Fotó: Pinti Attila
A parajdi sóbánya helyreállítását segítő intézkedésekről dönt hétfő délutáni ülésén a kormány – nyilatkozta Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök.
2025. június 02., 12:322025. június 02., 12:32
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezető testületének a parlamentben tartott ülésére érkezésekor Predoiu elmondta, a parajdi sóbánya helyreállítását segítő intézkedéscsomag mellett a helyi gazdasági életet támogató intézkedésekről is tárgyalni fog a kabinet – számolt be az Agerpres.
Ezzel párhuzamosan továbbra is figyelemmel követik a helyzet alakulását a bányánál. Ebben víz alatti drónok is segítik a hatóságokat, illetve
– mondta.
Az ügyvivő kormányfő szerint az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) vasárnap este határozatot fogadott el arról, hogy egy európai uniós mechanizmus keretében külföldi szakértőktől is véleményt kérnek a helyzetről.
– magyarázta.
Cătălin Predoiu szerint a délutáni kormányülés napirendjén a Kovászna megyei Kökösbácsteleken és Nagyborosnyón keletkezett árvízkárok és a kártérítések témája is szerepel.
Noha a Sószoros jelentősége eltörpül a bányaturizmus mellett, nem is olyan régen, a járvány idején éppen e csodálatos természeti látvány jelentette az egyik fő alternatívát. Hogy milyen lesz? Nem tudjuk. Mutatjuk, hogy milyen volt.
Több Maros megyei településen is megnőtt a csapvíz sótartalma a parajdi bányakatasztrófát követően, Hargita megyében azonban egyelőre nem jelentkeztek hasonló problémák.
A Salrom vállalatnak nyújtott állami támogatás fedezi a parajdi sóbánya bányászainak fizetését is – közölte a hétfői rendkívüli kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a gazdasági minisztert.
Tervezetet dolgozott ki a környezetvédelmi minisztérium egy ideiglenes víztározó létrehozásáról a Korond-patak felső szakaszán – jelentette be hétfőn a környezetvédelmi miniszter.
Bár a parajdi wellnessközpont nem esik a közvetlenül veszélyeztetett övezetbe, a térségben zajló megelőző katasztrófavédelmi intézkedésekhez kapcsolódva az intézmény úgy döntött, hogy június 13-ig zárva tart.
Tánczos Barna pénzügyminiszter a hétfői kormányülés előtt arról biztosította a közvéleményt, hogy elegendő pénz van a tartalékalapban a parajdi sóbányában történtek miatt nehéz helyzetbe került vendéglátóipari cégek támogatására.
Találtak egy megoldást a patak gyors elvezetésére, de nincs idő a tétlenkedésre – mondta a Székelyhonnak Deák György, aki számára az a dühítő, hogy a parajdi bányakatasztrófa már a harmadik, ami a prognózisai ellenére bekövetkezett.
Nem csak a parajdi, a sóvidéki, a teljes székelyföldi turizmusra kihat a katasztrófa, ami a térség legfontosabb idegenforgalmi desztinációjával történt. Az ágazatban elkerülhetetlen bevételkiesésekkel számolnak, de újratervezéssel is.
Negyvenöt háztartásból telepítették ki a lakókat vasárnap a parajdi sóbánya, pontosabban a wellnessközpont közelében, miután több helyen is kráterek keletkeztek a bánya tetején. Egy esetleges árhullám ellen próbálnak védekezni.
Célzott segélyprogrammal támogatja az Ökumenikus Segélyszervezet a víz alá került parajdi sóbánya dolgozóinak családjait, és a helyszínen egyeztet a helyi vezetőkkel – közölte a segélyszervezet az MTI-vel közleményben vasárnap.
szóljon hozzá!