
Fotó: Borbély Fanni
Hónapokat csúszott a tavaly elindított helyi roncsautóprogram, az önkormányzatok most végre elkezdhetik kifizetni a 3000 lejes támogatást a nyertes pályázóknak. Csíkszeredában 102 résztvevő kaphatja meg a pénzt, a városháza a hét elejétől elkezdte kiküldeni az érintetteknek a szerződéskötésre vonatkozó értesítőket.
2024. március 20., 15:242024. március 20., 15:24
2024. március 20., 15:352024. március 20., 15:35
Tavaly november óta nagy volt a csend a helyi roncsautóprogram körül, amelyet a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) írt ki. Az országos intézmény végül idén március 13-án utalta a támogatási összegeket az önkormányzatoknak, amelyek így végre eljuttathatják a pénzt a kezdeményezetteknek. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere osztotta meg ezt a hírt szerdai sajtótájékoztatóján. Mint mondta,
„Csúszott a program lebonyolítása tavaly nyár óta. Egyrészt azért, mert meghosszabbították a pályázási határidőt, majd november végétől a kormány lezárta annak lehetőségét, hogy az önkormányzatok szerződést köthessenek és kifizessék a pályázókat, így a romániai polgárok hónapokig nem tudták, hogy mi van a programmal, a nyertes pályázattal a zsebükben hogyan és mikor tudnak élni” – mondta Korodi. Ezúttal jó hírrel szolgálhat – folytatta –, hiszen megvan a pénz a programra, így várják az érintetteket a városházára.
– magyarázta a polgármester. Hozzáfűzte, hogy a további tudnivalókról a városházán kaphatnak majd tájékoztatást az érintettek.
A helyi roncsautóprogramra egyébként tavaly június 28-tól szeptember 29-ig lehetett jelentkezni, hosszabbított határidővel.
a visszautasítottak többségének Euro 3-asnál magasabb környezetvédelmi besorolású autója volt, amely kizáró ok volt a pályázatban.
Fotó: Borbély Fanni
Az elöljáró arra bátorít mindenkit, akinek 15 évesnél idősebb és Euro 3-as vagy annál alacsonyabb besorolású autója van, hogy jelentkezzen a programra, amennyiben a környezetvédelmi alap újabb kiírást indít, és újra megnyitja a digitális platformját. A város ugyanis még további 398 autó forgalomból való kivonását tudja támogatni, mert tavaly összesen 500 autóra vonatkozóan nyert pályázatot az AFM-nél.
Rákérdeztünk a közterületeken hagyott járművekre is
Megkérdeztük Korodi Attilát, hogy a városban idén hány elhagyott járművet szállítottak el közterületről. Azt válaszolta, hogy a városgazdálkodási igazgatóság foglalkozik ezzel, évente átlagban 5–10 autót szállítanak el a közterületekről a városi kertészet udvarára, idén egyelőre hasonlóra még nem került sor. „Mivel nagyon bürokratikus az eljárás, tervezünk megfogalmazni egy olyan új szabályzót, amely könnyítené az elszállítási procedúrát. Ebben partner a Csíki Trans Kft. és a helyi rendőrség is” – jegyezte meg a polgármester. Tőle tudjuk, hogy az eddig elszállított járművek között volt olyan, amelyet a tulajdonos visszaigényelt, de a legtöbb esetben az autót megsemmisítették, miután nem jelentkezett azokért senki.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!