
Fotó: Kristo Robert
Május 4-én, kedden elkezdődik a nyolcadikos diákok záróvizsgája. Az idéntől országos felmérésnek nevezett vizsga során a diákok románból, magyarból és matematikából megszerzett készségeit mérik fel.
2010. május 03., 16:372010. május 03., 16:37
2010. június 06., 17:552010. június 06., 17:55
Fotó: Kristo Robert
Sok neve és formája volt az elmúlt évek során a nyolcadikosok záróvizsgájának, tavaly például még egységes dolgozatot írtak a nyolcadikosok és a hetedikesek is. Az idei tanévtől a vizsgát országos felmérésnek nevezik, csak a nyolcadikosoknak kell részt venniük rajta, és az oktatási tárca szándékai szerint a diákok készségeit fogja felmérni. A nyolcadikosok román nyelv és irodalomból, magyar nyelv és irodalomból, valamint matematikából írnak tesztet. A vizsgatételeket a szaktárca nyilatkozatai szerint az európai tesztek alapján állították össze.
Az országos felmérés keretében kedden a román nyelv és irodalom vizsga zajlik. Hodgyai László, Hargita megyei tanfelügyelő elmondta, Hargita megyében 2691 magyar tannyelvű és 569 román tannyelvű iskolában tanuló diák vesz részt a román vizsgán.
A déli 12 órakor kezdődő megmérettetés a diákok saját iskolájában zajlik, csak onnan kell nagyobb tanintézménybe bemenjenek a diákok, ahol tíznél kevesebb nyolcadikos van. A szabály szerint egy padban csak egy diák ülhet. A vizsgatételek országosan egységesek, interneten jutnak el az iskolákba. A dolgozatokat az iskola saját tanárai fogják kijavítani, legkésőbb hat munkanap alatt.
A tesztre a diákok jegyet kapnak, ez azonban nem kerül be a naplóba, hanem a középiskolai felvételi jegybe számolják bele. A felvételi média felét az 5–8. osztály átlaga adja, negyedét a hetedik osztályban írt egységes dolgozatok eredménye, másik negyedét pedig a kedden kezdődő országos felmérés vizsgaeredményeinek átlaga.
Az iskolák más-más módon oldják meg a nyolcadikosok kedden délben kezdődő vizsgája miatt az oktatás menetét. A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskolában például – Kerekes Szilárd aligazgató elmondása szerint – nem akarták délelőtt oktatással megterhelni a gyerekeket, ezért a nyolcadikosoknak csak a vizsga időpontjára kell bemenniük. Véleményünk szerint ez a vizsga egy elég nagy horderejű dolog és reggel kellene kezdődnie, ha azonban ez már így van, és kötelező délben kezdeni, akkor legalább délelőtt nem akarjuk még az oktatással is megterhelni a gyerekeket – mutatta be az aligazgató, aki közölte, készen állnak a vizsga elkezdésére. Lőrincz Juli, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója is azt közölte, hogy készen állnak a vizsga lebonyolítására. Elmondta, annak érdekében, hogy ne okozzanak problémát a szülőknek és a gyerekek ne maradjanak felügyelet nélkül, ők úgy oldották meg, hogy az ő iskolájukban bemennek kedden délelőtt is a nyolcadikosok, azonban könnyebb programot állítanak össze számukra, nem fognak például feleltetni.
Az országos felmérés keretében a keddi román vizsga után csütörtökön zajlik a magyar nyelv és irodalom készségfelmérő, május 12-én pedig a matematika vizsgával zárul a nyolcadikosok vizsgasorozata.
Egyre nehezebb megélni Hargitafürdőn, hiszen munkahelyek szűntek meg, vállalkozások zártak be, a turizmus pedig túlzottan a téli idényre épül. A településen már keresik a kapaszkodókat a nagy sítervektől a négy évszakos turizmusig.
Elfogadták Csíkszereda városközpontjának védett övezeti rendezési tervét, amely szűkíti a védett központi övezetet, több helyen lazítja az építkezési előírásokat, és a tömbháznegyedek esetében is csökkentheti a bürokráciát.
Visszaköltözhet néhány héten belül a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség a csíkszeredai székházába, ahol már csak az utolsó simításokat és a tereprendezést végzik a teljes korszerűsítés után.
Színpadra állítja Márton Áron püspök életét, hitét és örökségét az Én népem című folkopera, amelyet szombaton 20 órától mutatnak be a csíkszeredai gyorskorcsolyapályán. Az összművészeti produkcióban 130 néptáncos és szereplő vesz részt.
A tesztüzemig védőfóliával óvják a rongálástól azokat a pannókat, amelyeken élőben lesz követhető a városi buszok érkezése, illetve a menetrend. Az összesen harminc ilyen pannóból eddig huszonkettőt szereltek fel.
Fának hajtott autójával egy 21 éves, balánbányai fiatalember a Balánbánya–Csíkszentdomokos közötti úton szombaton délelőtt. A balesetben személyi sérülés nem történt, csak anyagi kár keletkezett, a sofőr szervezetében azonban alkoholt mutattak ki.
Nagyboldogasszony napján, a kontumáci búcsú ünnepén avatták fel Gyimesbükkben Dani Gergely esperes-plébános mellszobrát. A templomépítő pap örökségét a hit, a magyar oktatás és a közösség megmaradásának példájaként idézték fel.
Csak néhány ajtót kellene kinyitni – vagy mégsem? Nyáron napozóhellyel bővülhetne a Csíki Csobbanó, ám ami egyszerű ötletnek tűnik, az a városvezetés szerint műszaki, engedélyezési és szervezési kérdések sorát veti fel.
Megkezdődtek a felújítási munkálatok a csíkszeredai Levendula utcában, emiatt forgalomkorlátozásokat vezettek be.
Erdély és az Oszmán Birodalom közel másfél évszázados kapcsolatának kulturális örökségét mutatja be a Csíki Székely Múzeum új időszaki kiállítása.