
Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala
Több mint harminc év után sem sikerült kideríteni, ki vagy kik álltak az 1984 június 5-én, a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul szoborcsoportnál történt robbantás hátterében. A robbantás alig tett kárt a városlakók által az elnyomás jelképének tartott szoborban, ám kioltotta az akkor 12 éves Vaszi Jánoska életét. Megkésett tiszteletadásként szombaton In memoriam Vaszi Jánoska emlékművet avattak a diktatúra áldozatának emlékére.
2022. szeptember 11., 13:272022. szeptember 11., 13:27
A Mihai Viteazul szoborcsoport közelében leleplezett alkotás Sárpátki Zoltán szobrászművész alkotása, egy virágot és annak lehulló szirmait ábrázolja, a magyar és román nyelvű felirat felidézi a közel negyven évvel ezelőtt történt tragédia körülményeit. Az emlékmű avatás előtt Puskás Attila, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének képviselője mutatta be a Vaszi Jánoska ügyében végzett kutatásainak eredményét, a vaskos iratcsomót, amely a hatóságokkal folytatott levelezéseket tartalmazza. Puskás Attila felidézte, Simó Erzsébet azóta elhunyt újságíróval próbálták felgöngyölíteni az ügyet, ám a román állam a 15 éves elévülésre hivatkozva beszüntette a nyomozást, Vaszi Jánoska szülei úgy haltak meg, hogy gyerekük gyilkosa nem került elő.
Rápolti Éva, Jánoska testvére lapunknak felidézte, édesanyjával munkába voltak, amikor meghallották a robbanás hírét. „Rohantunk, kerestük Jánoskát. Akkor ott mindenki a gyerekét kereste. Édesapámat engedték a robbanás helyszínére, azt láttuk, hogy összerogyott. Édesanyámat bedobták egy mentőbe, és elvitték” – idézte fel Rápolti Éva.
Éva azóta kerüli a robbanás helyszínét, ám valamilyen szinten megnyugvást jelent számára, hogy Jánoska áldozta nem merült feledésbe. Az emlékmű avatáson Antal Árpád polgármester így fogalmazott: „Álljon hát itt ez az emlékmű, mint örök mementó: juttassa eszünkbe, ha felejtenénk, hogy az elnyomás minden lelket megöl, minden lelket megbetegít, ezért
Vaszi Jánoska halála nem csupán egy család máig tartó tragédiája, az egész közösség sorsát befolyásolta, az város önmagával szembeni adósságát rója le az emlékműállítással, mondta Váry O. Péter újságíró, az emlékműállítás kezdeményezője, a Háromszéki Magyar Sajtóért Alapítvány képviselője.
Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala
Az emlékművet Antal Árpád és Rápolti Éva leplezték le, Hajdú János főesperes szentelte fel. Dénes Előd református lelkész, Vaszi Jánoska volt osztálytársa felidézte, a tragédia után megismerték a félelmet, melyet nem lehet megmagyarázni, nem értették gyerekként a gonoszság mértékét, és most sem értik, de Jánoskát soha nem feledik. Végül résztvevők megkoszorúzták Jánoska és szülei sírját a katolikus temetőben. Délután a Művész moziban levetítették Vörös T. Balázs és Filep Farkas Emlékmű helyett – Vaszi Jánoska emlékére című dokumentumfilmjét.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!