
Fotó: Veres Nándor
Nyolcpontos stratégiát dolgozott ki Székelyudvarhelyen az a tíztagú bizottság, amely a cigányok felzárkóztatásáért jött létre tavaly szeptemberben.
2013. február 05., 18:332013. február 05., 18:33
2013. február 06., 18:112013. február 06., 18:11
Egy kormányhatározat értelmében az elmúlt év végén minden település önkormányzatának létre kellett hoznia egy olyan bizottságot, amely kidolgozza a módszert az illető falu vagy város roma kisebbségének integrálása érdekében.
Bizottság az integrálásért
Székelyudvarhely képviselő-testülete a tavaly szeptemberi ülésen fogadta el egy olyan bizottság létrehozásának tervezetét, amely megfelelő stratégiákat dolgozna ki a településen élő cigányok felzárkóztatására. A tíztagú bizottság az alpolgármesteren kívül az önkormányzati képviselő-testület mindhárom frakciójának – RMDSZ, MPP, EMNP – , valamint az iskolák, az egészségügy és a közelségi rendőrség egy-egy képviselőjéből, illetve egy egészségügyi közvetítőből, egy romaszakértőből és a polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetőjéből tevődik össze. Fülpesi Gyulától, a polgármesteri hivatal szociális osztályának vezetőjétől megtudtuk, összesen nyolc olyan tervet dolgoztak ki, amelyekkel segítenék a cigányok beilleszkedését Udvarhelyen.
Helyi stratégiák
A Székelyudvarhelyen élő romákkal való folyamatos kapcsolattartás érdekében a bizottság fontosnak tartja megválasztani a képviselőjüket. „Elsősorban a közigazgatáson és a közösségi fejlesztésen belül a kisebbség képviselőjének megválasztását szorgalmazzuk, továbbá célunk a koldulás visszaszorítása” – mondta el kérdésünkre az osztályvezető. Ezeken túl a bizottság továbbra is fontosnak tartja a szociális lakások építését, valamint az orvosi ellátás biztosítását, a szükséges oltások beadását. Lakóhelyeik tisztán tartása érdekében pedig tavasszal nagytakarítást szerveznek a romák által lakott negyedekben, telepeken. „Mivel a kisebbségi felzárkóztatás egyik legfontosabb eleme a gyermekek beiskolázása és tanítása, fontosnak tartjuk, hogy a többség gyermekeivel együtt járjanak iskolába” – magyarázta Fülpesi.
A cigány kultúra támogatását is a helyi stratégiák közé sorolták, melyek sorát a gazdasági támogatások zárták. „A romáknak kiosztandó szociális juttatások, segélyek, pótlékok országos szinten törvény által előírtak” – hangsúlyozta a bizottsági tag, aki szerint a romák felzárkóztatásáért létrehozott bizottsághoz bátran fordulhatnak az udvarhelyiek. Szívesen fogadnak minden használható ötletet vagy esetleges panaszt, amely a cigányok integrációját érinti vagy előbbre viszi.
Termés utcai panasz
November közepén egy – Székelyudvarhely polgármesterének, Bunta Leventének címzett – nyílt levél érkezett szerkesztőségünkbe, melyben Geréd Gábor, Udvarhelyen oktató tanár azt állította, hogy több Termés utcai roma család gyermekének óvodába, illetve iskolába való beíratását megakadályozták az intézetek. „Természetesen foglalkoztunk az esettel, amint a polgármester kézhez kapta a levelet, találkozóra hívta a panaszos szülőket, de ők sajnos nem jelentek meg” – mondta el a történtek kapcsán Fülpesi Gyula.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
szóljon hozzá!