
Fotó: Borbély Fanni
Hónapokat csúszott a tavaly elindított helyi roncsautóprogram, az önkormányzatok most végre elkezdhetik kifizetni a 3000 lejes támogatást a nyertes pályázóknak. Csíkszeredában 102 résztvevő kaphatja meg a pénzt, a városháza a hét elejétől elkezdte kiküldeni az érintetteknek a szerződéskötésre vonatkozó értesítőket.
2024. március 20., 15:242024. március 20., 15:24
2024. március 20., 15:352024. március 20., 15:35
Tavaly november óta nagy volt a csend a helyi roncsautóprogram körül, amelyet a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) írt ki. Az országos intézmény végül idén március 13-án utalta a támogatási összegeket az önkormányzatoknak, amelyek így végre eljuttathatják a pénzt a kezdeményezetteknek. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere osztotta meg ezt a hírt szerdai sajtótájékoztatóján. Mint mondta,
„Csúszott a program lebonyolítása tavaly nyár óta. Egyrészt azért, mert meghosszabbították a pályázási határidőt, majd november végétől a kormány lezárta annak lehetőségét, hogy az önkormányzatok szerződést köthessenek és kifizessék a pályázókat, így a romániai polgárok hónapokig nem tudták, hogy mi van a programmal, a nyertes pályázattal a zsebükben hogyan és mikor tudnak élni” – mondta Korodi. Ezúttal jó hírrel szolgálhat – folytatta –, hiszen megvan a pénz a programra, így várják az érintetteket a városházára.
– magyarázta a polgármester. Hozzáfűzte, hogy a további tudnivalókról a városházán kaphatnak majd tájékoztatást az érintettek.
A helyi roncsautóprogramra egyébként tavaly június 28-tól szeptember 29-ig lehetett jelentkezni, hosszabbított határidővel.
a visszautasítottak többségének Euro 3-asnál magasabb környezetvédelmi besorolású autója volt, amely kizáró ok volt a pályázatban.
Fotó: Borbély Fanni
Az elöljáró arra bátorít mindenkit, akinek 15 évesnél idősebb és Euro 3-as vagy annál alacsonyabb besorolású autója van, hogy jelentkezzen a programra, amennyiben a környezetvédelmi alap újabb kiírást indít, és újra megnyitja a digitális platformját. A város ugyanis még további 398 autó forgalomból való kivonását tudja támogatni, mert tavaly összesen 500 autóra vonatkozóan nyert pályázatot az AFM-nél.
Rákérdeztünk a közterületeken hagyott járművekre is
Megkérdeztük Korodi Attilát, hogy a városban idén hány elhagyott járművet szállítottak el közterületről. Azt válaszolta, hogy a városgazdálkodási igazgatóság foglalkozik ezzel, évente átlagban 5–10 autót szállítanak el a közterületekről a városi kertészet udvarára, idén egyelőre hasonlóra még nem került sor. „Mivel nagyon bürokratikus az eljárás, tervezünk megfogalmazni egy olyan új szabályzót, amely könnyítené az elszállítási procedúrát. Ebben partner a Csíki Trans Kft. és a helyi rendőrség is” – jegyezte meg a polgármester. Tőle tudjuk, hogy az eddig elszállított járművek között volt olyan, amelyet a tulajdonos visszaigényelt, de a legtöbb esetben az autót megsemmisítették, miután nem jelentkezett azokért senki.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!