
Az önkormányzati képviselők nem vállalták a kockázatot
Fotó: Tuchiluș Alex
Nem támogatja tovább a bibarcfalvi és felsőrákosi iskola uniós pénzből való felújítását a városi tanács. Barót polgármestere úgy gondolja, a képviselők megfosztották a falusi gyerekeket és pedagógusokat a méltó oktatási körülményektől.
2025. augusztus 30., 14:422025. augusztus 30., 14:42
2025. augusztus 30., 14:552025. augusztus 30., 14:55
A baróti tanács soros havi ülésén az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) részeként történő felsőrákosi és bibarcfalvi iskolák energetikai felújítására vonatkozó műszaki és engedélyezési terv, valamint a közbeszerzési dokumentáció elfogadása is napirendre került.
Pál-Szilágyi Zoltán tanácsos már az ülés elején javasolta a határozattervezet napirendről való levételét, hivatkozva arra a sürgősségi kormányrendeletre, mely szerint abban az esetben, amelyben a projekt még az előkészítési szakaszban van, 2026. december 31-ig felfüggesztik.
Ezenkívül a 2026. augusztus végéig megvalósítható beruházások a tervezett módon folytatódnak, valamint azok a projektek is finanszírozást kaphatnak a kormány jóváhagyásával, amelyek nem készültek el ugyan 30 százalékban, de 2026 augusztusáig teljes mértékben megvalósíthatók. Baróton három ilyen van:
Benedek-Huszár János polgármester visszautasította az említett javaslatot. A kormányrendeletről szólva elmondta:
Az iskolák esetében már az építkezési engedélyt is kiváltották. Ha elindul a közbeszerzési eljárás, két-három hónapon belül kiadhatják a munkakezdési parancsot. Ugyanakkor ha kiderül, hogy mégsem kapnak finanszírozást, vagy az önrész annyira megnő, amelyet nem tudnak kifizetni, akkor
Hangsúlyozta, a beruházások értéke egy becsült érték, a valós összeg megismeréséhez árajánlatra van szükség. Például a szintén PNRR részeként történő tömbházfelújításnál mintegy félmillió lejjel olcsóbban végezték el a munkát. Tovább érvelve azt is kiemelte, hogy
Benedek-Huszár János szerint a képviselők elutasították a falusi diákok és tanárok igényeit
Fotó: Tuchiluș Alex
A bibarcfalvi iskolára több mint 1,4 millió, a felsőrákosira 1,3 millió lejt kaptak volna, ehhez kellett volna hozzájáruljon a város.
„A tartózkodók egyrészt eldobtak 2,7 millió lej támogatást, ugyanakkor elutasították azt a jogos igényét a felsőrákosi és bibarcfalvi diákoknak, tanszemélyzetnek és szülőknek, hogy ők is méltó körülménynek között, felújított, felszerelt iskolába járjanak. Remélem, hogy ezt az illető közösségek Önöknek egyenként megköszönik” – szólalt fel a polgármester.
Erre a megjegyzésre több tanácsos is reagált, ki nyugodtabban, ki hevesebben. Benedek-Huszár János viszont kitartott saját álláspontja mellett. Elmondta, hogy
Így viszont az iskolafelújítási projektek lekerülnek a fejlesztések napirendjéről, az elkövetkező években biztosan nem lehet uniós forrásból megvalósítani.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország 14 megyéjében.
Erősödött szerdán a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,42 banival (0,08 százalékkal) 5,2344 lejre csökkent a keddi 5,2386 lejről.
A kiskérődző-pestis miatt nem lehet Maros megyéből az uniós országokba exportálni a bárány- és juhhúst, nem lehet a megyéből kivinni az állatokat, és az áthaladó állatszállítókat is le kell fertőtleníteni. Ez utóbbit a rendőrség ellenőrzi.
Az Európai Unióban 2025-ben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Idén áprilisban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének.
A Zsögödben észlelt medvékről is szó esett a csíkszeredai önkormányzati képviselők rendkívüli ülésén szerdán, a tanácsosok egy digitális fejlesztési projekt és a Szabadság téri tömbházak hőszigetelésének aktualizált költségvetését is jóváhagyták.
szóljon hozzá!