
Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala
Több mint harminc év után sem sikerült kideríteni, ki vagy kik álltak az 1984 június 5-én, a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul szoborcsoportnál történt robbantás hátterében. A robbantás alig tett kárt a városlakók által az elnyomás jelképének tartott szoborban, ám kioltotta az akkor 12 éves Vaszi Jánoska életét. Megkésett tiszteletadásként szombaton In memoriam Vaszi Jánoska emlékművet avattak a diktatúra áldozatának emlékére.
2022. szeptember 11., 13:272022. szeptember 11., 13:27
A Mihai Viteazul szoborcsoport közelében leleplezett alkotás Sárpátki Zoltán szobrászművész alkotása, egy virágot és annak lehulló szirmait ábrázolja, a magyar és román nyelvű felirat felidézi a közel negyven évvel ezelőtt történt tragédia körülményeit. Az emlékmű avatás előtt Puskás Attila, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének képviselője mutatta be a Vaszi Jánoska ügyében végzett kutatásainak eredményét, a vaskos iratcsomót, amely a hatóságokkal folytatott levelezéseket tartalmazza. Puskás Attila felidézte, Simó Erzsébet azóta elhunyt újságíróval próbálták felgöngyölíteni az ügyet, ám a román állam a 15 éves elévülésre hivatkozva beszüntette a nyomozást, Vaszi Jánoska szülei úgy haltak meg, hogy gyerekük gyilkosa nem került elő.
Rápolti Éva, Jánoska testvére lapunknak felidézte, édesanyjával munkába voltak, amikor meghallották a robbanás hírét. „Rohantunk, kerestük Jánoskát. Akkor ott mindenki a gyerekét kereste. Édesapámat engedték a robbanás helyszínére, azt láttuk, hogy összerogyott. Édesanyámat bedobták egy mentőbe, és elvitték” – idézte fel Rápolti Éva.
Éva azóta kerüli a robbanás helyszínét, ám valamilyen szinten megnyugvást jelent számára, hogy Jánoska áldozta nem merült feledésbe. Az emlékmű avatáson Antal Árpád polgármester így fogalmazott: „Álljon hát itt ez az emlékmű, mint örök mementó: juttassa eszünkbe, ha felejtenénk, hogy az elnyomás minden lelket megöl, minden lelket megbetegít, ezért
Vaszi Jánoska halála nem csupán egy család máig tartó tragédiája, az egész közösség sorsát befolyásolta, az város önmagával szembeni adósságát rója le az emlékműállítással, mondta Váry O. Péter újságíró, az emlékműállítás kezdeményezője, a Háromszéki Magyar Sajtóért Alapítvány képviselője.
Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala
Az emlékművet Antal Árpád és Rápolti Éva leplezték le, Hajdú János főesperes szentelte fel. Dénes Előd református lelkész, Vaszi Jánoska volt osztálytársa felidézte, a tragédia után megismerték a félelmet, melyet nem lehet megmagyarázni, nem értették gyerekként a gonoszság mértékét, és most sem értik, de Jánoskát soha nem feledik. Végül résztvevők megkoszorúzták Jánoska és szülei sírját a katolikus temetőben. Délután a Művész moziban levetítették Vörös T. Balázs és Filep Farkas Emlékmű helyett – Vaszi Jánoska emlékére című dokumentumfilmjét.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!