Csikós Farkas Kata. Az asszisztensnő, aki babákat varr és mesét is ír
Fotó: Csikós Sándor
Vatta Pál, Gipsz Jakab, Pillangókisasszony, de ott van még Fecsi, Szörcsi, Kázmér, Lapóc és Hosszúfül is – ők azok, akik Dr. Lilivel az élen egy-egy mese által játékosan bevezetik a gyerekeket, hogy mi is történik velük, ha netán orvoshoz vagy kórházba kerülnek. Mindez pedig egy sürgősségi osztályon dolgozó asszisztensnő kreativitásának és az ötletet felkarolóknak köszönhető.
2017. november 06., 14:022017. november 06., 14:02
2017. november 08., 11:302017. november 08., 11:30
Éppen egy évvel ezelőtt írtunk a Csikós Farkas Katáról és az általa készített Dollydol-babákról. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályán dolgozó asszisztensnő a gyerekosztály sürgősségi részlegére is készített egy babát, amelyet a Dr. Lili nevet kapta és hivatása lett, hogy a gyerekek szorongását oldja játékos formában. Akkor még csak elképzelés volt, ami mára meg is valósult, azaz egy mese írása, amelyben Dr. Lili mondanivalóját fogalmazza meg a kórházról, a sürgősségen használt eszközökről, hogy amikor a gyerekek először találkoznak ezekkel, ne ijedjenek meg, és kicsit természetesebbnek találják azt, ami a kórházban fogadja őket.
– fogalmazta meg az ötletgazda.
Lili doktornő születésével kezdődött az egész
Cikkünk nyomán meg is kereste őt a Kreatív Kiadó egyik munkatársa, Tekei Erika és jelezte, hogy szívesen elolvasná majd a kéziratot, sőt a kiadására is vevők lennének. Így Csikós Farkas Kata írni kezdett. „Megírtam az első mesét, mondták, hogy nagyon szép és jó, de még kellene négy-öt ebből. A fogászati és a műtéti előkészítést nem vállaltam, mert szakmailag nem vagyok kompetens a témában, viszont a gipszelést és a kis sebészeti ellátást igen. Közben megkértem Forró-Erős Gyöngyit, hogy pszichológus-szemmel is olvassa át a szöveget, hogy tényleg segítség legyen a gyerekek számára. Ő ajánlotta figyelmembe Kelemen Kinga illusztrátort, akinek már volt egy kisebb illusztrált kiadványa, a Bögremanók, és ezek az illusztrációk nekem nagyon tetszettek. Felvettem vele a kapcsolatot és nagy örömömre, lelkesedéssel fogadta a megbízást. Rendelkezésére bocsájtottam a könyvben szereplő eszköztárt és kértem, hogy minél élethűbbek legyenek az eszközök, hasonlítsanak az eredeti kórházi eszközökre, ugyanakkor legyenek megszemélyesítve: legyen arcuk, szemük, szájuk, hogy barátságosabbnak tűnjenek a gyerekek számára” – mesélt a könyv születésének körülményeiről a szerző.
Útra kel a csipet-csapat. Kelemen Kinga illusztrációja.
A kiadvány néhány hete meg is született. A Lázálom Lilivel – Egy óriás kórházi kalandjai című könyv három mesét tartalmaz: Lázálom Lilivel, Gipszkaland, valamint a Tű, Cérna, Olló címűt, amelyekből a gyerekek megtudhatják, hogy mi történik, ha magas láz, vagy baleset miatt kórházba kerülnek, mire is kellenek az ott használt műszerek, és hogy az orvosok és asszisztensek mind azért dolgoznak, hogy a gyógyulást elősegítsék.
„Asszisztensként feladatomnak éreztem, hogy felkészítsem a gyerekeket arra, hogy miből áll az orvosi vizsgálat, hogy mi fog történni velük a következő néhány órában amíg a sürgősségen tartózkodnak. Rá kellett jönnöm azonban, hogy az az idő, ami egy gyerekre jut egy vizsgálat alkalmával, kevés ahhoz, hogy a gyermek megnyugodjon, és a szülők közreműködésére is szükség van” – magyarázza a szerző. Hozzátette:
Így született meg a mese ötlete, hogy a gyerekek nyelvén mutassa be az eszközöket és azok feladatkörét. És ki más tud a legszebben, legkedvesebben mesét olvasni a gyereknek, ha nem a szülő? Csikós Farkas Kata az utószóban éppen ezért elsősorban a szülőket szólítja meg, javaslatokat fogalmazva meg arról, hogy mire figyeljenek oda, ha a gyerek jelenlétében kórházról esik szó. A könyv tehát szülőnek, gyereknek egyaránt segítség lehet.
A megvalósult álom. Pár hete forgatható a kiadvány
A kiadvány megjelenése a Dr. Lili-projekt első lépése csupán, hiszen a kis csipet-csapat karöltve a Juventutti Alapítvánnyal útra kel, hogy óvodásokat és kisiskolásokat látogasson meg. Csikós Farkas Kata a tervek szerint tematikus órák keretében tart majd foglalkozásokat a témában, ahol bemutatja a mesék szereplőit: Fecsit, Hosszúfület, Mancsot, Tűt és a többieket. Mint mondta, a mesék szereplőinek névadását megkönnyítette az, hogy többnyire olyan neveket adott az eszközöknek, amelyek kapcsolódnak a funkciójukhoz.
– meséli a szerző, rámutatva, hogy nem egyszemélyes a siker, sokan közreműködtek a kiadvány végső formájában.
Könyvbemutatók
Csikós Farkas Kata szerzővel és a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron is lehet majd találkozni novembere 16-án, amikor bemutatják a Lázálom Lilivel – Egy óriás kórházi kalandjai című könyvet, majd november 22-én pedig a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban tartanak könyvbemutatót.
Márika néni, Fábián Mária 1934 szilveszterén született Kézdikőváron, amikor a harangok az ó- és újévet összekötötték. Azóta kilenc évtized telt el. De mindvégig őrizte a hitet, a szeretetet, és a múlt emlékeit ma is szívesen meséli tovább.
A vargabéles tökéletes választás, ha egy hagyományos, laktató és felejthetetlen desszertre vágysz!
Ha ősz, akkor befőzés. Szinte látom, ahogy ebben az időszakban hány nő logisztikázza a nemlétező szabadidejét a munka, háztartás, gyerekek mellett, hogy beleférjen egy kis zakuszkafőzés, vinetesütés, szilvalekvár, savanyú káposzta eltevése.
Siklódy Fruzsina gyerekkora óta a művészetek világában él, de csak később választotta hivatásának a grafikát. Fekete-fehér munkáiban az érzelmek intenzitása, a hiány lenyomata és a szakrális tér inspirálja. Új kiállítása ezt érzékenyen mutatja meg.
Egyszerűen elkészíthető, mégis ünnepi megjelenésű desszert, ami garantáltan a család kedvence lesz a hidegebb napokon.
A galagonya tavaszi és őszi felhasználását mutatjuk be, változatos módokon tudjuk vele támogatni az egészségünket. Terméséből ketchup-szerű szósz is készülhet, mutatjuk a receptet is.
A húsos raguk azért nagyon jók, mert bármilyen zöldséggel vagy akár gombával is gazdagíthatjuk a szaftos ételt.
A Pszichószereda idén is a lélek finom hangjaira hangol: előadások, workshopok és művészeti programok várják a közönséget, hogy közérthetően, mégis tudományos alapokon közelítsenek a mentális egészséghez – tabuk nélkül, nyitottan, emberközelből.
A sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel nemcsak elképesztően finom, de egy olyan kreatív fogás, ami megmutatja, hogyan hasznosíthatjuk a konyhai maradékokat is.
szóljon hozzá!