
A Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete fennállásának huszadik évfordulója megünneplésére gyűltek össze a tagok, támogatók csütörtökön a csíksomlyói Jakab Antal Felnőttképző Központban. Az ünnepség során többek között megvonták mind a szervezet tevékenységének mérlegét, mind a 2009-ben elindított, az akadálymentesítés szorgalmazását célzó projekt elméleti, gyakorlati megvalósításainak mérlegét.
2010. november 18., 17:182010. november 18., 17:18
2010. november 18., 19:172010. november 18., 19:17
Mint Lázár Csilla projektfelelős, a Soros Oktatási Központ munkatársa ismertette, az akadálymentesítés népszerűsítését célzó projekt előkészületei során mintegy félszáz polgármesteri hivatalt kerestek meg, és a projekt keretében kidolgozott határozat-tervezetet eddig mintegy negyven megyebeli önkormányzat fogadta el.
„A határozat-tervezetek elfogadtatásával az önkormányzatok vállalták, hogy a jövőben nem adnak ki urbanisztikai engedélyt, anélkül, hogy az akadálymentesség követelményének megfelelne a felépítendő ingatlan, és az urbanisztikai bizonylatban is egyértelművé teszik az akadálymentesség szükségességét. Továbbá kötelezettséget vállaltak arra, hogy a közpénzből készülő ingatlanok építésekor, illetve felújításakor az átvételi bizottságokba meghívják a Mozgássérültek Szövetségének egy-egy képviselőjét, és nem kérnek területfoglalási díjat, ha egy magán építtető a közcélra épülő épületének rámpája számára közterületet kénytelen elfoglalni” – ismertette Lázár Csilla.
„Egyetlen projekt sem ér véget azzal, hogy hivatalosan lezárulnak a finanszírozott tevékenységek. A szervezetre nem kis felelősséget ró, hogy nyomon kövessék az elért eredmények további sorsát: bár a válság miatt a következő évben még kevés középület fog épülni, a jövőben figyelemmel kell kísérniük, hogy valóban kiegészülnek-e az urbanisztikai bizonylatok, hogy érkeznek-e meghívások a recepciós bizottságokhoz, hogy a rámpa építése miatt közterületet igénylők tényleg megkapják-e ingyen a szükséges területet” – hívta fel a figyelmet a projektfelelős.
Egymáson segíteni
A Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete 1990 februárjában alakult, jelenleg 1700 tagja van. A szervezet 1991 óta egy vállalatot működtet, melynek célja a fogyatékosok foglalkoztatása és a társadalomba való beilleszkedésük segítése munkavállalás révén. Jelenleg 19 személy dolgozik munkakönyvvel a csíkszeredai foglalkoztató műhelyben és 7 személy otthon. Egy pályázati támogatás segítségével 1997-óta létezik egy foglalkoztató műhely értelmi fogyatékosoknak, ahol 16 sérült fiatal foglalkozik gyertyaöntéssel, varrással, szövéssel, kézművességgel. 2007-től Csíkszeredában létrejött a Fogyatékkal Élők Országos Hatósága (ANPH) által akkreditált védett műhely, ahol jelenleg 9 munkakönyves alkalmazott van, szintén fogyatékkal élők. Szintén pályázati támogatással 2007-ben két új műhelyt nyitott a szervezet Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen, ahol 13, illetve 18 sérült személyt foglalkoztatnak.
Hiába készültek a felújításra, végül elmaradt a beruházás a csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola Gál Sándor utcai épületénél, ezért kisebb karbantartási munkák után hamarosan visszaköltözik az iskola az épületébe.
Átmeneti vagy időszakos vízellátási szünet lesz több csíkszeredai utcában, két lakónegyedben pedig nyomáscsökkenés lehetséges a betervezett munkálatok miatt.
Újabb szakaszánál tart a községi utak és utcák korszerűsítése Csíkszentimrén. Miután korábban már jelentős mennyiségű útszakaszt aszfaltoztak, most újabb helyszíneken, kisebb utcákban is felújítás történik.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a csíkszentlélekieket szombaton este, hogy medvét láttak a település főutcáján.
A kedden Csíkszeredában elhunyt 48 éves férfi halálával kapcsolatban érdeklődtünk a rendőrségi szóvivőnél. Néhány dolgot már kizártak.
Kilőtték szerdán este azt a medvét Kászonban, amely hétfőn két embert sebesített meg egy esztenán. A nagyvad a hajtás során a vadőrre és a vadászra is rátámadt, ezért döntöttek a kilövése mellett.
Két ember megsérült, miután a medvéhez riasztott csapatra támadt a nagyvad szerdán este fél tíz körül a Kászonokban.
A Múzeumok Éjszakáján, június 20-án egész napos, ingyenes programkavalkáddal várja a látogatókat a csíkszeredai Mikó-vár. A Csíki Székely Múzeum változatos tárlatvezetésekkel, kulisszajárásokkal, élményekkel készül minden korosztály számára.
Az utolsó szakaszánál tart a csíkszeredai tömegközlekedést és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése. Ősszel ezt beüzemelik, így a városi buszokkal utazók és az autósok is újdonságokkal találkoznak.
Egy évvel a vatikáni Sixtus-kápolnában adott koncertje után Csíksomlyóra érkezik Alexandru Tomescu. A világhírű hegedűművész Stradivarius-hangszerén szólalnak meg Bartók, Enescu és Piazzolla művei a kegytemplomban.
szóljon hozzá!