
Fotó: Farkas Antal
Szépemlékű majálisok hangulata fogadott a Malomárok partján: az árnyas fák alatt a nézők foglaltak helyet, a napokban öntött szabadtéri színpadon pedig kivétel nélkül viseletbe öltözött, hagyományos táncokat bemutató gyermekeknek tapsolhattunk. Nem volt gépzene, a fesztiválhangulatról György Ferenc vezényletével a homoródkarácsonyfalvi, valamint helybeli rézfúvósok gondoskodtak.
2011. május 30., 16:352011. május 30., 16:35
Oklándot, mint egykori járási székhelyet ma is sokszínűség jellemzi. Az Elhelyező Központ gyermekei a szélrózsa minden irányából és sokfajta hátrányból érkezve találnak otthonra, de a községben lakó zsidó fiú is lelkesen járta posztóharisnyában a csárdást.
Vattacukor illatozott, és a főzőversenyre készített jóféle ételek párállottak a szabadtűzön. Számos ismerőssel találkoztunk a környező falvakból is. Az egy héten át vendégeskedő egriek is a fesztivál után vettek búcsút.
Hevederen általában elverte az eső a fesztiválozókat az elmúlt 37 évben – idén a falubeli zöldövezet mellett döntöttek – mondta Cseke Miklós polgármester. Lógott a felhők lába, de nem zavarta meg a hangulatot. Antal István parlamenti képviselő Borbély László környezetvédelmi miniszter üzenetét tolmácsolta: tiszteletre méltó, hogy e védett növényt, a nárciszt megbecsülik, és tesznek azért, hogy a terület megmaradjon – mindannyiunk örömére.
A rezesbanda parádés ruhában a Magyarok Világhimnuszát és wurslik hangulatát idéző egyveleget játszott. Majd a helybeli I–IV. osztályosok népdalokat énekeltek és néptáncot mutattak be László Boglárka és Miklós Róbert tanítók irányításával. A Kelemen Imre Általános Iskola idén alakult kórusa népdalcsokrot adott elő Csathó Kunigunda tanárnő vezényletével. Az iskola hatodikosai osztályszinten néptáncot tanulnak Sorbán Enikő irányításával – tudtuk meg Kelemen Éva osztályfőnöktől. Ez alkalommal és VII. osztályosokkal lányost jártak. Az Elhelyező Központ gyermekeinek dal- és a furulyacsoportját Kovács Irénke zenetanárnő szívvel-lélekkel irányítja – megható volt a sötét bőrű gyermekek igyekezete a népdalcsokroknál, hangszeres dallamoknál.
A Lövétei Kákvirág néptánccsoport hat autóval érkezett, és Lázár Béla irányításával élő zenére mutatta be koreográfiáját.
Az újjáalakult homoródújfalvi Árvalányhaj Néptánccsoport marosszékit, majd Homoród menti lányost, legényest és párost járt. A szervezők köszönetüket tolmácsolják általunk is Birtalan Edit áldozatos munkájáért. Kelemen Levente, újfalvi születésű, oklándi unitárius lelkész elmondta: Hosszúhegyen mind a mai napig lehet árvalányhajat látni. És a fiúknak – az ő idejében –, mikor akkorára cseperedtek, kiváltságnak számított, hogy szedhettek belőle.
Étel az üstben, ital a Malomárokban
Érdekességnek hatott: az itókák a csordogáló vízben hűltek. Belekóstoltunk a versenyzők fazekába is. Hagyományos Lukács-recept szerint őrölt tárkony, friss kapor, karikás murok, hántott, kockázott paradicsom és még 10 féle zöldség ízesítette a különlegességet – árulta el Lukács István tanító, az Unycum csapat vezetője. Ebből három „székely titok”. És a hús nincs benne – kérdeztük? „Székely embernél olyan étel nincs, amibe’ hús ne lenne!” – válaszolta. A Konyha Ördögei is sertepeltétek. Mi a Mákvirágok – Benedek Erzsébet, Egyed Enikő és Benedek András, az Elhelyező Központ versenyzői – gulyáslevesét kóstoltuk meg. Szerencsénk volt: a zsűri is ez találta a legízletesebbnek – a rendőrparancsnok és csapata háromféle húsból készült bográcsosa mellett.
Három, Székelyudvarhely közösségéért hosszú éveken át dolgozó személy vehette át pénteken a Pro Urbe díjat az Udvarhely Napok keretében. Az ünnepségen a közösség szolgálatáért és a maradandó értékteremtésért mutatott hála állt a középpontba.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
szóljon hozzá!