Tanító nélkül nehéz közösséget kovácsolni

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

A vidékiek régen sokkal többet dolgoztak a mezőn, gyereket neveltek, a ház körül tevékenykedtek, mégis több idő jutott egymásra, a közösségre. Ma a televízió és az internet korszakában egyre kevesebb kulturális rendezvényre és közösségépítő tevékenységre van igény és idő. Így van ez a Balavásárhoz tartozó Egrestőn is, ahol annak ellenére, hogy a helyi nőszövetség megszervezi az idősek és a nők napját, valamint egy-egy falutalálkozót, hiányzik egy tanító, aki összekovácsolja az egrestői közösséget.

Hajnal Csilla (R)

2011. január 18., 16:142011. január 18., 16:14

2011. január 18., 18:202011. január 18., 18:20

Az egrestői Farkas Rozália, a helyi kulturális élet egyik fő mozgatórugója

2005-ben helyi asszonyok, nők hozták létre az akkor 25 tagot számláló egrestői nőszövetséget – mesélte Farkas Rozália, a nőszövetség tagja, a helyi közösségi élet egyik fő mozgatórugója. „Ma már csak tízen tevékenykedünk a szervezetben, de megpróbálunk saját erőnkből és a kevés összegyűjtött pénzből minél több rendezvényt szervezni a faluban” – mondta. Március nyolc alkalmából tánccal, zenével és tombolával egybekötött ünnepséget rendeztek, eleinte csak falu szinten, aztán az egész községre kiterjedt a rendezvény. Az idősek napját szintén megünnepelték, és a falutalálkozó megszervezésében is kivette részét a nőszövetség. Utoljára négy évvel ezelőtt szerveztek falutalálkozót Egrestőn, amikor kopjafát állítottak a református templomkertben. „Sok helybéli azt hiszi, hogy amiért én szervezem, anyagi hasznom is származik belőle, de ez nem így van. A falubeliektől összegyűjtött pénz épphogy fedezi a meghívott tánccsoportok, zenészek gázsiját” – tette hozzá Farkas Rozália. Megható, amikor a régen elszármazott egrestőiek és az itt maradt, helyi idősek könnyes szemmel egymás nyakába borulnak. Már hagyománnyá vált Egrestőn a közös csíksomlyói zarándokút, majd pünkösd első napján minden évben a Zsil-völgyi zarándokokat fogadják falujukban.

A fiatalokat sajnos nehezen vagy egyáltalán nem lehet megszólítani a faluban szervezett rendezvényekkel. Internetklub működik a kultúrházban, ott gyűlnek össze, de a kulturális programok hiányoznak a helyi fiatalok életéből – mondta a nőszövetség tagja.

Az öt éve működő egrestői nőszövetség tagjai minden héten összegyűlnek. Adományokat gyűjtenek, környékbeli és marosvásárhelyi árvaházakat, idősotthonokat látogatnak, de egy úgynevezett elhalálozási segélyalapot is létrehoztak. Családonként 10 lejt pótolnak az egrestőiek, és ha valaki meghal, hozzátartozói igénybe vehetik ezt az alapot – tudtuk meg Farkas Rozáliától.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Eltűnt egy 14 éves fiú Marosvásárhelyen

A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.

Eltűnt egy 14 éves fiú Marosvásárhelyen
Eltűnt egy 14 éves fiú Marosvásárhelyen
2025. május 08., csütörtök

Eltűnt egy 14 éves fiú Marosvásárhelyen

2025. május 08., csütörtök

Idén is együtt szalad a marosvásárhelyi civil közösség

Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.

Idén is együtt szalad a marosvásárhelyi civil közösség
2025. május 08., csütörtök

Újra medvék sétálnak a Somostetői futópályán

Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.

Újra medvék sétálnak a Somostetői futópályán
2025. május 07., szerda

Kétezer éves történetet mesélnek az agyagkatonák

Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.

Kétezer éves történetet mesélnek az agyagkatonák
2025. május 07., szerda

Elméletileg német tagozat, gyakorlatilag kétnyelvű

Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.

Elméletileg német tagozat, gyakorlatilag kétnyelvű
2025. május 07., szerda

A kerítésen másztak át a rendőrök, hogy kinyissák a kaput a házkutatásra – videóval

Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.

A kerítésen másztak át a rendőrök, hogy kinyissák a kaput a házkutatásra – videóval
2025. május 06., kedd

Kisebb dzsungelek alakultak ki városszerte, de dolgoznak a megoldáson

Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.

Kisebb dzsungelek alakultak ki városszerte, de dolgoznak a megoldáson
2025. május 05., hétfő

Módosítani fogják a már felfestett sávokat a marosvásárhelyi Dózsa György utcában

A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.

Módosítani fogják a már felfestett sávokat a marosvásárhelyi Dózsa György utcában
2025. május 05., hétfő

Marosvásárhelyen is vetítik a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál néhány filmjét

Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.

Marosvásárhelyen is vetítik a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál néhány filmjét
2025. május 05., hétfő

Nemet mondtak a tömbházépítésre Koronkán

Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.

Nemet mondtak a tömbházépítésre Koronkán