Hirdetés
Hirdetés

Tisztázzuk magunkban: mi az autonómia és miért kell nekünk

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

A székelyföldi autonómiatörekvésekről tartott csütörtöki tusványosi beszélgetésen eredetileg úgy tervezték, hogy a civilek eszközeire fognak fókuszálni. Szó esett azonban a szellemi és a politikai elit felelősségéről, sőt arról is, hogy változásra van szükség, az utóbbi években ugyanis elsikkadni látszik az autonómia kivívásáért folytatott „harc” iránti érdeklődés Székelyföldön.

Bencze Emese

2024. július 25., 17:162024. július 25., 17:16

2024. július 25., 17:372024. július 25., 17:37

Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat igazgatója rögtön a beszélgetés kezdetén leszögezte, nagyon fontos, hogy mindannyian elgondolkodjunk azon, mi is az autonómia és miért kell nekünk. Mint fogalmazott, számára a megmaradásunk, jogaink garanciája.

Idézet
A román politikai rendszer az egyik leginstabilabb egész Európában. Egy ilyen instabil rendszerben a mi jogainknak nincsen garanciája”

– fogalmazott, hozzátéve, figyelembe véve, hogy az Európai Unió és a nemzetközi szervezetek hogyan viseltetnek a nemzeti kisebbségek sorsa iránt, különösen szükségünk van erre a társadalmi szerződésre.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ferencz Csaba, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) alelnöke az előtte szólóhoz csatlakozva elmondta, a Jogvédelmi Szolgálat igazgatója tulajdonképpen megfogalmazta az alapvetést, az SZNT pedig húsz éve megfogalmazta ennek a jogi keretét, ami pontosan meghatározza, hogy a Székely Nemzeti Tanács mint civil szervezet hogyan képzeli el ezt a politikai projektet.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Véleménye szerint egyfelől ennek a politikai érvényesítésével volt a gond az elmúlt két évtizedben, másfelől azonban az sem elhanyagolható, hogy

a közgondolkodásba sem tudták teljes mértékben bevinni ezt a gondolatot és jogszabályt.

Györgyi Attila, az Erdélyi Magyar Szövetség alelnöke azt ecsetelte, az EMSZ-nél nem tudnak célként tekinteni az autonómiára, mivel úgy vélik, az sokkal inkább egy olyan eszköz, amit ha sikerül érvényesíteni, akkor egy stabil pilléreken nyugvó területi és gazdasági önrendelkezést fog eredményezni, amely hatalmas felelősséget ad a kezünkbe.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Kiemelte ugyanakkor, a rendelkezésükre álló eszközök mindegyikével igyekeznek támogatni a megvalósításra irányuló törekvést.

Mese nincs, változtatni kell a hozzáálláson

A beszélgetésben résztvevők részletesen is kifejtették, nagyon fontos, hogy mind a politikai, mind pedig a szellemi elit változtasson a hozzáállásán és százszázalékosan az ügy mellé álljon.

Hirdetés

Ugyanakkor mindannyian kiemelt fontosságúnak tartják, az autonómia civil vonzatát is, azaz, hogy nemcsak a civil szervezetek, hanem egyénenként mindenki tud ennek érdekében tenni, akár azzal is, ha beszél a fontosságáról.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Incze Árpád, a Székelyföldért társaság elnöke úgy látja, az autonómiáért folytatott küzdelmi stratégiában változásra van szükség.

Idézet
Ez a folytatás nem vezet előre, vagy legalábbis nem látszódnak az eredmények. Úgy folytassuk, hogy apró eredményeket rendszeresen fel tudjunk mutatni. Az emberekben a reményt folyamatosan ébren kell tartani

– jelentette ki, hozzátéve, hogy ehhez szeretnének ők is segítséget nyújtani, és rendszeres konzultációt kezdeményezni, hogy beszélgessenek arról, kinek milyen eszközei és lehetőségei vannak, ebből pedig kihozzák a lehető legtöbbet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Egy körzeti állatorvosi helyet egyelőre nem sikerült betölteni

Újra vannak körzeti állatorvosai Hargita megyének, akik a szerződéskötést követően a héten kezdtek el dolgozni. Egy körzetben azonban nem sikerült betölteni a megüresedett helyet, ott egyelőre átmeneti megoldást kell alkalmaznia a szakhatóságnak.

Egy körzeti állatorvosi helyet egyelőre nem sikerült betölteni
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Biztonságban vannak a belfasti zavargásokban érintett román állampolgárok

Valamennyi, a belfasti tüntetéseket kísérő incidensekben érintett román állampolgár segítséget kapott a helyi hatóságoktól vagy hozzátartozóitól, és ideiglenesen biztonságos helyre költöztették őket – közölte csütörtök este a román külügyminisztérium.

Biztonságban vannak a belfasti zavargásokban érintett román állampolgárok
2026. június 12., péntek

Véglegesítik a körforgalmat Csíkszentkirályon

Elkezdődött Csíkszentkirályon az E578-as jelzésű út és a 123A jelzésű megyei út kereszteződésénél kialakított ideiglenes körforgalom végleges formájának kialakítása. Pár nap alatt végeznek a munkával, de nem árt figyelni az arra autózóknak.

Véglegesítik a körforgalmat Csíkszentkirályon
2026. június 11., csütörtök

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?

A nyolcadikosok országos vizsgáján és az érettségin közreműködő tanárok fizetése változatlan marad, azaz a 2024-ben megállapított fizetést kapják idén is, de ez Maros megyében egyelőre nem okozott fennakadást a jelentkezéseknél, van elég javítótanár.

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast

A felhőszakadások és viharok miatt kibocsátott másodfokú riasztás miatt néhány órával elhalasztják pénteken a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vízesés közötti szakaszának forgalom előtti megnyitását – jelentette be csütörtökön Cristian Pistol.

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast
2026. június 11., csütörtök

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere

Adrian Papahagi egyetemi docens csütörtökön közölte, hogy Eugen Tomac kijelölt kormányfő felkérésére „elviekben” vállalta, hogy a technokrata kormány kulturális minisztere legyen, a jelenlegi helyzetben azonban úgy döntött, hogy visszalép.

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere
2026. június 11., csütörtök

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében

Első- (sárga) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagy részének folyóvizeire.

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat

A romániaiak több mint fele biztos abban, hogy a biztonságról vagy háborúról szóló hírekben meg tudja különböztetni a valós információkat a hamisaktól – derül ki az Informat.ro és az INSCOP Research csütörtökön ismertetett felméréséből.

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat
2026. június 11., csütörtök

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara

Módosította a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara a vezető vállalkozások díjazási rendszerét, abból a meggondolásból, hogy egyes mutatók alapján sok cég eddig kizáródott a versenyből.

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara
2026. június 11., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg csütörtökön Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban
Hirdetés