
Fotó: Borbély Fanni
Hónapokat csúszott a tavaly elindított helyi roncsautóprogram, az önkormányzatok most végre elkezdhetik kifizetni a 3000 lejes támogatást a nyertes pályázóknak. Csíkszeredában 102 résztvevő kaphatja meg a pénzt, a városháza a hét elejétől elkezdte kiküldeni az érintetteknek a szerződéskötésre vonatkozó értesítőket.
2024. március 20., 15:242024. március 20., 15:24
2024. március 20., 15:352024. március 20., 15:35
Tavaly november óta nagy volt a csend a helyi roncsautóprogram körül, amelyet a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) írt ki. Az országos intézmény végül idén március 13-án utalta a támogatási összegeket az önkormányzatoknak, amelyek így végre eljuttathatják a pénzt a kezdeményezetteknek. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere osztotta meg ezt a hírt szerdai sajtótájékoztatóján. Mint mondta,
„Csúszott a program lebonyolítása tavaly nyár óta. Egyrészt azért, mert meghosszabbították a pályázási határidőt, majd november végétől a kormány lezárta annak lehetőségét, hogy az önkormányzatok szerződést köthessenek és kifizessék a pályázókat, így a romániai polgárok hónapokig nem tudták, hogy mi van a programmal, a nyertes pályázattal a zsebükben hogyan és mikor tudnak élni” – mondta Korodi. Ezúttal jó hírrel szolgálhat – folytatta –, hiszen megvan a pénz a programra, így várják az érintetteket a városházára.
– magyarázta a polgármester. Hozzáfűzte, hogy a további tudnivalókról a városházán kaphatnak majd tájékoztatást az érintettek.
A helyi roncsautóprogramra egyébként tavaly június 28-tól szeptember 29-ig lehetett jelentkezni, hosszabbított határidővel.
a visszautasítottak többségének Euro 3-asnál magasabb környezetvédelmi besorolású autója volt, amely kizáró ok volt a pályázatban.
Fotó: Borbély Fanni
Az elöljáró arra bátorít mindenkit, akinek 15 évesnél idősebb és Euro 3-as vagy annál alacsonyabb besorolású autója van, hogy jelentkezzen a programra, amennyiben a környezetvédelmi alap újabb kiírást indít, és újra megnyitja a digitális platformját. A város ugyanis még további 398 autó forgalomból való kivonását tudja támogatni, mert tavaly összesen 500 autóra vonatkozóan nyert pályázatot az AFM-nél.
Rákérdeztünk a közterületeken hagyott járművekre is
Megkérdeztük Korodi Attilát, hogy a városban idén hány elhagyott járművet szállítottak el közterületről. Azt válaszolta, hogy a városgazdálkodási igazgatóság foglalkozik ezzel, évente átlagban 5–10 autót szállítanak el a közterületekről a városi kertészet udvarára, idén egyelőre hasonlóra még nem került sor. „Mivel nagyon bürokratikus az eljárás, tervezünk megfogalmazni egy olyan új szabályzót, amely könnyítené az elszállítási procedúrát. Ebben partner a Csíki Trans Kft. és a helyi rendőrség is” – jegyezte meg a polgármester. Tőle tudjuk, hogy az eddig elszállított járművek között volt olyan, amelyet a tulajdonos visszaigényelt, de a legtöbb esetben az autót megsemmisítették, miután nem jelentkezett azokért senki.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!