
Többen is kiállnak Bekéék mellett. Az államfő továbbra is semmibe veszi a kegyelmi kérvényt. Archív
Fotó: Mihály Csaba
Jogsértés követett el Klaus Johannis államfő, amikor törvényes határidőn belül nem válaszolt a neki küldött beadványra – állapították meg a dokumentum benyújtói, Fejér László Ödön és id. Lomnici Zoltán.
2019. december 26., 17:082019. december 26., 17:08
Mint ismeretes Fejér László Ödön háromszéki RMDSZ szenátor és id. Lomnici Zoltán a magyarországi Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, volt főbíró beadványban kérték az elnököt, hogy elemezze újra a székely terrorperben elítéltek ügyét, és részesítse őket elnöki kegyelemben. A petíciót a Román Szenátus október 9-én iktatta, a törvény szerint Klaus Johannis 45 napon belül köteles válaszolni a beadványokra, ám mindeddig ezt nem tette meg.
– állapítják meg a beadvány benyújtói közleményükben. Megállapítják, az államfő jogsértést követett el a mulasztással. Id. Lomnici Zoltán egy olyan nemzetközi jogvédő szervezet elnöke, melynek alapítói között Nobel-díjas tudós is volt, a román államelnök lépését egyrészt udvariatlannak, másrészt elfogadhatatlannak minősíti. Fejér László Ödön pedig hangsúlyozza, a jogsértő eljárással az államfő a szenátust sértette meg.
– vélik a kezdeményezők. A szenátor lapunknak elmondta, újabb levélben kér magyarázatot Klaus Johannis államfőtől a válasz elmulasztására, egyúttal személyes kihallgatást is kér, bár az előzmények ismeretében ezek kimenetele is kétséges.
Az év elején már kértek audienciát az elnöktől, akkor azt a választ kapták, hogy zsúfolt programja miatt nem tudja fogadni őket, és javasolta, hogy az elítéltek kérjenek személyesen kegyelmet.
A két kézdivásárhelyi férfit 2018 júliusában öt-öt éves börtönbüntetésre ítélte terrorizmusért a román legfelsőbb bíróság, ha nem kapnak kegyelmet leghamarabb jövő év májusában szabadulhatnak.
A kártya története legalább háromezer éves múltra tekint vissza, Európában a 14. századtól kezdett elterjedni. Az ördög bibliájának, merthogy így is nevezték, 190 éve magyar változta is ismert, amelynek napját 2013 óta december 29-én tartjuk.
Cáfolta hétfőn az oktatási minisztérium azokat a nyilvánosságban megjelent információkat, amelyek szerint a 2025–2026-os tanévben az előző tanévhez képest mintegy 30 ezerrel csökken a tanári állások száma.
Gyergyószentmiklósra hazatérve nagyszabású koncerttel zárta a 2025-ös évet a 4S Street zenekar szombaton.
Nehéz hetek előtt áll a torjai férfi, akinek házában december 27-én tűz keletkezett. A baj pillanatok alatt bekövetkezett: előbb az áram ment el, röviddel ezután robbanást hallott, ekkor gyúlt meg otthonának tetőtere.
Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.
Románia nagy részén az év végéig hideg marad az időjárás, de 2026 első napjaiban melegedni kezd, a legmagasabb nappali hőmérséklet el fogja érni a 11 Celsius-fokot, majd újabb lehűlés következik.
Közös közleményt adott ki hétfőn az alkotmánybíróság legutóbbi üléseit bojkottáló négy alkotmánybíró a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezettel kapcsolatos beadvány tárgyalásának sorozatos elhalasztásáról.
Több mint egymillió euró értékű vagyont akart megszerezni az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Ittas sofőrök, felfüggesztett jogosítványok, valamint súlyos közlekedési baleset is szerepel a Hargita megyei rendőrség karácsonyi mérlegében.
Súlyos közlekedési baleset történt vasárnap hajnalban a bukaresti Egyesülés (Unirii) aluljáróban: egy személygépkocsi nekiütközött az elválasztófalnak, majd felborult. A becsapódás nyomán az autó vezetője megsérült, kórházi ellátásra szorult.
2 hozzászólás