrel függenek össze, melynek átadása augusztus közepére várható.
Az elmúlt időszakban több súlyos baleset is történt a 11-es országúton, Kézdivásárhely térségében, melyek miatt forgalomlassító intézkedéseket vezettek be a hatóságok.
A sepsiszentgyörgyi személyi nyilvántartónál is kizárólag új, chippel ellátott elektronikus személyi igazolvány igényelhető. Kézdivásárhelyen a létszámhiány miatt előfordulhat, hogy hónapokat kell várni az okmányra, aminek van egy kis hátulütője.
A Magyar Passió című, 2021-es magyar filmdrámát vetítik pénteken 18 órától a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ nagytermében, utána pedig közönségtalálkozóra várják az érdeklődőket.
szóljon hozzá!