Hatékonynak bizonyultak a korábbi veszettség elleni oltáskampányok, idén mindössze egy fertőzést igazoltak Hargita megyében. Most ismét csaliba csomagolt veszettség elleni szérumot kapnak a rókák.
2013. június 30., 15:372013. június 30., 15:37
A repülőgépből történő csaliszórás és a kézi csalikihelyezéseknek köszönhetően évről évre javul a helyzet a veszettség felszámolásában Hargita megyében. A veszettség elleni oltáskampányok eredményeképpen idén mindössze egy alkalommal igazolták a fertőzést a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság szakemberei, miközben tavaly hét ilyen eset is volt, egy alkalommal több emberre is rátámadt egy veszett vadmacska. Az idei eset még februárban történt, akkor Csíkdánfalva határában talált egy elpusztult rókát három gazda, a laborvizsgálatok igazolták a fertőzést, a róka egyik megtalálója pedig veszettség elleni oltásokat kellett kapjon, ugyanis megfogta az állatot – tájékoztatott Püsök László, a megyei állat-egészségügyi igazgatóság szóvivője.
Elmondta ugyanakkor azt is, hogy ismét veszettség elleni oltáskampány indult a megyében, ezúttal összesen 1575 preparált csalit helyeznek el a rókalyukak közelében, négyzetkilométerenként huszonötöt. A csokoládészerű csalik, hallisztgranulátumba csomagolt, veszettség elleni oltóanyagot tartalmazó kapszulákat rejtenek és a kerületi főállatorvos jelenlétében helyezik el ezeket a rókalyukak közelében a területet ügykezelő vadásztásulatok munkatársai, a rókalyukakról ugyanis GPS-koordinátákkal ellátott térképe van a vadásztársulatoknak. Az elmúlt héten Gyergyószentmiklós, Maroshévíz és Gyergyótölgyes környékén helyezték ki a csalikat, a hét második felében Udvarhelyszékre is kiszállították rókacsalikat, és a napokban Csíkszéken folytatódik az oltáskampány – mondta el Püsök László.
Hasonló céllal repülőgépes csaliszórás is lesz a közeljövőben, ennek időpontjáról még várják a főhatóság értesítését a megyei állategészségügyi igazgatóságon. A repülőből négyzetkilométerenként húsz csalit szórnak majd szét, akkor főként a magasabban fekvő területekre és az erdőkre öszpontosítanak majd – közölte a szóvivő.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!