Fotó: Bíró Blanka
A szociális ellátásról, a nyugdíjak újraszámolásának folyamatáról tájékozódott csütörtökön Kovászna megyében Raluca Turcan munkaügyi miniszter, aki Makkai Péter szociális ügyekkel megbízott államtitkár meghívására érkezett a térségbe.
2021. május 06., 21:392021. május 06., 21:39
Sajtótájékoztatón a miniszter kifejtette, a látogatás megerősítette abban, hogy az állam nem tud segíteni minden rászorulón, szükség van arra, hogy partnerségeket kössenek a magánszférával, a civil szervezetekkel és az üzleti élet képviselőivel is. Felidézte, hogy még a mandátuma elején „átvilágították” a szociális segély rendszerét, arra is keresték a választ, hogy a segélyből élőknek milyen lehetőségük van arra, hogy beilleszkedjenek a munkaerőpiacra.
Megállapították, hogy a legsérülékenyebbek az idősek, a betegek, az egyszülős és a sokgyerekes családok. De az is kiderült, hogy országos szinten a szociális segélyből élők 10 százaléka elhelyezkedhetne a munkaerőpiacon, számukra ajánlottak is állást.
Raluca Turcan Kőröspatakra látogatott el, ahol a Diakónia Keresztény Alapítvány idősgondozó hálózatát, nappali foglalkoztató központját, és a afterschool programját mutatták be neki. „A tapasztaltak megerősítettek abban, hogy a szociális ellátás nem csak egy pénzösszeget, a szociális segélyt jelenti, hanem az otthoni gondozást, az egészségügyi, pszichológiai, oktatási támogatást. Ehhez van szükség a partnerségekre” – mondta Raluca Turcan.
A miniszter a Kovászna Megyei Nyugdíjpénztárt is felkereste. Elmondta, a nyugdíjak újraszámolásának első két szakasza lezárult, tesztelik a számítógépes programot, hogy minden adatot betápláljanak, majd amikor az megvan, kiküszöbölhessék a nyugdíjak közötti egyenlőtlenségeket. Kiderült, hogy például
Csak ebben az évben emiatt Kovászna megyében 20 ezer lejt kellett kifizetni a jogosultaknak, országszinten az elmúlt öt évben pedig 42 millió lejt.
Jövő tavasszal Magyarországon országgyűlési választásokat tartanak, amelyen a romániai magyar állampolgárok is szavazhatnak levélben. Ehhez előzetes regisztráció szükséges, amelyben az Eurotrans Alapítvány nyújt segítséget.
Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fia, Toto Dumitrescu előzetes letartóztatását indítványozta szerdán Bukarest első kerületének ügyészsége.
Bejelentette a Dacia az új Duster Pick-Up romániai piacra dobását. Az új modell duplakabinnal érkezik, négy férőhelyet kínál, és vegyes felhasználásra szánják – személyszállításra, illetve teherszállításra egyaránt.
Több száz flamingó pihent meg a román tengerpart közelében, a Nuntași-tavon. Érkezésüket videóra vették.
A Donald Trump amerikai elnök elleni 2016-os vádirat másolatának nevezte szerdán Călin Georgescu az ellene szóló vádiratot.
Az Európai Unióban az éves infláció augusztusban 2,4 százalékon, az euróövezetben 2 százalékon stagnált, a romániai 8,5 százalékos infláció pedig a legmagasabb volt az EU-ban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán közvitára bocsátotta a hallgatói ösztöndíjak összegét jóváhagyó miniszteri rendelet tervezetét.
Ilie Bolojan szerint Románia nem tudja 8 százalék alatti költségvetési hiánnyal zárni az idei évet, a jelenlegi deficit magasabb az év elején és az év közepén prognosztizáltnál.
Cserbenhagyás miatt őrizetbe vették kedd este Toto Dumitrescut, Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fiát, akit azzal gyanúsítanak, hogy autóbalesetet okozott Bukarestben, majd elmenekült a helyszínről.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint decemberre közel 15 százalékra nő az infláció, ha a kormány október elsejétől megszünteti az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
1 hozzászólás