Június 24-én, pénteken 18 órától a Gyergyói Hegyimentő Szolgálat meghívottja, Fucskó László hegymászó Szecsuán-Kelet-Tibetben tett kalandozásairól készült filmjét mutatja be a Salamon Ernő Gimnázium dísztermében.
2011. június 23., 18:362011. június 23., 18:36
2011. június 24., 09:512011. június 24., 09:51
Fucskó László nagyváradi születésű hegymászó Franciaországba emigrált, és jelenleg a francia magashegyi mászók vezetője. Habár az erdélyi és székelyföldi hegymászók nem ismerik, a nyugati társadalomban, hegymászókörökben elismert személyiség. Egy vetítéssorozat keretén belül hívták meg Nagyváradra és Kolozsvárra, a gyergyói szervezők pedig ezt az alkalmat kihasználva, meginvitálták egy gyergyószentmiklósi vetítésre is – tudtuk meg Lukács Leheltől, az egyik helyi szervezőtől.
A film a sziklamászásnak egyik érdekes formáját mutatja be, a nagy falmászást, ami Erdélyben még nincs elterjedve. Ez a módszer óriási sziklafalakra való feljutást jelent, az alpinizmus csúcsának is lehet nevezni. Több ezer méteres függőleges sziklafalakat másztak meg ezzel a módszerrel. Ilyenkor függő sátrakban aludtak a mászók, ezért „asztro mászóknak” is nevezik őket. A film után Fucskó László különböző expedíciókon készült fotógyűjteményét is bemutatja. A vetítésre kerülő film kaland- és dokumentumfilm is egyben, mivel a hegymászás mellett valós szereplőket és történéseket mutat be, létező tájak és kultúrák jelennek meg.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!