Göröngyös úton jutott ki Rióba az udvarhelyi paralimpikon

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Székelyudvarhelyi sportoló is részt vesz a szeptember 7–18. között rendezendő Rio de Janeiró-i paralimpián, a tandemkerékpáros Butu Arnold Csaba négy versenyszámban áll rajthoz Brazíliában. A paralimpikon piros-fehér-zöld mezben bizonyíthatja be Rióban, hogy a fogyatékkal élőknek sem kell lemondaniuk álmaikról.

Györgyei Szabó Magdolna

2016. augusztus 25., 19:402016. augusztus 25., 19:40

Csaba genetikai rendellenességgel született Székelyudvarhelyen, és már gyerekként tudta, hogy előbb-utóbb elveszíti látását. Sokáig tagadásban élt, ugyanúgy alakította sorsát, mint bárki más: tanult, dolgozott, sportolt, megházasodott, gyerekei születtek. Évekig úgy pingpongozott, hogy ellenfelei nem is tudtak egyre romló látásáról. 2002-re azonban már olyan súlyos lett a látásvesztés, hogy egész életét új alapokra kellett helyeznie. Ekkor hagyta ott cégét és kezdett el komolyabban foglalkozni a bringázással, immár tandemes formában.

Olyan komolyan vette a tekerést, hogy 2003-ban, az európai fogyatékosok éve alkalmából oda-vissza megtette a Székelyudvarhely–Velence távot, 2007-től pedig már a csíki Tusnad Cycling Teamben hajtotta a pedált. A csapattól 2012-ben jött el, mivel – noha megtehették volna – nem őt vitték a londoni paralimpiai játékokra. Akkor döntött úgy, hogy magyar színekben fog versenyezni, és megcélozta a riói ötkarikás játékokon való részvételt.

Ám ahogy a román, úgy a magyar utak is kátyúkkal és buktatókkal voltak tele. Az, hogy szeptemberben Csaba mehet a paralimpiára, egy hónappal ezelőtt még nem volt biztos. Hiába szerezte meg a kvalifikációhoz szükséges pontokat a 2014-es versenyeken, majd védte meg azokat sikeresen 2015-ben, magyar személyije ellenére bizonyítania kellett magyarságát, harcolnia a szövetségen belüli érdekekkel, ráadásul egy évvel ezelőtt vezető pilótát is cserélnie kellett.

Most Garamszegi Lászlóval, becenevén Ottóval fog versenyezni, aki egykori hivatásos bicajosként kapcsolgatja majd a váltót és vezeti a párost abban a négy versenyszámban, amelyben indulnak. A tandemes csapat az elmúlt egy évben összecsiszolódott, hiszen nemcsak hogy letekerték már az Udvarhely–Rió távolságot (több mint tízezer közös kilométer van a lábukban), hanem az emelkedőkön kívül az adminisztratív és szövetségen belüli konfliktusokat is együtt küzdötték le. Utóbbiak a legkeményebb hegy megmászásánál is jobban megviselték őket, még „párterápiára” is járniuk kellett, hogy ne adják fel idő előtt a közös munkát.

Szerencsére kitartottak, és úgy néz ki, hogy most már semmi nem állhat a riói kaland útjába. A törökbálinti TuttoBici-Hungarofondo Egyesület bringásai az 1 és 4 kilométeres pályakerékpáros számokban, valamint országúton a 30 kilométeres időfutamon és a 120 kilométeres mezőnyversenyben szállnak majd nyeregbe. Mivel felkészülésük körülményei enyhén szólva sem voltak ideálisak, éremszerző helyet egyik távon sem várnak maguktól, de azt igen, hogy jó versenyzéssel, magukból mindent kiadva teljesítsenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 17., péntek

Könyvtári érdekességeket mutat be Róth András Lajos

Róth András Lajos nyugalmazott könyvtárőr tart előadást április 21-én, kedden Székelyudvarhelyen.

Könyvtári érdekességeket mutat be Róth András Lajos
Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Jubilál a csendőrség: egyenruhában és civilben is együttműködve

Sporteseményekkel ünnepelt csütörtökön az idén 35 éves Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság székelyudvarhelyi egysége. A cél az volt, hogy még jobban összekovácsolódjon a csapat, és fejlesszék kapcsolataikat a többi hatósággal.

Jubilál a csendőrség: egyenruhában és civilben is együttműködve
2026. április 16., csütörtök

Székelylengyelfalván találkoznak az udvarhelyszéki egyházi kórusok hétvégén

Egyházi kórusok találkozóját szervezik meg Székelylengyelfalván: a székelyudvarhelyi főesperesi kerület kórusainak 26. találkozóján mintegy 430 résztvevő és 18 kórus lép fel április 18-án, szombaton.

Székelylengyelfalván találkoznak az udvarhelyszéki egyházi kórusok hétvégén
2026. április 15., szerda

Elhagyta a barlangját a sóskúti diákszálló közelében telelő hárombocsos anyamedve

Távozott a Székelykeresztúrhoz tartozó Sóskút közelében telelő hárombocsos anyamedve, amelynek ottlétéről február elején szereztek tudomást a hatóságok. A nagyvadak üregét szerdán tömték be a vadászok, illetve a polgármesteri hivatal munkatársai.

Elhagyta a barlangját a sóskúti diákszálló közelében telelő hárombocsos anyamedve
Hirdetés
2026. április 15., szerda

Terület- és ingatlancserékkel látnak hozzá Homoródfürdő fejlesztéséhez

Területeket és ingatlanokat cserélt Hargita Megye Tanácsa és a szentegyházi önkormányzat Homoródfürdőn a település turisztikai fejlesztése érdekében. A jelenlegi helyzetről, a fejlesztési stratégiáról és a kihívásokról is érdeklődtünk.

Terület- és ingatlancserékkel látnak hozzá Homoródfürdő fejlesztéséhez
2026. április 15., szerda

Az idei gyümölcstermés pótolhatja a tavalyi kiesést

A fagykárok szempontjából legkritikusabb időszakot megúszták idén a gyümölcsöskertek, ha kitartanak a kedvező körülmények, jó lesz az idei termés. Az is körvonalazódik, hogy miért nem kaphatott kártérítést múlt évre a gyümölcstermesztők egy része.

Az idei gyümölcstermés pótolhatja a tavalyi kiesést
2026. április 14., kedd

Az Osztrák–Magyar Monarchia idejéből származó vasúti sín került elő Székelyudvarhelyen

Több mint százéves, még az Osztrák-Magyar Monarchia idejéből származó sínt szedtek fel Székelyudvarhelyen, a Vásártér utcai vasúti átkelőnél. Várhatóan jövő hónapban felújítási munkálatok kezdődnek.

Az Osztrák–Magyar Monarchia idejéből származó vasúti sín került elő Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. április 14., kedd

Újraindult az útfelújítás Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál

Ismét dolgoznak a munkagépek az Orbán Balázs utca Szejkefürdő felőli kijáratánál, öt héten belül be kell fejezni a felújítást – közli Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.

Újraindult az útfelújítás Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál
2026. április 13., hétfő

Textil- és elektronikaihulladék-gyűjtést szerveznek Szentegyházán

Textil- és elektronikai hulladékgyűjtést szerveznek Szentegyházán, ahol április közepén két alkalommal is leadhatják a lakók a feleslegessé vált holmikat.

Textil- és elektronikaihulladék-gyűjtést szerveznek Szentegyházán
2026. április 10., péntek

Nem tiltják ki a játéktermeket Székelyudvarhelyről, de szabályozzák a működésüket

Hamarosan négyzetméter-alapon kiszámolt összegért válthatják ki éves működési engedélyüket a székelyudvarhelyi játékterem- és fogadóiroda-tulajdonosok – derült ki a lakossági fórumon, ahol a szerencsejátékokat szabályozó tervezetet is bemutatták.

Nem tiltják ki a játéktermeket Székelyudvarhelyről, de szabályozzák a működésüket
Hirdetés