Kell néhány év, míg látható eredménye lesz a százezer eurós oktatásfejlesztésnek

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

A diákok érettségire való felkészítésére, illetve az iskolakerülők és -elhagyók számának csökkentésére összesen 100 ezer eurót költhet a székelyudvarhelyi Bányai János Szakközépiskola. Az igazgató szerint négy év múlva lesz eredménye a befektetésnek.

Fülöp-Székely Botond

2016. november 21., 12:452016. november 21., 12:45

2016. november 21., 12:492016. november 21., 12:49

„Iskolánkban évek óta nagyon gyenge az érettségin való átmenési arány: három éve a tanulók 12 százalékának sikerült az érettségije, tavaly pedig 17–18 százalékuknak. Egyik sem jó eredmény” – magyarázta Szakács-Paál István iskolaigazgató, hogy miért vettek részt azon az európai uniós pályázaton, melynek köszönhetően összesen 100 ezer euró támogatást kapnak oktatásfejlesztésre. A pénzt a következő négy évben részletenként kapják meg.

A szakközépiskola 50 ezer eurót költhet délutáni órákra, melyeket érettségi tantárgyakból fognak tartani. Tanulmányi kirándulásokra 30 ezer eurót használhatnak fel – például kihelyezett irodalomórák megtartására Magyarországon –, a maradék összegből pedig tantermeket rendezhetnek be, a már említett különórák érdekesebbé, interaktívabbá tétele érdekében. Szakács-Paál István elmondta, tavasszal indítanák el a projektet, a délutáni oktatást a 9–11.-esekkel kezdve – akiknek egy ebédet is biztosítanak majd –, ugyanis a mostani végzősöknek már nincs idő jelentős segítséget nyújtani. Éppen ezért a projekt eredményei két-három év múlva lesznek tapasztalhatók.

A sikerekhez elengedhetetlen, hogy a diákok részt akarjanak venni a foglalkozásokon, ezért igyekeznek interaktívvá és minél érdekesebbé tenni az órákat, akár külsős tanárok bevonásával. A tantermekben lesznek kivetítők, számítógépek. Ezek mellett a szülőknek is tartanak majd tájékoztatást. Egyelőre csak érettségi tantárgyakból szerveznek órákat, de ha igény lesz rá, más témakörben is lehet gondolkodni, ilyenek például a személyiségfejlesztő programok. „Ha ezt sikerül megvalósítani, úgy gondolom, a sikeresen érettségizők aránya el fogja érni az 50–60 százalékot . Ez sem sok, de lényeges fejlődés” – fogalmazott az igazgató.

A jobb érettségi eredmények mellett az is céljuk, hogy elérjék, egyre kevesebben hagyják el az iskolát, illetve az iskolakerülés mértéke is csökkenjen. Szakács-Paál elmondta, sok esetben 29-en kezdik meg a kilencedik osztályt, de mire utolsó évesek lesznek, már csak feleennyien maradnak. Akik rossz anyagi helyzetük miatt kényszerülnek elhagyni az iskolát, azokat napi három étkezés biztosításával segítenék, másokat pedig abban erősítenének meg az órák megszervezésével, hogy valóban érdemes tanulni, hiszen sikerülhet az érettségijük. Az igazgató szerint a lógások többsége azért történik, mert  a diákok felkészületlenül mennek iskolába, és úgy gondolják, annyira lemaradtak a tanulásban, hogy ezt már nem képesek behozni. Erre is megoldást kínálnak majd a délutáni órák, hiszen ott részletesen elmagyarázzák a tananyagot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 07., vasárnap

Összefogásra van szükség az alsóboldogfalvi templom felújításának befejezéséhez

Alsóboldogfalva több száz éves unitárius temploma felújításra szorul. A gyülekezet adományokkal támogatta a munkát, de a szükséges összeg előteremtéséhez további segítségre van szükség, ellenkező esetben több évet tolódhat a restaurálás befejezése.

Összefogásra van szükség az alsóboldogfalvi templom felújításának befejezéséhez
2025. szeptember 07., vasárnap

Droglabor felrobbanását is szimulálták a székelyudvarhelyi rendőrök a budapesti szakmai versenyen

Higgadtságból, helyzetfelismerősből és csapatmunkából is jelesre vizsgázott a közelmúltban a székelyudvarhelyi helyi rendőrség csapata, akik kategóriájukban elsők lettek a budapesti Somorjai Gábor Nemzetközi Rendészeti Szakmai Emlékversenyen.

Droglabor felrobbanását is szimulálták a székelyudvarhelyi rendőrök a budapesti szakmai versenyen
2025. szeptember 05., péntek

Zenészektől, néptáncosoktól volt hangos Székelyudvarhely főtere

Szóltak a hegedűk, brácsák és nagybőgők, járták a táncot az Erdélyi Táncháztalálkozóra érkezők pénteken délután Székelyudvarhely főterén. Innen vonult le a tömeg az esemény központját jelentő Sétatérre.

Zenészektől, néptáncosoktól volt hangos Székelyudvarhely főtere
2025. szeptember 03., szerda

Bővült az épület, zajlik a munka a Zeyk Domokos-iskolánál

Egyre látványosabban haladnak a székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskola felújításával. Mostanra az új épületrészek formát öltöttek, ugyanakkor egykori színében tündököl a külső falak egy része is. Idén viszont még nem ott kezdik a tanévet a diákok.

Bővült az épület, zajlik a munka a Zeyk Domokos-iskolánál
2025. szeptember 03., szerda

Önkéntes tűzoltók versenyeznek Homoródújfaluban

A Szent Flórián Vándorkupán méhetik össze erejüket és tudásukat az udvarhelyszéki önkéntes tűzoltók. A találkozót szeptember 13-án tartják Homoródújfaluban.

Önkéntes tűzoltók versenyeznek Homoródújfaluban
2025. szeptember 02., kedd

Tíz kóbor kutyát gyűjtöttek be Székelykeresztúron

A lakosság biztonsága és az állatok védelme érdekében tíz kóbor kutyát sikerült begyűjteni és elszállítani szeptember 2-án, kedden Székelykeresztúron – közölte a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.

Tíz kóbor kutyát gyűjtöttek be Székelykeresztúron
2025. szeptember 02., kedd

Útlezárás és vízhiány várható a székelyudvarhelyi Gábor Áron utcában

Lezárják Székelyudvarhelyen a Gábor Áron utca egy szakaszát, és a vízszolgáltatás is szünetel szeptember 3-án, szerdán reggel 8 és délután 3 óra között – közölte a polgármesteri hivatal.

Útlezárás és vízhiány várható a székelyudvarhelyi Gábor Áron utcában
2025. augusztus 29., péntek

Változik a buszok végállomásának helyszíne Bethlenfalván

Új, biztonságosabb helyre költözik szeptember elsejétől az Urbana Transport bethlenfalvi buszfordulója, azonban nem kell messzire menniük az iskolásoknak és utasoknak.

Változik a buszok végállomásának helyszíne Bethlenfalván
2025. augusztus 28., csütörtök

Új szakasz nyílik meg, de maradnak útlezárások Székelyudvarhelyen

Új szakaszokon haladnak a felújítási munkák Székelyudvarhelyen: az Orbán Balázs utca hétvégétől ismét járható, ugyanakkor a következő napokban a Tamási Áron és a Bethlen Gábor utcában is újabb lezárásokra kell számítani.

Új szakasz nyílik meg, de maradnak útlezárások Székelyudvarhelyen
2025. augusztus 28., csütörtök

Napelemparkot tervez Székelyudvarhely a közintézmények áramellátására

Napelempark létrehozására pályázna a székelyudvarhelyi önkormányzat, hogy a városi közintézmények áramellátását biztosítsa. A projekt egy háromhektáros területen valósulna meg. Eközben megérkezett a városnak szánt első kincstári hitel is.

Napelemparkot tervez Székelyudvarhely a közintézmények áramellátására