Megnéztük, hogyan készül egy Petőfi-mellszobor Székelyudvarhelyen

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Hogy miként nemesíti a művész alkotását öntvénnyé, portrészoborrá, köztérre helyezhetővé az emberi munka és a bonyolult fizikai-kémiai öntési eljárás, megtekintettük Lázár Imre székelyudvarhelyi öntödéjében.

Molnár Melinda

2017. március 06., 14:532017. március 06., 14:53

2017. március 06., 17:212017. március 06., 17:21

Ebben a műhelyben öntötték a Vasszékelyt, eddigi legnagyobb egész alakos szobrukat. Több más mű mellett ugyanott készült Sütő András székelyudvarhelyi és Gálffy Mihály firtosmartonosi mellszobra. A Marosszentgyörgyre szánt Petőfi-alkotás a maga 160 centiméteres magasságával, a természetes nagyság kétszeresével kiemelkedik az eddig általunk öntöttek közül – mondta el Lázár Imre igazgató.

András Ferenc forma-, ornamentikakészítőtől megtudtuk: Bálint Károly marosvásárhelyi képzőművész 1998-ban készítette a szobor gipszmintáját. Sok, mintegy kilencnapi aprólékos kézimunkát igényelt a „magozás”, hogy öntés után minden domborulatot kiadjon – fülét, orrát, bajuszát. Ugyanakkor hogy ki is tudják venni az öntőszekrényből – részletezte a folyamatokat Sándor László öntőmérnök.

Kiképezték a falvastagságot, amit a szobor méreteihez igazítva tíz milliméterben határoztak meg a szakemberek. A modell után beformázták. Felületkezelés, simítás, összerakás és csavarozás – hallottuk a szakkifejezéseket, miközben követtük a két fél összeillesztésének nagy figyelmet igénylő műveletsorát. Utolsó ellenőrzés után összecsavarozták a formázószekrényt.

Időközben 1100 foknyira hevült az olvasztókemencében a sztániumos bronz. Az öntőbrigád tagjai, Szabó Ignác, Fábián László és Gergely Imre szavak nélkül, pillantásokat váltva dolgozott, hogy a három beöntőcsatornán majdnem egyszerre, egyenletesen adagolva töltsék fel a szoborfalat. A közel négyszáz kilónyi izzó bronz küldetésének útját sárgásvöröses fény aranyozta és párafelhők árnyalták. A befolyó forróságot elvezetett gázlángocskák jelezték, és az emberek arcán egy-egy mosoly.

A siker öröme az öntvény kihűlése után másnap, pénteken, a formázószekrény felbontásakor hatványozottan köszönt vissza: már a tisztítás előtt is látható volt az a Petőfi-arc, amit a modellen láttunk, ahogyan a szobrász megálmodta. A héten a cizellálás, patinázás következik, és megtekinthető lesz a székelyudvarhelyi öntőműhely legújabb köztéri műve, amely március idusán már a marosszentgyörgyi iskola előtti zöldövezetet ékesítheti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. április 17., péntek

Könyvtári érdekességeket mutat be Róth András Lajos

Róth András Lajos nyugalmazott könyvtárőr tart előadást április 21-én, kedden Székelyudvarhelyen.

Könyvtári érdekességeket mutat be Róth András Lajos
Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Jubilál a csendőrség: egyenruhában és civilben is együttműködve

Sporteseményekkel ünnepelt csütörtökön az idén 35 éves Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság székelyudvarhelyi egysége. A cél az volt, hogy még jobban összekovácsolódjon a csapat, és fejlesszék kapcsolataikat a többi hatósággal.

Jubilál a csendőrség: egyenruhában és civilben is együttműködve
2026. április 16., csütörtök

Székelylengyelfalván találkoznak az udvarhelyszéki egyházi kórusok hétvégén

Egyházi kórusok találkozóját szervezik meg Székelylengyelfalván: a székelyudvarhelyi főesperesi kerület kórusainak 26. találkozóján mintegy 430 résztvevő és 18 kórus lép fel április 18-án, szombaton.

Székelylengyelfalván találkoznak az udvarhelyszéki egyházi kórusok hétvégén
2026. április 15., szerda

Elhagyta a barlangját a sóskúti diákszálló közelében telelő hárombocsos anyamedve

Távozott a Székelykeresztúrhoz tartozó Sóskút közelében telelő hárombocsos anyamedve, amelynek ottlétéről február elején szereztek tudomást a hatóságok. A nagyvadak üregét szerdán tömték be a vadászok, illetve a polgármesteri hivatal munkatársai.

Elhagyta a barlangját a sóskúti diákszálló közelében telelő hárombocsos anyamedve
Hirdetés
2026. április 15., szerda

Terület- és ingatlancserékkel látnak hozzá Homoródfürdő fejlesztéséhez

Területeket és ingatlanokat cserélt Hargita Megye Tanácsa és a szentegyházi önkormányzat Homoródfürdőn a település turisztikai fejlesztése érdekében. A jelenlegi helyzetről, a fejlesztési stratégiáról és a kihívásokról is érdeklődtünk.

Terület- és ingatlancserékkel látnak hozzá Homoródfürdő fejlesztéséhez
2026. április 15., szerda

Az idei gyümölcstermés pótolhatja a tavalyi kiesést

A fagykárok szempontjából legkritikusabb időszakot megúszták idén a gyümölcsöskertek, ha kitartanak a kedvező körülmények, jó lesz az idei termés. Az is körvonalazódik, hogy miért nem kaphatott kártérítést múlt évre a gyümölcstermesztők egy része.

Az idei gyümölcstermés pótolhatja a tavalyi kiesést
2026. április 14., kedd

Az Osztrák–Magyar Monarchia idejéből származó vasúti sín került elő Székelyudvarhelyen

Több mint százéves, még az Osztrák-Magyar Monarchia idejéből származó sínt szedtek fel Székelyudvarhelyen, a Vásártér utcai vasúti átkelőnél. Várhatóan jövő hónapban felújítási munkálatok kezdődnek.

Az Osztrák–Magyar Monarchia idejéből származó vasúti sín került elő Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. április 14., kedd

Újraindult az útfelújítás Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál

Ismét dolgoznak a munkagépek az Orbán Balázs utca Szejkefürdő felőli kijáratánál, öt héten belül be kell fejezni a felújítást – közli Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.

Újraindult az útfelújítás Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál
2026. április 13., hétfő

Textil- és elektronikaihulladék-gyűjtést szerveznek Szentegyházán

Textil- és elektronikai hulladékgyűjtést szerveznek Szentegyházán, ahol április közepén két alkalommal is leadhatják a lakók a feleslegessé vált holmikat.

Textil- és elektronikaihulladék-gyűjtést szerveznek Szentegyházán
2026. április 10., péntek

Nem tiltják ki a játéktermeket Székelyudvarhelyről, de szabályozzák a működésüket

Hamarosan négyzetméter-alapon kiszámolt összegért válthatják ki éves működési engedélyüket a székelyudvarhelyi játékterem- és fogadóiroda-tulajdonosok – derült ki a lakossági fórumon, ahol a szerencsejátékokat szabályozó tervezetet is bemutatták.

Nem tiltják ki a játéktermeket Székelyudvarhelyről, de szabályozzák a működésüket
Hirdetés