Cigánykérdés Keresztúron – a recepthez pénz is kellene

•  Fotó: Simon Eszter

Fotó: Simon Eszter

Szimulációs szobát alakítanak ki az önkéntes tűzoltók, nem emelkedik a távfűtés ára, a sóskúti gyógyfürdő újraépítésére is pályáznak Székelykeresztúron, a romakérdést viszont időzített bombaként emlegették az október 11-én délelőtt tartott rendes havi tanácsülésen.

Simon Eszter

2012. október 11., 17:572012. október 11., 17:57

2012. október 11., 18:132012. október 11., 18:13

 

A székelykeresztúri polgármesteri hivatal gyűléstermében tartott októberi ülésen 12 napirendi pontot vitattak és szavaztak meg a helyi tanács tagjai. A szeptemberi ülésről készült jegyzőkönyv elfogadását követően a tanácsosok a Villám – Fulger Önkéntes Tűzoltó-egyesület kérésére egy szimulációs szoba kialakítására bólintottak rá. Az ülésen jelen volt Szali Mózes is, az egyesület elnöke, aki vázolta a szoba fontosságát, elmondása szerint az itt kialakított helyiségekben helyi és megyei hivatásos tűzoltókat is lehetne képezni.

A kisvárosban összesen 130 család van még távfűtésen. Annak ellenére, hogy évről évre csökken az igénylők száma, az Acatel Kft. négy éve nem emelte a szolgáltatás árát. Az Erdélyi Unitárius Egyház és a Berde Mózes Unitárius Gimnázium között kötendő bérleti szerződést is jóváhagyták, mely tízezer lejes havi, avagy 120 ezer lejes évi kiadást jelent a városkasszából az elkövetkező négy évben. Megszavazták az ifjúsági lakásokat kiosztó bizottság szerkezetét is. A keresztúron felépített 44 ifjúsági lakást előreláthatólag ez év végéig kellene kiosztani. Rafai Emil, Székelykeresztúr polgármestere hozzászólásában elmondta: eddig azért nem kerülhetett rá sor, mert a gáz bevezetése elhúzódott. „A napokban láttak neki a gázvezetésnek a szolgáltató emberei, ezt követően az oda vezető utat is ki kell még építeni és parkolóhelyeket kell kialakítani” – magyarázta.

A helyi szállítási szolgáltatásokat engedélyező hatóság megalakításának szavazása után rábólintottak a költségvetés kiigazításaképpen Hargita Megye Tanácsa által célirányosan visszaosztott pénzekre. Ezt az összeget a város tisztán tartására, a tűzoltók támogatására és az új kultúrotthon befejezésére költik majd el.

A kilences és tízes határozattervezet elfogadásával a sóskúti szabadidőközpont két éve elkészített tervének kiigazítására kerül majd sor, annak érdekében, hogy az önkormányzat pályázni tudjon a több éve lerombolt gyógyfürdő újjáépítéséért.

A roma nemzetiségű lakosság támogatását célzó öttagú helyi munkacsoportba Csifó Juliánna tulipános tanácstag és orvos is bekerült, aki konkrét megoldásokat, javaslatokat kért a tanácstagoktól a romák integrációját illetően. Felszólalásában beszámolt a cigányokkal való orvosi tapasztalatairól. Elmondása szerint kiszálláskor nem egy alkalommal megfenyegették, a felírt recepteket pedig képtelenek kiváltani, és sok cigánylány prostitúcióval foglalkozik a Kossuth Lajos-negyedben. Szombatfalvi József RMDSZ-es tanácsos szerint a barompiac melletti negyed lakásainál – ahol 5–6 négyzetméteren hat-hét ember lakik – bizonyos országok tehénistállói is jobban néznek ki. A romák beiskolázása sem egyszerű: segítők kellenének, akik pluszfoglalkozásokat tartanának, de ehhez nincsenek meg az anyagiak – véleményezett Simó Ildikó, szintén tulipános elöljáró. Rátz István független tanácsos röviden vázolta a betfalvi helyzetet is, ahol pár évtizede csupán egy cigánycsalád élt és a dögök háztól való elhordásával foglalkozott. Mára már jóval száz felett van ezen cigányok száma, gyermekeik betöltötték a 14–18 évet, egyikük sem dolgozik, a falubelieket naponta fenyegetik, betörnek a házakhoz, pár napja pedig egy horgászt is megvertek. „Tíz évvel ezelőtt volt már egy cigány–magyar verekedés a faluban, nagyon félő, hogy újra bekövetkezik” – fejtette ki Rátz, aki időzített bombának nevezte a cigánykérdést. Gálfalvi Sándor RMDSZ-es tanácsos hozzászólásában egyebek mellett elmondta, lehetetlen egy olyan szegény országtól megoldást követelni, mint Románia. „A cigányoké külön világ, az ország távolabbi részein már sem a rendőrség, sem a csendőrség nem tud fellépni ellenük. Egy közös recept kellene, és persze pénz a megvalósításhoz” – summázott Gálfalvi.

A 2012-es évben a kitermelhető famennyiségből 64 köbmétert saját részre szavaztak meg a tanácsosok, a többit 140 lejes kezdőárral hirdetik meg licitre. A különfélék között Farkas Csaba MPP-s tanácsos kérte, hogy a Molnár István Múzeumot és Gyárfás-kúriát tartsák nyitva szombaton és vasárnap is, mivel leginkább hétvégén látogatnak Keresztúrra a turistacsoportok. Fekete Domokos szintén MPP-s tanácstag a temetők, valamint az oda vezető utak november elseje előtti rendbetételét szorgalmazta. Rátz István kérte a betfalvi Köblös utca rendbetételét, Simó Béla tulipános tanácsos pedig a Hargita-negyedben lévő útét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 24., szombat

Testi sértésbe torkollt egy konfliktus Székelyudvarhelyen

Konfliktus alakult ki egy négyfős társaság körében Székelyudvarhelyen, szombaton. Az összetűzés során egy személyt éles eszközzel sebesítettek meg.

Testi sértésbe torkollt egy konfliktus Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. január 23., péntek

A Biblia és mesterséges intelligencia találkozása a református kollégiumok vetélkedőjén

A mesterséges intelligencia segítségével kellett képregényt készítsenek a református kollégiumok diákjai, akik jelentkeztek az immár huszonötödik alkalommal, ezúttal Székelyudvarhelyen megszervezett bibliaismereti vetélkedőre.

A Biblia és mesterséges intelligencia találkozása a református kollégiumok vetélkedőjén
2026. január 23., péntek

Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?

Székelyudvarhely évszázadai címmel szerveznek várostörténeti konferenciát a református egyházmegye központi hivatalának termében.

Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?
Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?
2026. január 23., péntek

Ön kíváncsi a régi Székelyudvarhelyre?

2026. január 23., péntek

Egy lépéssel előrébb a Nagy-Küküllő menti sétány ügyében Székelyudvarhelyen

Hamarosan pályázatot nyújtanak be a Nagy-Küküllő mentén elképzelt sétány, valamint a csereháti Mária tér megvalósításáért – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők soron kívüli ülésén pénteken. Az adóemeléssel kapcsolatban is tisztáztak néhány dolgot.

Egy lépéssel előrébb a Nagy-Küküllő menti sétány ügyében Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Adóváltozások idéntől: beszűkült a trükközők mozgástere – videó

Elmúltak már azok az idők, amikor az adóhatóságnak nem volt megfelelő rálátása a cégek pénzügyeire, derült ki az RMKT székelyudvarhelyi szervezetének az adózási változások ismertetéséről szóló rendezvényén.

Adóváltozások idéntől: beszűkült a trükközők mozgástere – videó
2026. január 22., csütörtök

Ünnepi gálaesten adták át az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat

Székelyudvarhelyen, a Polgármesteri Hivatal Szent István termében tartották meg január 22-én, a magyar kultúra napján az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjak ünnepélyes átadásával egybekötött gálaestet.

Ünnepi gálaesten adták át az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat
2026. január 22., csütörtök

Terepszemle a beszakadt parajdi bányafödémnél: átveszik a kiépített csőrendszert?

Terepszemlét tartottak Parajdon a Korond-patak elterelésére kiépített ideiglenes csőrendszert vizsgálva. Noha a kivitelező késznek mondta a munkát, a Salrom vállalat munkatársai és a szakértők további biztonsági beavatkozásokat kérnek az átvétel előtt.

Terepszemle a beszakadt parajdi bányafödémnél: átveszik a kiépített csőrendszert?
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

Kiállítják Siklódy Ferenc munkáit Székelyudvarhelyen

Székelyföld neves képzőművészeinek portréit mutatja be Siklódy Ferenc kiállítása, amelyet január 26-án nyitnak meg a Haáz Rezső Múzeumban, Székelyudvarhelyen.

Kiállítják Siklódy Ferenc munkáit Székelyudvarhelyen
2026. január 21., szerda

Hamarosan befejezik a korondi bölcsőde építését, ősztől már meg is nyitnák

Kívülről már jól néz ki a Korondon épülő bölcsőde, de a belső részen még több apró munkálatot kell elvégeznie a kivitelezőnek, ugyanakkor a tereprendezés is hátravan. A község vezetősége a következő tanévtől már megnyitná a létesítményt.

Hamarosan befejezik a korondi bölcsőde építését, ősztől már meg is nyitnák
2026. január 21., szerda

Esküvői kiállítással várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen

Két, egymáshoz szorosan kapcsolódó, esküvőre fókuszáló eseményt is szerveznek Székelyudvarhelyen: szerdán esküvőfotókból nyílik tárlat, hétvégén pedig esküvő kiállítást tartanak.

Esküvői kiállítással várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen
Hirdetés