
Fotó: Barabás Ákos
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatalhoz leadott környezetvédelmi pályázatok elbírálását, valamint a csütörtöki tanácsülés két napirendi pontját, a vízdíjemelést és a II. Rákóczi Ferenc utcai körforgalom közvagyonba vételét bírálták sajtótájékoztatón az EMNP helyi önkormányzati képviselői szerdán.
2015. április 29., 18:422015. április 29., 18:42
Nem tartják átgondoltnak, ezért nem szavaznák meg a rendes havi tanácsülés két napirendi pontját a néppárti önkormányzati képviselők: az EMNP udvarhelyi elnöke, Jakab Attila, valamint a városi tanácsos Zakariás Zoltán a székelyudvarhelyi ivóvíz köbméterenkénti árának tizenegy, a szennyvíztisztítás szolgáltatási árának pedig hét és fél százalékos emelése, illetve a legutóbb átadott, sokat bírált körforgalom közvagyonba vétele ellen hozott fel érveket szerdán délelőtt az EMNP Vár utcai székhelyén.
A vízdíjat utoljára tavaly év elején emelték meg, annak újabb növeléséről dönt az udvarhelyi önkormányzati képviselő-testület a csütörtöki tanácsülésen. A korábbi áremelés oka az volt, hogy a vízszolgáltató 2007-ben elvállalt beruházásainak amortizációs költségei bekerültek a cég költségvetésébe, amelyeket a lakosság vízdíj formájában térít meg – fogalmazott Zakariás, hozzáfűzve, a cég által kért újabb, rövid idő alatt nagymértékű emelést nem tartják indokoltnak, szerintük ehelyett inkább a cég más költségeinek csökkentése révén kellene egyenlíteni ezeket.
Úgy vélik, rejtett adókivetés az a megállapodás, hogy a polgármesteri hivatal helyett a vízszolgáltató ruház be fejlesztésekre, a költségeket pedig a vízdíj révén a lakókkal téríttetik meg – ezért nem értenek egyet a javaslattal, és nem fogják megszavazni. A II. Rákóczi Ferenc utcai körforgalom közvagyonba vételével kapcsolatban hangsúlyozta: a beruházással kapcsolatban mind civilek, mind a média több kifogást emelt, amelyeket a polgármesteri hivatal nem vett figyelembe, és úgy vélik, az illetékesek meg sem vizsgálták a körforgalom működőképességét – ilyen körülmények között ezt a javaslatot sem támogatja az önkormányzati képviselő-testület EMNP-s frakciója.
A sajtótájékoztató talán leghangsúlyosabb témája a polgármesteri hivatal pályázati programja: bár a néppártiak úgy vélik, a program alapvetően jó, megvalósítása hagy kívánnivalót maga után. Mint Jakab Attila – az idei környezetvédelmi pályázatokat elbíráló öttagú bizottság tagja – rámutatott, az 50 ezer lejes keretösszeg majdnem egyötödét az Udvarhelyszék Kulturális Egyesületnek ítélték meg, amelynek tevékenységi körében a statútum szerint nem szerepel a környezetvédelem, így a szabályok értelmében nem jogosult környezetvédelmi programokhoz támogatást kérni. Eközben a pályázók nagy részének csupán ezer lej körüli összeget ítéltek meg – mutatott rá Jakab, hozzáfűzve, a pályázatok jogszerűségét, a leadott iratcsomók teljességét vizsgáló polgármesteri hivatali illetékeseknek ki kellett volna szűrniük az olyan igénylőket, akik nem jogosultak a támogatásra.
Egyúttal rámutatott arra is, hogy az öttagú elbíráló bizottságban – melynek három tagja a frakciók egy-egy képviselője volt, továbbá közreműködött egy városházi alkalmazott és egy szakértő – élt bizonyos javaslatokkal, de ezeknek nem adtak teret, és nem kapott magyarázatot arra sem, hogy miért ítéltek meg akkora támogatást a fent nevezett egyesületnek. Mint elmondta, észrevételeit nem méltatták figyelemre, így óvást nyújtott be a döntés ellen, melynek következtében hamarosan egy másik bizottság újravizsgálja a támogatások megítélésének „tisztaságát”.
A kisvárosok és községek elöljárói is aggodalommal figyelik a 2026-os adóemelések hatásait. Úgy látják: a kormányzati döntés éppen a legkiszolgáltatottabb rétegeket, köztük a fogyatékkal élőket bünteti a leginkább.
Az elmúlt napokban a rendkívüli hideg miatt több ember is kórházi kezelésre szorult Hargita megyében, főként kihűlés és fagyási sérülések következtében.
Édességeket és fülhallgatót próbált ellopni hétfőn délután három kiskorú az egyik székelyudvarhelyi áruházból, azonban a pénztárnál feltartóztatták őket.
Könyvbemutatók, kiállítások, színházi előadás, gálaest és várostörténeti konferencia is szerepel a magyar kultúra napja alkalmából szervezett székelyudvarhelyi rendezvénysorozat programjában, amely január 20. és 24. között várja az érdeklődőket.
Hétfőtől SMS-alapú jegyvásárlási lehetőséget vezet be a székelyudvarhelyi helyi közszállítást működtető Urbana Transport.
Az áramszolgáltatótól kapott tájékoztatás szerint nyolc Hargita megyei településen összesen 19 transzformátorállomás maradt áramellátás nélkül szombat este.
Az Eurotrans Alapítvány legközelebb Udvarhelyszéken nyújt ingyenes segítséget a magyar állampolgárság igényléséhez, beleértve a szükséges fordításokat is.
Közlekedési gondokat okoznak a kátyúk Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az Orbán Balázs utcában. A félbehagyott munka miatt csaknem járhatatlanná vált az útszakasz, a városháza és a kivitelező viszont dolgoznak a megoldáson.
A jelentős emelések ellenére nem torpant meg az adófizetői kedv Székelyudvarhelyen: szerdán sorokban álltak az emberek a polgármesteri hivatal kasszái előtt. A többségnek az volt a legfontosabb, hogy legalább a tízszázalékos kedvezményt megkapják.
Alig három óra különbséggel két ittas sofőrt is elkaptak a rendőrök Székelyudvarhelyen és Zetelakán a hétvégén.
szóljon hozzá!