Változó igények: ma már kész csarnokok iránt érdeklődnek az ipari parkokban

Negyven hektáros a terület, eligazító tábla is van a cégekről •  Fotó: Haáz Vince

Negyven hektáros a terület, eligazító tábla is van a cégekről

Fotó: Haáz Vince

Valamikor nagy segítség volt a cégeknek, hogy közművesített telkeket bérelhettek az ipari parkokban, ahol termelőcsarnokokat építhettek. Mára már változtak az igények: inkább kész csarnokok iránt érdeklődnek. Az autópálya és a reptér közelsége is fontos.

Simon Virág

2025. február 12., 10:032025. február 12., 10:03

2003-ban hozta létre a Maros Megyei Tanács (91 százalékos részesedéssel), Nyárádtő, Ludas, Kerelőszentpál és Radnót önkormányzata a Maros megyei ipari parkot.

Kezdetben negyven hektárnyi területe volt, ez két önkormányzat, a nyárádtői és kerelőszentpáli területén fekszik. 2010-ben vásároltak még csaknem négy hektárnyi területet a szentpáli részen, terjeszkedés érdekében.

A terület egy részén építették ki az infrastruktúrát, utakat, szennyvíztisztítót, kazánházat.

Sófalvi György a tervekről is beszélt •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Sófalvi György a tervekről is beszélt

Fotó: Haáz Vince

Mi a jelenlegi felállás?

Sófalvi György, az ipari park vezetője a Székelyhonnak elmondta, hogy

jelenleg a terület 89 százaléka van elfoglalva, ez azonban nem azt jelenti, hogy mindenki, aki kibérelte a telkeket, felépítette már a csarnokot és elkezdte a termelést.

Az igénylők egy része nem építkezett, vannak kész vagy félkész csarnokok is, egyelőre kihasználatlanul. A gazdasági válságok, nehézségek rányomják a bélyegüket a cégek működésére, és ez látszik a ipari parkban is. A szabályzat értelmében

öt év bérlés után lehet megvásárolni a telkeket attól az önkormányzattól, ahová azok tartoznak.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Vannak régi motorosok is

Mint megtudtuk, néhány nagyobb cég már a kezdetektől ott van az ipari parkban, egy neves bútorgyártó cégnek két termelőcsarnoka is üzemel, de dolgozik az autóiparhoz szükséges kábeleket, csatlakozókat készítő cég is, amely a kerelőszentpáli hegyen is épített egy újabb gyárat. Egy másik, gázkompresszor-telepeket gyártó vállalkozás a kezdetektől termel és folyamatosan terjeszkedik, új csarnokokat épít, kész csarnokot vásárolt meg.

Jelenleg az ipari parkban 1300-an dolgoznak, de volt ez a szám 2700 is, amikor az egyik nagy gyárban három váltásban dolgoztak

– számolt be Sófalvi.

Az illetékes arról is beszélt, hogy a kezdetekkor felparcellázott telkek közül van, amely csupán fél hektáros, ennek nem kerül gazdája, mert túl kicsi; és olyan is akad, ami nem is négyzet vagy téglalap alakú. Ezekre a telkekre napelemrendszert szeretnének telepíteni, pályázati támogatással.

Több helyen fejlesztenek, dolgoznak •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Több helyen fejlesztenek, dolgoznak

Fotó: Haáz Vince

Változnak az elvárások

Sófalvi Györgytől megtudtuk, hogy míg húsz évvel ezelőtt fontos segítség volt egy-egy cégnek, hogy közművesített telket tudjon bérelni és ezért is érdeklődtek többen az ipari park iránt és költöztek be, ma már mások az elvárások.

Inkább kész csarnokok iránt érdeklődnek a cégek, de ilyennel nem tudnak szolgálni. Az autópálya és a reptér közelsége fontos szempont, amikor a vállalatok érdeklődnek, de nem elegendő.

Jelentős fejlődést hozhatna, ha a reptér sokat hangoztatott áruszállítási részlegét is beindítanák, de egyelőre ez még csak terv. A marosvásárhelyi ipari park a repülőtér közvetlen közelében van, a kifutópálya legtöbb kétszáz méterre van a telektől.

De azért tavaly is beköltözött egy új cég az ipari parkba, a Méltányos Átállási Alapnak köszönhetően. Mint ismert, jelentős uniós támogatást kap Maros megye az átállási alapból és ennek a nagy részét munkahelyteremtésre, cégek támogatására lehet fordítani.

A bérelt telkekre mindenki maga húzza fel a csarnokot •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A bérelt telkekre mindenki maga húzza fel a csarnokot

Fotó: Haáz Vince

Nehézségek és tervek

Az illetékes elmondta, bár az ipari parkok működését szabályozó törvény előírja, hogy a parkban levő épületek és telkek adómentességet élveznek, ezt a kedvezményt az önkormányzatok kell biztosítsák. 2019 óta Nyárádtő ezt nem adja meg, csak Kerelőszentpál. Sófalvi évente részt vesz a nyárádtői tanácsüléseken, kérve a támogatást, mindeddig sikertelenül. Kiemelte:

a többi ipari park vezetőségével egyeztetve kiderült, hogy ez nemcsak Maros megyében van így, hanem az országban többfelé, egyre több önkormányzat adóztatja meg az ipari parkban levő telkeket, épületeket is.

„Ez számunkra is jelentős kiadást jelent, hiszen a székház és a volt inkubátorház után is fizetni kell. Ez utóbbi épület a kezdetekkor inkubátorházként működött, majd irodaházzá alakult és jelenleg így van kiadva” – említette.

Vannak még üres telkek •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Vannak még üres telkek

Fotó: Haáz Vince

Az ipari park vezetőjétől megtudtuk, a méltányos átállási alaphoz szeretnének ők is támogatásért pályázni, hogy az utólag megvásárolt területen kiépítsék az infrastruktúrát, a villanyhálózatot.

Az áramszolgáltatóval való tárgyalások során kiderült, hogy van lehetőség a fejlesztésekre, mert a napelemparkok létrejöttével, a zöldenergia-termelés növekedésével több áram marad, nincs kihasználva a kapacitás.

Azonkívül szeretnének pályázni egy 3D nyomtató megvásárlására és más, a digitalizálást elősegítő fejlesztésekre, amelyek az ipari park jelenlegi és leendő bérlőinek is a hasznára válhatnának. Megkérdeztük, hogy a szomszédos Kerelőszentpálon létrehozott ipari zóna, illetve a Nyárádszeredába tervezett ipari park vetélytársa-e a marosvásárhelyi létesítménynek. Sófalvi György úgy értékelte, hogy nem, hiszen mindenik más-más lehetőségeket kínál, és ez a megye erőssége is lehet.

Minden a szem előtt •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Minden a szem előtt

Fotó: Haáz Vince

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 12., szerda

Előzetesben a székelykeresztúri gyilkosság gyanúsítottja

Előzetes letartóztatásba helyezte a Hargita Megyei Törvényszék azt a székelykeresztúri férfit, aki a gyanú szerint késszúrással végzett élettársával. A kényszerintézkedés ellen a gyanúsított fellebbezést nyújtott be.

Előzetesben a székelykeresztúri gyilkosság gyanúsítottja
2025. február 12., szerda

A tűzkárosult tusnádfürdői családnak gyűjtenek

Adománygyűjtést indítanak a tusnádfürdői család számára, amelynek háza lakhatatlanná vált a vasárnap történt tűzesetben.

A tűzkárosult tusnádfürdői családnak gyűjtenek
2025. február 12., szerda

Lakossági fórumot szervez a székelyudvarhelyi városháza

Lakossági fórumot szervez Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a Mihai Eminescu és Dózsa Gyögy utca lakóinak az útépítési munkálatokról.

Lakossági fórumot szervez a székelyudvarhelyi városháza
2025. február 12., szerda

Értékeink nyomában versengenek

Újra megszervezi az Értékeink nyomában nevű honismereti vetélkedőt Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ. Benevezni február végéig lehet, március 1-jén pedig már kezdődik is az első online forduló.

Értékeink nyomában versengenek
Értékeink nyomában versengenek
2025. február 12., szerda

Értékeink nyomában versengenek

2025. február 12., szerda

Fagy, szárazság, hóhiány – rossz együttállás a mezőgazdaságban

Próbára teszi az időjárás az őszi vetéseket Hargita megyében. Az utóbbi időben tapasztalható fagyok a hótakaró hiánya miatt veszélyeztetik az idei őszigabona-termést, és az sem tesz jót a helyzetnek, hogy januárban rendkívül kevés volt a csapadék.

Fagy, szárazság, hóhiány – rossz együttállás a mezőgazdaságban
2025. február 11., kedd

Sokadszorra futnak neki a hátrányos megkülönböztetésnek az iskolákban

Az is hátrányos megkülönböztetésnek minősül egy iskolában, ha egyik osztályban minden tanuló szülője egyetemi végzettséggel rendelkezik, a párhuzamos osztályban pedig egyik szülőnek sincs ilyen végzettsége.

Sokadszorra futnak neki a hátrányos megkülönböztetésnek az iskolákban
2025. február 11., kedd

HVCSK: nem a gáztartozás törlesztésére kapták decemberben a támogatást

Egyértelművé kell tenni, hogy a jelenlegi városvezetés új része nem felelős a kialakult helyzetért. A problémát, a 13 millió lejes tartozást a HVCSK régi, 2022. április 4-e előtti vezetése okozta – jelezte közleményben a gyergyószentmiklósi szolgáltató.

HVCSK: nem a gáztartozás törlesztésére kapták decemberben a támogatást
2025. február 11., kedd

Akkor alapították, amikor még létezett az Osztrák-Magyar Monarchia

Cserey Jánosné Zathureczky Emília 1875-ben tette látogathatóvá magángyűjteményét imecsfalvi kúriájában. Ez volt a Székely Nemzeti Múzeum „őssejtje”, tehát idén 150 éves a sepsiszentgyörgyi intézmény. Igyekeznek méltó módon megünnepelni.

Akkor alapították, amikor még létezett az Osztrák-Magyar Monarchia
2025. február 11., kedd

Szerda déltől már nem Klaus Iohannis lesz Románia elnöke

A lemondását bejelentő Klaus Iohannis utolsó napját tölti kedden a Cotroceni-palotában, az államfő szerda délben hivatalos keretek között megválik a mandátumától.

Szerda déltől már nem Klaus Iohannis lesz Románia elnöke
2025. február 11., kedd

Házkutatás Călin Georgescu kampányfőnökénél és egyesületénél

Házkutatást tartanak kedden az ügyészek Călin Georgescu kampányfőnöke, Radu Pally lakásán és a volt elnökjelölt által alapított Ősök Földje (Pământul Strămoșesc) Egyesület székhelyén. Ezt Georgescu is megerősítette a Facebook-oldalán.

Házkutatás Călin Georgescu kampányfőnökénél és egyesületénél
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!