
Fotó: Pál Árpád
Székelyudvarhely jeges járdaszakaszain az elmúlt napokban többen is megsérültek esések következtében, számos gyalogos jelentkezett a városi kórház sürgősségi osztályán kisebb zúzódásokkal, de csonttörésekkel is.
2016. december 07., 13:202016. december 07., 13:20
A megfagyott hóréteg miatt több udvarhelyi járdaszakasz is balesetveszélyessé vált az elmúlt napokban. A csütörtöki első fagy utáni napon négy törést láttak el a városi kórház sürgősségi osztályán – tudtuk meg az osztály vezetőjétől, Rigó Csaba szakorvostól. Elmondta, a végtaghúzódások, törések voltak a leggyakoribbak, valamint a csukló-, váll- és bokarándulások.
Műtétre egyetlen esetben került sor, de a hétvégén többször előfordult, hogy ortopéd szakorvost kellett hívni egy-egy esés miatt megsérül pácienshez, hogy érzéstelenítse vagy tegye helyre kificamodott végtagját. A hét első napjaiban is számos páciens jelentkezett hasonló panasszal az osztályon, őket a röntgenvizsgálat után a szakorvosi rendelőbe küldik, így nem minden esetben tudják, milyen kezelésre szorultak a sérültek – tájékoztatott a szakorvos.
Csőtörés miatt képződött jég
A Nicolae Bălcescu utcában hétfő éjjel meghibásodott egy vezeték, amit kedden meg is javított az Aqua Nova Hargita vízszolgáltató, ám az elfolyt víz ott is megfagyott a járdán. Bálint Major Áron, a vízszolgáltató vállalat igazgatója a csőtöréssel kapcsolatban elmondta, a feltört útszakaszt hamarosan helyreállítják a cég munkatársai.
A járdák takarítása az ingatlantulajdonosok feladata. Azokat a járdaszakaszokat, amelyek nem tartoznak lakóházhoz, vállalkozáshoz, közintézményhez – ilyen például a buszmegállók előtti rész – az RDE hulladékgazdálkodó vállalat takarítja – tudtuk meg Fülöp-Székely Istvántól, a városháza műszaki osztályának vezetőjétől. „A lakatlan ingatlanok előtti járdákat a szociális munkásokkal igyekszünk takaríttatni” – tette hozzá. A napokban a város számos járdaszakaszát csúszásmentesítették a szociális munkások – közölte a műszaki igazgató.
A piros-fehér festékkel bevont átjárók miatt is kaptunk panaszt, többen úgy vélik, az még a jeges járdáknál is jobban csúszik. Ezzel kapcsolatban is megkérdeztük az igazgatót, aki azt közölte, hogy az átjárók borítása útjelző festékkel történt, ez van rendszeresítve az ilyen típusú munkálatokra.
A vasúti átkelőknél is sok a felfagyás, ezeket a vasúttársaság kötelessége takarítani. A porták, üzletek előtti járdák csúszásmentesítésének ellenőrzését a helyi rendőrség végzi, ők bírságolhatnak is a mulasztások miatt. Azt is megtudhattuk, hogy a napokban a városházára nem érkeztek telefonos bejelentések a járdák csúszósságára vonatkozóan.
Arra a kérdésünkre nem kaptunk választ, hogy a portája előtti járda csúszásmentesítésére igényelhet-e segítséget olyan idős vagy mozgásában korlátozott ember, akinek erre szüksége van.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!