Fotó: Simó Márton
Új kiállítással bővült a szejkefürdői Borvízmúzeum kínálata május elsejétől, a fürdőtörténeti anyag is látogathatóvá válik, amely nem csak a székelyföldi, hanem az erdélyi magyar vonatkozású fürdőélet utóbbi évtizedeit is bemutatja Marx József fotográfiái révén.
2013. május 01., 21:532013. május 01., 21:53
2013. május 01., 22:162013. május 01., 22:16
Amikor szerdán ismét megnyílt ez a múzeumi részleg a szejkefürdői Borvízmúzeumban, s megtekinthető benne a Haáz Rezső Múzeumban őrzött Marx József fotógráfus (1914-1992) hagyatékából származó, válogatott (fehér-fekete) fényképek révén ránk maradt erdélyi fürdőtörténeti képes összefoglaló is, amely múlt század hatvanas, hetvenes és nyolcvanas éveiből üzen a mai embereknek. Az aktív alkotói életét Marosvásárhelyen leélő fotóművész hátrahagyott munkáinak értéke ma már felbecsülhetetlen. A kiállítást Zepeczáner Zsolt tervezte és válogatta össze.
Állami és szövetkezeti ellenőrzés alatt működött ugyan a székelyföldi és erdélyi fürdők jelentős része – ha éppenséggel nem sorvadt el a nagy bábáskodás közben –, s bármennyire is kedvezőtlen volt a kor a kisebbség értékeinek megtartására, a helyi emberek, a lelkes lokálpatrióták által vezetett pártbizottságok, helyi hatóságok azért akkor is megpróbáltak ezt-azt hozzáadni, építettek, konzerváltak, kezdeményeztek, hogy fennmaradjon ez a gazdasági szegmens. Szováta, Parajd, Tusnád, Borszék akkor sikertörténetnek számított, ám a Kovászna megyében található Uzonkafürdő, a keresztúri Sóskút, illetve a Székelyudvarhelyhez tartozó Szejke – például –, csak a rárakódó helyi kezdeményezések jóvoltából maradhatott fenn. Szejkének Orbán Balázs emléke adott „megtartó tartalmakat”, de azt az ide szervezett fesztivál is gazdagította, amely egyben nemzetiségi folklórtalálkozó is volt egyben, illetve egy-két viszonylag jól működő vendéglő és a strand, a mofetta is rásegített, amely két évtizedes stagnálás után mostanában látszik feléledni poraiból. Egyéként, ha valaki venné a fáradságot, bivalyos-szekérrel, kétliteres korondi korsókban ma is élmény és üzlet lenne a borvíz előfizetőkhöz történő beszállítása.
A kiállítás hétköznapokon (kedd és péntek között), 10 és 18 óra között tekinthető meg, munkaszüneti napokon (szombaton és vasárnap) 10 és 14 óra között lesz majd látogatható. A gyűjtemény hétfőnként zárva tart.
Nyitvatartási időben az udvaron levő Sarolta-forrás vize ingyen fogyasztható vagy hazavihető. A Haáz Rezső Múzeum közli, hogy a forrásvíz elemzése folyamatban van, ennek az eredményét még – hivatalosan – nem közölték, addig a vizet minden látogató csak saját felelősségre fogyaszthatja.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!