A Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete fennállásának huszadik évfordulója megünneplésére gyűltek össze a tagok, támogatók csütörtökön a csíksomlyói Jakab Antal Felnőttképző Központban. Az ünnepség során többek között megvonták mind a szervezet tevékenységének mérlegét, mind a 2009-ben elindított, az akadálymentesítés szorgalmazását célzó projekt elméleti, gyakorlati megvalósításainak mérlegét.
2010. november 18., 17:182010. november 18., 17:18
2010. november 18., 19:172010. november 18., 19:17
Mint Lázár Csilla projektfelelős, a Soros Oktatási Központ munkatársa ismertette, az akadálymentesítés népszerűsítését célzó projekt előkészületei során mintegy félszáz polgármesteri hivatalt kerestek meg, és a projekt keretében kidolgozott határozat-tervezetet eddig mintegy negyven megyebeli önkormányzat fogadta el.
„A határozat-tervezetek elfogadtatásával az önkormányzatok vállalták, hogy a jövőben nem adnak ki urbanisztikai engedélyt, anélkül, hogy az akadálymentesség követelményének megfelelne a felépítendő ingatlan, és az urbanisztikai bizonylatban is egyértelművé teszik az akadálymentesség szükségességét. Továbbá kötelezettséget vállaltak arra, hogy a közpénzből készülő ingatlanok építésekor, illetve felújításakor az átvételi bizottságokba meghívják a Mozgássérültek Szövetségének egy-egy képviselőjét, és nem kérnek területfoglalási díjat, ha egy magán építtető a közcélra épülő épületének rámpája számára közterületet kénytelen elfoglalni” – ismertette Lázár Csilla.
„Egyetlen projekt sem ér véget azzal, hogy hivatalosan lezárulnak a finanszírozott tevékenységek. A szervezetre nem kis felelősséget ró, hogy nyomon kövessék az elért eredmények további sorsát: bár a válság miatt a következő évben még kevés középület fog épülni, a jövőben figyelemmel kell kísérniük, hogy valóban kiegészülnek-e az urbanisztikai bizonylatok, hogy érkeznek-e meghívások a recepciós bizottságokhoz, hogy a rámpa építése miatt közterületet igénylők tényleg megkapják-e ingyen a szükséges területet” – hívta fel a figyelmet a projektfelelős.
Egymáson segíteni
A Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete 1990 februárjában alakult, jelenleg 1700 tagja van. A szervezet 1991 óta egy vállalatot működtet, melynek célja a fogyatékosok foglalkoztatása és a társadalomba való beilleszkedésük segítése munkavállalás révén. Jelenleg 19 személy dolgozik munkakönyvvel a csíkszeredai foglalkoztató műhelyben és 7 személy otthon. Egy pályázati támogatás segítségével 1997-óta létezik egy foglalkoztató műhely értelmi fogyatékosoknak, ahol 16 sérült fiatal foglalkozik gyertyaöntéssel, varrással, szövéssel, kézművességgel. 2007-től Csíkszeredában létrejött a Fogyatékkal Élők Országos Hatósága (ANPH) által akkreditált védett műhely, ahol jelenleg 9 munkakönyves alkalmazott van, szintén fogyatékkal élők. Szintén pályázati támogatással 2007-ben két új műhelyt nyitott a szervezet Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen, ahol 13, illetve 18 sérült személyt foglalkoztatnak.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!