
Fotó: Barabás Ákos
Minden embernek megvan bármilyen helyzetben a döntési lehetősége, hogy az erőszakmentességet válassza – vallja Borsos Annamária gyergyószentmiklósi pszichológus. Ő egyike azon szakembereknek, akik nemrégiben Alternatívák az erőszakkal szemben (AVP) alaptréninget tartottak Csíkszeredában családi elhelyező központokban nevelkedő fiataloknak. A családon belüli erőszak formáiról, okairól, megelőzéséről, a bántalmazókról és bántalmazottakról beszélgettünk.
2016. február 02., 14:322016. február 02., 14:32
– Ki lehet bántalmazott a családban?
– Ha családon belüli erőszakról hallunk, legtöbbször arra gondolunk, hogy egy élettársi kapcsolatban a nő a bántalmazott, pedig lehet a férfi is, tehát bármelyik partner. Emellett bántalmazott lehet a gyerek, az idős vagy fogyatékos hozzátartozó, bárki a családból.
– Mi vezet a családon belüli erőszakhoz?
– Nagyon sok kutatás van erre vonatkozóan. A környezetünk, a társadalom tele van erőszakkal, és sajnos, elfogadott az erőszak ténye. Ha bizonyos közösségekben feltesszük a kérdést, van-e joga valakinek, hogy bántalmazza a másik felet például egy házasságban, vagy kinek a hibája, megtörténhet, hogy azt fogják válaszolni, hogy ötven-ötven százalék, fel sem merül az emberekben, hogy alapvetően senkinek nincs joga bántalmazni a másik személyt. A szóbeszédben is használják tréfásan, hogy az asszony verve jó, és természetes dolognak veszik, elnézik, hogy ha valaki hibázik, a másik bántalmazhatja. Annyira sokan vannak ilyen helyzetben, hogy nem tűnik fel különösebben. Bármilyen furcsán hangzik: ez hallgatólagosan elfogadott.
– Ha egy gyermek olyan családban nő fel, ahol bántalmaznak, nagyobb az esély arra, hogy ő is ezt teszi, mikor felnő?
– Nem ez az egyetlen oka annak, hogy valaki bántalmazó lesz felnőtt korában, de az biztos, hogy egy olyan meglévő minta lesz számára, amihez elsőként hozzányúlhat. Hogyha ő az élete folyamán megtanul más mintákat is, megtanulja, hogy mit jelent a tisztelet, az emberi jogok betartása, és lát mást is, lesz lehetősége választani. De hogyha így nő fel, így alapít családot, amikor jönnek a nehézségek, neki is lesz egy ilyen minta, amibe belecsúszhat. Aki egy ilyen családban él, mind sérül valamilyen szinten.
– A bántalmazásnál különböző formákról beszélhetünk…
– Általában elfogadott forma a szóbeli erőszak, az egymás kritizálása, az önértékelésének, önbizalmának leépítése – a bántalmazás többnyire ezzel kezdődik. Aztán jön a lelki erőszak, idetartozik az érzelmi zsarolás, a befolyásolás, a kontroll. Testi erőszakra az emberek akkor gondolnak családon belül igazából, amikor mondjuk, a férfi megveri a nőt. Ez egy hosszú folyamatnak egy mélyebb fázisa, nem így kezdődik, amikor már van testi erőszak, egészen biztos, hogy minden más is előfordul: szóbeli, lelki, sőt szexuális erőszak is, emellett gazdasági erőszak, hogy a például a nőt elszigetelik, nem tud menni dolgozni, vagy nem engedik. Ha nincs önálló jövedelme, a bizonytalanság még fokozódik. A bizonytalanságban tartás, a fenyegetés mind-mind az erőszak, a bántalmazás formája.
– Az alkohol, az anyagi nehézségek hozzájárulnak ahhoz, hogy erőszak áldozatává válik valaki?
– Mindenképpen befolyásolják. Ahol alkoholizmus van a családban, az mindenkinek az életét befolyásolja, és legtöbbször erőszakra is sor kerül. A gond az, hogy gyakran szociális ivásnak van tekintve az alkoholizmus a mi társadalmunkban, de innen nagyon rövid út vezet ahhoz, hogy különböző erőszakformák is előforduljanak. A nehézség esetén keresünk megküzdési stratégiákat, és hogyha valakinek nincsenek más alternatívái, akkor erőszakhoz is folyamodhat, de önmagában a nehéz anyagi helyzet nem lehet soha oka a mások bántalmazásának. Ha valaki el van keseredve, nem a környezetét kellene hibáztatnia, meg a felelősséget átruházni, ami a bántalmazásnak egy másik jellemezője, hanem alternatívát kellene keresni.
– Ki és hogyan segíthet ilyen helyzetben?
– Elsősorban a bántalmazott személyeknek lehet segíteni, mert a bántalmazó nem igazán akar ezen a helyzeten változtatni, neki így megfelel, hiszen egyfajta kontrollt, hatalmat ad. A bántalmazott személyeknek főként támogató környezet kellene, ami legtöbbször itt nálunk hiányzik. Sajnos, én elég sokszor találkozom ilyennel, és nincs meg az a támogató környezet, amely elítéli az erőszakot, amely azt mondja, hogy senkinek nincs joga bántalmazni a másikat, és amely segítene kikerülni ebből a helyzetből vagy támogatná, ha kilépne a bántalmazott. Gyakran a családhoz sem mehet vissza a bántalmazott, mert nem mindenhol fogadnák vissza. Hogyha nincs gazdasági lehetősége rá, akkor nem tudja a gyerekeit eltartani. És amiért nehezen tud kilépni, egyrészt az önbizalma a bántalmazott személynek teljesen le van rombolva, és folyamatos fenyegetettségben él, ami különböző mértékben, de be is van teljesítve. Most már törvényileg is próbáltak szigorítani távoltartási intézkedésekkel, de tágabb segítség kell, mert valahová el kell költözzenek, munkahelyre lesz szükségük a bántalmazottaknak, jogi segítségre, és persze tanácsadásra is, sőt erre már a kilépés előtt.
– A megelőzés tűnik a legjobb megoldásnak a családon belüli erőszakra. Lehet ezért tenni valamit például az iskolákban?
– Ez lenne a lényeg, a neveléssel lehet tenni ez ellen, megtanítani, hogy kinek mihez van joga, alapvetően hogyha az emberekben meglenne a tisztelet, az elfogadás, akkor bántalmazásra nem kerülne sor. Az AVP is egy olyan program, tapasztalati tréning, amely által a fiatalok megismerik az erőszaknak a gyökereit, a formáit, hogy működik az saját magukban. Merthogy mindenkiben van erőszak, és keresni kell olyan alternatívákat, amelyek által meg tudjuk fékezni saját erőszakosságunkat, át tudjuk alakítani. Másként tudunk viszonyulni az élethez, hogyha tiszteletben tartjuk, elfogadjuk egymást. Ezt mindenki meg kellene tanulja. Kell halljanak a gyerekek erről, hogy a bántalmazás nem jó, és arról is, hogy miként kellene viselkedni.
Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.
Egy limonádéért 15, egy hamburgerért akár 65 lejt is elkérnek a 35. Tusványoson. Körbejártuk a vendéglátósort és összegyűjtöttük, mennyibe kerülnek idén a legnépszerűbb ételek és italok.
A zene képes hidakat építeni emberek között, nemzetiségtől és anyanyelvtől függetlenül összekötve a tömeget – bizonyította a csütörtök esti Horváth Tamás- és Holograf-koncert Tusványoson.
A tusványosi kempingben van, ahol katonás rend fogad, máshol pokrócok, matracok és hátizsákok között próbálnak kényelmesen berendezkedni a lakók. Megnéztük, hogyan telnek a mindennapok ezekben az ideiglenes otthonokban.
Történelmi jelentőségű eseménynek adott otthont a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: kedden négyes ikrek jöttek világra az intézményben. A kórházi nyilvántartás szerint ez az első alkalom, hogy négyes ikerszülés történt a csíkszeredai kórházban.
„Maximális fordulatszámra kapcsoltunk” – fogalmazott Bors Béla csíkszeredai alpolgármester, hiszen a PNRR-s finanszírozás megtartásához augusztus 30-ig a munkálatok legalább 95 százalékát el kell végezni a városháza és a színház épületénél.
Két, merőben más zenei élményt kínáló együttes váltotta egymást szerda este Tusványos nagyszínpadán.
Csángó dallamok, kopogó cipők és felszabadult nevetés töltötte meg a Kriza János csűrt a Tusványos első napján. A moldvai és gyimesi táncházba bárki bekapcsolódhatott, egyetlen feltétellel: tartani kellett a jókedvet.
Újabb kutyaharapásos esetre derült fény Csíkszeredában: egy kislányra támadt rá az eb egy vendéglátóhely teraszán néhány hete. Az állat tulajdonosát kétezer lejre bírságolták, mivel nem tartotta be a veszélyes kutyákra vonatkozó jogszabályi előírásokat.
Közúti baleset történt szerdán Tusnádfürdőn, ahol egy személygépkocsi megrongált egy gázvezetéket.
szóljon hozzá!