Hirdetés
Hirdetés

Több ezer lej pluszköltséget jelenthet az áfaemelés a Zöld Ház-program résztvevőinek

A Zöld Ház Fotovoltaikus Program a hazai Környezetvédelmi Alap által finanszírozott, megújuló energiát ösztönző programja •  Fotó: Pexels

A Zöld Ház Fotovoltaikus Program a hazai Környezetvédelmi Alap által finanszírozott, megújuló energiát ösztönző programja

Fotó: Pexels

Augusztustól akár kétezer lej többletköltséget is jelenthet a Zöld Ház-programban részt vevő honi családoknak az áfaemelés. Egy civil beadvány sürgős szabálymódosítást kér az igazságtalannak vélt terhek miatt, amelyek az energia-elosztó késedelméből fakadnak.

Hajnal Csilla

2025. július 15., 21:042025. július 15., 21:04

Aggodalommal figyelik a Zöld Ház Fotovoltaikus Programban részt vevő családok és kivitelezők a közelgő áfakulcs-emelést Romániában. A jelenlegi szabályozás szerint napelemes rendszer esetén a végszámlát csak az energiaszolgáltató által kibocsátott Csatlakozási Tanúsítvány (CR) kiadása után lehet kiállítani – csakhogy

a tanúsítvány kiállítása hónapokat is késhet.

Több mint száz család fizethet rá önhibáján kívül

A rendszerszintű visszásságra egy marosvásárhelyi civil aktivista beadványa hívta fel a közvélemény figyelmét, amelyet a Környezetvédelmi Alap igazgatóságának címzett a Zöld Ház-program kapcsán. Kodok Márton levele rámutat, hogy több mint száz olyan, programra jogosult igénylőn csattanhat az ostor a tervezett áfa-növelés után, akik

önhibájukon kívül eddig még nem kapták meg a csatlakozási tanúsítványt, noha a kivitelező cég több hónapja felszerelte már nekik a napelemes rendszert.

Az új szabályozás értelmében augusztus elsejétől az áfa értéke a fotovoltaikus panelekre 9 százalékról 21 százalékra, az akkumulátorokra pedig 19 százalékról 21 százalékra nő, sokan pedig attól tartanak, hogy a késlekedés miatt kénytelenek lesznek saját zsebből állni a több ezer lejes pluszköltséget.

Egy közepes teljesítményű rendszer esetén az áfa-kulcs növekedése akár 2000 lej többletköltséget is jelenthet,

amit a jelenlegi szabályok szerint kizárólag a kedvezményezettnek kell vállalnia, mivel az állami támogatás összege nem növelhető – magyarázta Kodok Márton, a beadvány elkészítője a Székelyhonnak.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Kérik, hogy a kivitelező már a telepítés után kiállíthassa a számlát

A július 3-án elküldött kérelemben azt javasolja, ideiglenesen módosítsák az elszámolási szabályokat, és tegyék lehetővé, hogy a kivitelező már a telepítés befejezését és a teljes dokumentáció benyújtását követően is kiállíthassa a számlát – függetlenül attól, hogy a tanúsítványt kiállították-e már.

„Július 3-án írtam nekik, de még nem válaszoltak, bár nem is tudom, mit válaszolhatnának erre. A legjobb lenne, ha a Környezetvédelmi Alap igazgatósága kiadna egy közleményt, bár ez nem feltétlenül jelentene jót. De akkor

Idézet
legalább tartja magát a szerelőcég egy közleményhez, akárcsak a kedvezményezettek, akik megtudják pontosan, hogy valóban az új áfa szerint számláznak nekik”

– fejtette ki a beadvány írója.

Hirdetés

A jelenlegi szabályok szerint a végszámlának kötelezően tartalmaznia kell a tanúsítvány számát és kiállításának időpontját is a QR-kódban. Csakhogy a gyakorlati tapasztalatok szerint

az Electrica vállalat elosztóhálózat-üzemeltető cége (DEER) hónapokig késlekedik a tanúsítványok kiállításával, főként a kétirányú villanyóra hiánya miatt.

Kodok Márton, marosvásárhelyi civil aktivsta beadványban kéri az elosztóhálózat-üzemeltető cég késedelmeiből fakadó probléma megoldását •  Fotó: Hajnal Csilla Galéria

Kodok Márton, marosvásárhelyi civil aktivsta beadványban kéri az elosztóhálózat-üzemeltető cég késedelmeiből fakadó probléma megoldását

Fotó: Hajnal Csilla

A benyújtott kérés lényege, hogy váljon lehetővé a számla kiállítása már a telepítés befejezése után, amennyiben a teljes dokumentációt benyújtották a szolgáltatónak, és rendelkezésre áll a munkálatok átvételéről szóló jegyzőkönyv.

A tanúsítványt utólag lehetne benyújtani az Környezetvédelmi Alaphoz a kifizetés véglegesítéséhez.

Ez igazságosabbá teszi a támogatási rendszert, mivel a telepítés befejezésének időpontjához igazodna az áfa-kulcs, nem egy késlekedő tanúsítványhoz – fogalmazta meg Kodok Márton.

A Zöld Ház Fotovoltaikus Program a hazai Környezetvédelmi Alap által finanszírozott, megújuló energiát ösztönző program, amely lakossági napelemes rendszerek telepítését támogatja állami vissza nem térítendő támogatással.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 29., hétfő

Az ankarai NATO-csúcs ismét ráirányíthatja a figyelmet a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére

Az ankarai NATO-csúcs alkalmat teremt arra, hogy a szövetségesek ismét kiemelt figyelmet fordítsanak a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére, valamint a drónincidensekre – közölte az elnöki hivatal.

Az ankarai NATO-csúcs ismét ráirányíthatja a figyelmet a fekete-tengeri térség biztonsági helyzetére
Hirdetés
2026. június 29., hétfő

Büntetést kockáztat az a munkaadó, aki nem tartja be a hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket

A munkaügyi felügyelők ellenőrzik a napokban, hogy a munkáltatók betartják-e a rendkívüli hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket, és a jogsértéseket büntetni fogják – közölte hétfőn Mihai Uca, a Munkaügyi Felügyelőség vezetőhelyettese.

Büntetést kockáztat az a munkaadó, aki nem tartja be a hőség idejére előírt munkavédelmi intézkedéseket
2026. június 29., hétfő

Kelemen Hunor: a jelenlegi kormányválságból egyedül az AUR profitál

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mérsékelni kell a politikai nyilatkozatok hangnemét, mert csak így folytatódhat érdemi párbeszéd a pártok között, és kerülhető el a kormányválság elhúzódása.

Kelemen Hunor: a jelenlegi kormányválságból egyedül az AUR profitál
2026. június 29., hétfő

Nem volt gond a részvétellel a kánikula ellenére sem az érettségi első írásbeli próbáján

A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.

Nem volt gond a részvétellel a kánikula ellenére sem az érettségi első írásbeli próbáján
Hirdetés
2026. június 29., hétfő

Hivatalos az érettségi egyik írásbelijének halasztása

Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.

Hivatalos az érettségi egyik írásbelijének halasztása
2026. június 29., hétfő

Újabb hitelt vesz fel Hargita Megye Tanácsa

12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.

Újabb hitelt vesz fel Hargita Megye Tanácsa
2026. június 29., hétfő

Két papot szenteltek fel – közzétette az érsekség a személyi változásokat a Gyulafehérvári Egyházmegyében

Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.

Két papot szenteltek fel – közzétette az érsekség a személyi változásokat a Gyulafehérvári Egyházmegyében
Hirdetés
2026. június 29., hétfő

A leghűvösebb éjszakák a kéthetes időjárás-előrejelzésben

Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.

A leghűvösebb éjszakák a kéthetes időjárás-előrejelzésben
2026. június 29., hétfő

Piszkozatlapból legyező a „túlfűtött” román érettségin

Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.

Piszkozatlapból legyező a „túlfűtött” román érettségin
2026. június 29., hétfő

Módosult az érettségi menetrend a rendkívüli hőség miatt

Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.

Módosult az érettségi menetrend a rendkívüli hőség miatt
Hirdetés