
A művelődési házra is kerül napelem. Archív
Fotó: Beliczay László
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
2025. május 02., 17:262025. május 02., 17:26
Nagyjából 1,1 millió lejért pályázott az energiaügyi minisztérium Megújuló energiaforrások és energiatárolás programjában a galambfalvi önkormányzat, hogy az összegből napelemeket helyezhessenek el tizenkét középületen – fejtette ki lapunknak Gyerkó Levente polgármester. Mint mondta, egy 200 kW-os összteljesítményű rendszerről van szó, amivel a kifizetendő számlákat csökkentenék. Mindemellett hosszútávon elősegíti az önkormányzat energiafelhasználásának függetlenedését is.
Az elöljáró elmondta, hogy az elmúlt napokban aláírták a projekt finanszírozási szerződését a szaktárcánál, így hamarosan közbeszerzési eljárást hirdethetnek a kivitelezés érdekében. Abban bíznak, hogy még idén nyáron megvalósul a beruházás.
Azt is megtudtuk, hogy a beruházás Kisgalambfalván:
a kultúrotthont,
a sportcsarnokot,
az iskolát
és az óvodát
érinti, Nagygalambfalván pedig a következő épületekre szerelnek napelemeket:
a régi kollektív irodára (amit korábban megvásárolt az önkormányzat),
a polgármesteri hivatal épületére,
a Menzára,
a kultúrotthonra,
az iskolára,
az óvodára,
az ifjúsági lakásokra
és a focipálya öltözőjére.
Gyerkó Levente rámutatott, a felszerelt eszközök csak az adott épületet fogják kiszolgálni, kivéve az ifjúsági lakások esetében, ahol a helyszíni közvilágítást szeretnék üzemeltetni a megtermelt áramból. A teljes közvilágitás napelemekkel való működtetése érdekében újabb külsős forrásra lesz szüksége az önkormányzatnak. Ezt is szeretnék idővel megoldani.
Súlyos közlekedési baleset történt szombaton délután Kisgalambfalva közelében. Több kihágást elkövető motoros sérült meg.
Egy nagyobb járdaszakaszt építettek a 13A jelzésű országút fenyédi szakasza mentén, ugyanakkor több utcát is leaszfaltoztak a községközpontban. Azt is megtudtuk, hogy máshol miért nem korszerűsíthették az utcákat.
Megtámadott egy pásztort a medve a Kalonda-tetőn, a férfi azonban pásztorkutyáinak köszönhetően csak enyhébb sérüléseket szenvedett. A támadást nem jelentették a 112-es segélyhívón, ezért a hatóságok szerint nem tudtak időben törvényesen intézkedni.
Rövid idő alatt nagy mennyiségű csapadék esett csütörtök délután Székelyudvarhelyen, több utcán megállt a víz, néhányan pedig áramkimaradást is jeleztek.
Évek óta leromlott állapotban van Székelyudvarhelyen a Tábor negyedi kazánház előtti tér, ahol nem csak a kaotikus parkolás, hanem az esőzésekkor felgyűlő víz is gondokat okoz. A városvezetés azt ígéri, hogy idén rendet tesznek a helyszínen.
Őrizetbe vettek egy 61 éves székelyudvarhelyi férfit, aki a gyanú szerint valótlanul jelentette be saját személygépkocsijának eltulajdonítását, miután ittasan balesetett okozott vele – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt évvel ezelőtt bontották el a fáklyát jelképező díszelemet Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli bejáratánál – akkor azt ígérték, új szimbólum kerül a helyére, de ez még nem történt meg. Kiderült, miért nem tudtak haladni ez ügyben.
Ráijesztett egy anyamedve és három bocsa egy fiatal párra Székelyudvarhelyen, miután a Bagossy Brothers Company koncertjéről tartottak hazafelé. A Templom utcában a házak között bukkantak fel a nagyvadak, a fiatalok pedig egy közeli építményre menekültek.
Villámcsapás okozott tüzet kedden Homoródszentpálon, ahol teljesen leégett egy csűr. A tűzeset a térségre kiadott vörös riasztás idején történt.
Együtt kell működniük az iskolahálózati válság rendezésében érintett székelyudvarhelyi iskoláknak, és meg kell előzniük, hogy a kényszerhelyzet újabb gondokat szüljön. A rendezési terv ismertetésekor ezekre a szempontokra is kitértek.
szóljon hozzá!