
Nincs már szükség a munkaügyi szakorvos jóváhagyására a 90 napra kiterjedő betegszabadságok meghosszabbításához
Fotó: Haáz Vince
Megkapják a táppénzt a betegszabadság, a karantén, illetve lakhelyi elkülönítés idejére azok is, akik hat hónapnál rövidebb ideig álltak alkalmazásban az elmúlt évben. A szükségállapot idejére lazított a betegszabadságok jóváhagyására vonatkozó előírásokon az Országos Egészségbiztosítási Pénztár.
2020. március 24., 15:572020. március 24., 15:57
2020. március 24., 15:582020. március 24., 15:58
Sürgősségi rendelettel oldott fel több korlátozást is a betegszabadságokra vonatkozóan az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A szükségállapot idejére bevezetett új előírások értelmében az intézményes karanténban, illetve lakhelyi elkülönítésben töltött időszakra megkapják a táppénzt azok is, akik az elmúlt évben összesen hat hónapnál rövidebb ideig álltak alkalmazásban, azaz hat hónapnál rövidebb ideig fizettek társadalombiztosítási hozzájárulást. Ugyanez érvényes általánosan a betegszabadságokra is. Mint ismert,
„Most azok is jogosultakká váltak, akiket mondjuk egy, két, három, négy vagy öt hónappal ezelőtt alkalmaztak, illetve tavaly éves szinten nem volt összesen hat hónapnyi munkaviszonyuk. Mindezek csak a mostani periódusra vonatkoznak, érvényüket vesztik, amikor megszűnik ez a rendkívüli állapot, azaz a szükségállapot. Természetes is, hogy normális esetben annak, aki nem járul hozzá a rendszerhez, csak korlátozott lehet a hozzáférése. De most nem olyan időket élünk” – tájékoztatott az új előírásokról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
A frissen megjelent sürgősségi rendelet értelmében
Nincs már szükség a munkaügyi szakorvos jóváhagyására a 90 napra kiterjedő betegszabadságok meghosszabbításához. Mostanáig egy esztendőben legfeljebb 183 nap betegszabadságot kaphatott egy biztosított, ezt a felső határértéket most eltörölték, azaz szükség esetén a 183 napot is meghaladhatja a betegszabadság hossza – számolt be a további újdonságokról Duda Tihamér. Kérdésünkre elmondta továbbá azt is, hogy a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz még nem nyújtottak be elszámolásra karanténban vagy lakhelyi elkülönítésben töltött időszakra vonatkozó igazolásokat.
A legutóbbi, szombati adatok szerint Hargita megyében mindaddig 20-an kerültek intézményes karanténba, 1532-en pedig lakhelyi elkülönítésre, utóbbiak közül szombatig 7 személy esetében járt le a kéthetes izolációs időszak, így elhagyhatták otthonukat.
Már feloldott korlátozások
Egyébként az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az elmúlt napokban már feloldott egy sor korlátozást a hatékonyabb betegellátás érdekében. Ezek közé tartozik, hogy a kórházakban túlléphetik a korábban megszabott költségkereteket, a háziorvosok szakorvosi javaslat hiányában is kiállíthatnak betegeiknek krónikus betegségekre gyógyszerrecepteket, ugyanakkor egészségügyi kártyával való hitelesítés nélkül is biztosíthatják a szükséges egészségügyi szolgáltatásokat a páciensek számára az egészségügyi rendszerben, illetve a gyógyszertárakban.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!