
Az idei Incitato Művésztborban készült műveket első ízben július közepén mutatták be Kézdivásárhelyen. Az előtérben Tomos Tünde képzőművész, a tábor művészeti vezetője
Fotó: Bartos Lóránt
Varázs-ló témában zajlott az idei, immáron 32. alkalommal megrendezett Incitato alkotótábor. Az itt készült munkákból tető alá hozott kiállítást november 5-én, kedden 17 órától a kovásznai Kádár László Képtárban is bemutatják.
2024. november 05., 14:502024. november 05., 14:50
2024. november 05., 22:002024. november 05., 22:00
Kelet- és Közép-Európa egyedi alkotóműhelye az Incitato Művésztábor, ahol meghívott művészek két héten át alkotnak a Kovászna megyei Katrosában. Különlegessége, hogy állandó témájául a ló szolgál, így idén, július első felében a Varázs-ló jelentette a kihívást.
A táborzáró kiállítást július 14-én tartották a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumban, most a kovásznai közönség csodálhatja meg az ott készült munkákat. A keddi eseményen ismét elhangzik Hegedűs Enikő művészettörténész előző megnyitószövege, közreműködik a kovásznai Boldog Apor Vilmos Gyermekvédelmi Központ Sicton zenekara.
Az Incitato alkotótábort néhai Tóth Ferenc, a lovak szerelmese indította útjára Miholcsa József szobrászművésszel közösen. A stafétát lánya, Tóth Ildikó vette át, aki édesapja halálát követően is minden évben számos erdélyi és magyarországi képzőművészt hív meg alkotni. A két hét során a vendégművészek tanulmányi kirándulásokon vesznek részt, műtermeket és képtárakat keresnek fel, majd a tapasztaltakat festmény, grafika, fotó formájában vagy épp fába faragva örökítik meg. Az alkotásokat táborzáró kiállításon bocsátják közszemlére.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!