Hirdetés
Hirdetés

Kitüntetésekkel ismerték el a közösségért dolgozókat Székelykeresztúron

Ünnepi dísztanácsülésen adták át Székelykeresztúr városi kitüntetéseit péntek délelőtt a Sóskúti Diákszálló konferenciatermében. Olyan személyeket és közösségeket köszöntöttek, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.

László Ildikó

2025. augusztus 01., 14:322025. augusztus 01., 14:32

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Ünnepi dísztanácsülésen adták át Székelykeresztúr városi kitüntetéseit péntek délelőtt a Sóskúti Diákszálló konferenciatermében. Olyan személyeket és közösségeket köszöntöttek, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.

László Ildikó

2025. augusztus 01., 14:322025. augusztus 01., 14:32

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

A Keresztúri Városnapok és Petőfi Hét rendezvénysorozat kiemelt eseményén, a dísztanácsülésen ezúttal is olyan személyeket köszöntöttek péntek délelőtt, akik munkájukkal, példaadó hozzáállásukkal és elkötelezettségükkel gazdagítják a város életét.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

A dísztanácsülésen Koncz János Hunor polgármester Wass Albert szellemiségét idézte fel, aki szerinte a hazaszeretet és a közösségi gondolkodás élő példája. Hangsúlyozta:

Hirdetés
az elismerések olyan személyeknek szólnak, akik a közösség szolgálatát életük részévé tették

– legyen szó a néhai Orbán János esperesről vagy a jelenlegi gazdasági élet szereplőiről. Kiemelte: a közös múlt értékeiből kell építkezni, hogy újabb példaképeket teremtsenek a jövő számára.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

„Székelykeresztúr nem periféria, sokkal inkább szívverés” – fogalmazott Dolhai István, Magyarország csíkszeredai főkonzulja beszédében. Kiemelte, hogy az elismerések nemcsak helyi jelentőségűek, hanem az egész nemzet szilárdságát mutatják.

Idézet
Aki helyi közösséget épít, az valójában a nemzeti gerincét erősíti”

– mondta. A közösségért dolgozók példamutató munkája szerinte túlmutat a városhatáron: ők azok, akik nem várnak engedélyre, hanem cselekednek. A főkonzul gratulált a díjazottaknak, és nemzeti összetartozást, új lendületet kívánt Székelykeresztúrnak.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Posztumusz díjat kapott Orbán János esperes

Orbán János (1878–1959) katolikus papként, esperesként, helytörténészként, íróként és művészként is maradandót alkotott Székelykeresztúron – ismertette az egybegyűltekkel Balázs Mihály önkormányzati képviselő. Orbán János

több mint három évtizeden át szolgálta a közösséget, templomot és plébániát újíttatott fel, és nyugdíjazása után is visszatért lelkipásztori szolgálatra a városba.

Fő műve a Székelykeresztúr története, emellett regényeket, több mint ezer cikket, színdarabokat és festményeket is alkotott, de a Szent Kereszt templom főoltárképe is az ő keze munkája. Felekezetek közötti békét hirdetett, közéleti szerepvállalása bátor és előremutató volt.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

A Székelykeresztúr Város Kultúrájáért Díjat Osvát Ágnes, az esperes rokona vette át, őt Bálint István katolikus plébános kísérte.

Értékrendet képviselő vállalkozást díjaztak

A székelykeresztúron működő Benati Kft. a város gazdasági fejlődésének terén ért el érdemeket az elmúlt évtizedekben, a cég történelmét és jelenét Szilveszter Andrea, az önkormányzat munkatársa foglalta össze.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Beszédében kifejtette, történetük példaértékű sikertörténet Székelykeresztúron.

A 2000-ben alapított vállalkozás mára a régió egyik legerősebb faipari cége lett, és 2023-ban országos szinten negyedeik helyen végzett az ágazatában.

Közel 150 embernek ad munkát, többségük helybéli, és mint a beszédben kiemelték, legtöbben már évek, évtizedek óta dolgoznak a társaságnál. A cég stabilitást és biztonságot teremtett a közösségben, vezetői emberközpontú szemléletet képviselnek. „A Benati nem csupán vállalkozás, hanem egy közösséget, egy mentalitást, egy értékrendet képvisel” – hangzott el.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Székelykeresztúr város gazdasági tevékenységéért járó díját Benedek Gyula cégtulajdonos és Dorobanțu-Ferenczi Emil-Levente cégigazgató vették át.

A dísztanácsülésen részt vett Földesi Gyula országgyűlési képviselő, valamint a testvérvárosokból érkező vendégek. Az ünnepséget a Rőzse zenekar zenés produkcióval, Köntés Attila szavalattal, a Forgórózsa Néptáncegyüttes táncelőadással színesítette.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Több száz fiatalt vonna be új programjába az SZKA

Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.

Több száz fiatalt vonna be új programjába az SZKA
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Nem állt le az oktatás a leomlott vakolatrész miatt a székelyudvarhelyi iskolában

Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.

Nem állt le az oktatás a leomlott vakolatrész miatt a székelyudvarhelyi iskolában
2026. június 15., hétfő

Leomlott a vakolat egy tanteremben a székelyudvarhelyi református kollégiumban

Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.

Leomlott a vakolat egy tanteremben a székelyudvarhelyi református kollégiumban
2026. június 14., vasárnap

Július végéig megújul a székelykeresztúri múzeum

A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.

Július végéig megújul a székelykeresztúri múzeum
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Részegen vezetett, lebukott az oroszhegyi sofőr

Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.

Részegen vezetett, lebukott az oroszhegyi sofőr
2026. június 11., csütörtök

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak

Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak
2026. június 11., csütörtök

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán

Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.

Kezdődik a strandszezon Parajdon
Kezdődik a strandszezon Parajdon
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

2026. június 10., szerda

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek

Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek
2026. június 09., kedd

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében

Házkutatásokat tartottak kedden Hargita megyében a Jupiter-hadművelet részeként a rendőrség gazdasági nyomozói. Több mint három kilogramm törvénytelenül értékesített vízipipadohányt foglaltak le.

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében
Hirdetés