Rövidesen megjelenik a Hivatalos Közlönyben az a törvénymódosító határozat, melynek értelmében nő a fejkvóta alapú finanszírozás bizonyos tanintézmények esetében. Azokról van szó, amelyek az új típusú finanszírozás következtében nagyon nehéz helyzetbe kerültek vagy ellehetetlenültek volna: a step by step osztályok, a művészeti iskolák, valamint a bentlakással, étkezdével rendelkező tanintézmények.
2010. május 03., 11:382010. május 03., 11:38
2010. június 06., 18:592010. június 06., 18:59
Többletköltségeik ellenére ezek ugyanannyi pénzt kaptak volna működési költségeikre, mint más tanintézmények – a normatív finanszírozás ugyanis nem kivételezett, a tanulólétszám alapján szabta meg a finanszírozás mértékét. Azonban egy nemrég elfogadott módosító határozatnak köszönhetően – amelynek kidolgozásában nagy szerepe van Csukás Leventének, a Hargita megyei tanfelügyelőség gazdasági igazgatójának – ezek az iskolák méltányosabb elbírálásban részesülnek majd a pénzek kiutalásakor – tájékoztatott Ferencz S. Alpár, Hargita megye főtanfelügyelője.
Az udvarhelyi tanintézmények közül a Dr. Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola esetében nő a legnagyobb mértékben, 24 százalékkal a finanszírozás, elérve a 80 százalékot. A törvénymódosítás előtt ez a középiskola volt a legrosszabb helyzetben, a maga 56 százalékával. A Bányai János Műszaki Kollégium esetében a finanszírozás aránya 86-ról 91 százalékra nő, ugyanis az új fejkvóta-együtthatók értelmében a bentlakással rendelkező tanintézmények minden bentlakó tanuló után 1132 lejt kapnak majd. Az Eötvös József Szakközépiskola szintén 5 százalékos növekedést könyvelhet el, 77-ről 82 százalékra nő a finanszírozása. A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumé 88-ról 94-re, a Tamási Áron Gimnáziumé pedig 87-ről 92-re. A step by step osztályok esetében majdnem megduplázódik a finanszírozás aránya, ezáltal tanulónként 4057 lejre emelkedik, így a Benedek Elek Líceum esetében az arány 76 százalékról 85-re nő. A törvénymódosítás következtében a Kós Károly Szakközépiskolában 100% fölé emelkedik a finaszírozási arány, ugyanis 95-ről 102 százalékra nő.
A kormány által elfogadott módosító javaslatok egy másik újdonsága, hogy ilyen esetben lehetőséget adnak a 100 százalék fölötti összegek újraosztására megyei, illetve helyi szinten – közölte Ferencz S. Alpár. A korábbi előírások értelmében erre nem volt lehetőség, a fennmaradó összegeket vissza kellett utalni a központi tartalékalapba. A főtanfelügyelő ugyanakkor elmondta, a fejkvóta-együtthatók további növekedésére számítanak például a speciális, a szorvány- és a kisebbségi oktatás esetében. Ezeknek, illetve a visszaosztás lehetőségének köszönhetően remélhetőleg minden tanintézmény eléri a százszázalékos finanszírozást a normatív rendszerben.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.