
Fotó: Bartos Lóránt
A kézdivásárhelyi Gyűjtemények Házában szombaton nyílt meg Rancz Gyula rovar- és lepkegyűjtő kiállítása. Az érdeklődők több tucat pannót tekinthetnek meg a rovarvilág legékesebb példányairól.
2010. október 02., 20:212010. október 02., 20:21
2010. október 03., 12:292010. október 03., 12:29
Fotó: Bartos Lóránt
Gyerekkora óta szenvedélyesen érdekli a rovarvilág, s azon belül a lepkék élete a kézdivásárhelyi Rancz Gyulát, aki szombaton immár második alkalommal helyezte közszemlére a gyönyörű lepkéket felvonultató pannóit. Az élénk színekben pompázó preparátumokat a 20-as Udvartérben található Gyűjtemények Házában állították ki, hat évvel azután, hogy Rancz Gyulát, illetve nem mindennapi hobbiját megismerhették a céhes város lakói. A Beke Ernő által létrehozott Gyűjtemények Házában két termet szinte teljesen megtöltöttek a pannók, helyenként – szintén lepkéket ábrázoló – gyönyörű fotók törték meg a már túl tökéletes harmóniát.
Fotó: Bartos Lóránt
A kiállításmegnyitón Beke Ernő, a kézdivásárhelyi Hobbi Csere-Bere Klub elnöke üdvözölte a szép számban jelen levő érdeklődőket, röviden ismertette a kiállítás anyagát, keletkezésének történetét, majd Rancz Gyula mondotta el, hogy miként került kapcsolatba a rovarok varázslatos világával. A gyűjtő elmondta: a kollekció korántsem teljes, de rendkívül fáradtságos, hosszú éveket felölelő munka van a kiállított anyag mögött is. A gyűjtő nemcsak kipreparálta a gyönyörű lepkéket, hanem a pannókon szereplő rovarok alá 4–5 soros ismertetést is felragasztott, a kiállított példányokkal kapcsolatos érdekességekkel.
Filmvetítéssel egybekötött jótékonysági estet szervez a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ és a Pittyes 2-es és Gyufa december 23-án 16 és 18 órától az intézmény nagytermében. A cél: segíteni egy hallássérült kisfiún és édesapján.
Hét autó érintett abban a balesetben, amely szombaton délután történt Dálnok községben a 11-es országúton – közölte az országos rendőr-főkapitányság. Jelenleg áll a forgalom a helyszínen.
Ünnepi műsorral fűzte össze a 2025-ös esztendő utolsó soros ülését Kovászna Megye Tanácsa. A Székely Nemzeti Múzeumban tartott tanácsülésen több fontos döntés született, emellett külön figyelmet szenteltek az idei év kiemelt szereplőinek: a gyerekeknek.
Bemutatják Jánó Mihály legújabb kötetét a kézdivásárhelyi Kosztándi Művészeti Galériában pénteken, 19 órától.
A sepsiszentgyörgyi kisKÖDMÖN együttes bemutatja különleges adventi műsorát egyedi népies hangszerelésben, több székelyföldi városban is, a karácsonyt megelőző napokban.
A sportlétesítmény alapozási munkálatait pár hónap múlva befejezik, nemsokára látványosabb szakaszba ér az építkezés. Sepsiszentgyörgy új jégcsarnoka stratégiai beruházásnak számít, építését nem veszélyeztetik a megszorítások.
Tűz ütött ki egy családi gazdaság csűrjében a Kovászna megyei Dobollón csütörtök hajnalban, nem sokkal 4 óra után. A lángokkal órákon át küzdöttek a tűzoltók.
Több mint 1500 óvodás és kisiskolás vett részt a Sepsi Metropolisz Övezet idén először meghirdetett Kiskertész programjában, és egyesek sikerélményekkel, szép terméssel is büszkélkedhetnek. Jövőre még izgalmasabban folytatódik a program.
A téli hideg beköszöntével az állatok jóllétére is jobban oda kellene figyelni: van ugyan, akinek ez magától értetődő, de olyan is akad, akit a törvény erejével kell rábírni.
Megszavazta a szenátus azt a törvénytervezetet, amely havi egy fizetett szabadnapot biztosítana az endometriózissal küzdő nőknek. A fogamzóképes korú nők 10–15 százaléka küzd a betegséggel, amely rendkívül fájdalmas, ráadásul meddőséget is okozhat.