Hirdetés
Hirdetés

Szennyvíz a köztéren – a visszatérő probléma

Nem az első eset, hogy szennyvízzel kevert esővíz árasztotta el a Majláth Gusztáv Károly teret •  Fotó: Mihály László

Nem az első eset, hogy szennyvízzel kevert esővíz árasztotta el a Majláth Gusztáv Károly teret

Fotó: Mihály László

Szennyvízzel kevert esővíz tör fel a csíkszeredai Majláth Gusztáv Károly téren a felhőszakadásokat követően. A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. illetékese szerint egy régi, már nem használt szennyvízvezeték iszapos tartalma ömlik a köztérre.

Barabás Hajnal

2017. június 06., 09:212017. június 06., 09:21

Valahányszor esik Csíkszeredában, a Majláth Gusztáv Károly tér park felőli részét felveszi az iszapos szennyvíz – fejezte ki nemtetszését egy csíkszeredai lakó a Facebook közösségi oldalon. Nemrég ugyanis a nagyobb mennyiségű csapadék következtében a városközpontban, a Majláth tér közepén ismét feltört a szennyvíz.

A tér egyik lakója érdeklődésünkre elmondta, a jelenség nem új keletű, korábban,

Hirdetés

még a városközpont 2013-as felújítása előtt a Petőfi Sándor és a Majláth tér találkozásánál fordult elő rendszeresen, hogy szennyvízzel kevert esővíz árasztott el mindent,

az utóbbi időben azonban a Majláth tér másik végén, egy teraszos vendéglő közelében történik meg az esőzések idején ugyanez. A vendéglátóegység tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, valóban nehéz ilyen esetekben megközelíteni a vendéglőt, de nem tesznek panaszt, mert látják, hogy dolgoznak az illetékes cég munkatársai a probléma elhárításán.

Szerinte rosszul oldhatták meg a Majláth téren a csatornahálózat kivitelezését, és ez az oka annak, hogy gyakorta feltör a szennyvíz.

A probléma kapcsán megkerestük a csíkszeredai városvezetést, hogy megkérdezzük, mi lehet az oka, és mit tudnak tenni a helyzet javítására. Szőke Domokos, Csíkszereda alpolgármestere szerint részben az okozhatja a gondot, hogy a Majláth tér alatt már nem „kommunikál” egymással a szennyvíz- és az esővízcsatorna főhálózata, így

a szennyvízhálózatba érkező nagy mennyiségű esővíz a tér alatt már nem tud az esővízhálózatba is átfolyni.

„Úgy tűnik, hogy a gond máshol van, csak itt jön a felszínre. A probléma gyökere egyrészt ott lehet, hogy a Szentlélek és Müller László utcákban már régen kiépített esővíz- és szennyvízhálózat között még létezik »kommunikáció«. Másrészt a Fecske, Unió, Jegenyék, Lejtő, Szabadság, Zöldfa, Galamb, Tudor, Fennsík (az ifjúsági park környéki utcák), valamint a Petőfi Sándor utcák lakóinak egy része a szennyvízhálózat igénybevételével szabadul meg az esővíztől. Így az említett helyszínekről a nem megfelelő hálózaton érkező nagy mennyiségű víztömeg a város alsóbb fekvésű részén, jelen helyzetben a Majláth téren okoz gondot, hiszen a szennyvizet elvezető csövek átmérője jóval kisebb, mint az esővízhálózat vezetékei, és nem képesek elnyelni ezt a mennyiségű esővizet” – magyarázta a probléma lehetséges okait az alpolgármester.

Ugyanakkor a meghibásodások is okoznak kellemetlenségeket – tette hozzá.

Idézet
A helyzet feltárására a Harvíz Rt. szakembereit kértük meg. Továbbra is dolgozunk azon, hogy a két hálózatot, ahol lehet, különválasszuk. A lakók részéről is számítunk segítségre, megértésre

– fogalmazott az elöljáró.

A csíkszeredai Majláth Gusztáv Károly tér száraz, napos időben •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

A csíkszeredai Majláth Gusztáv Károly tér száraz, napos időben

Fotó: Gecse Noémi

A Majláth Gusztáv Károly téren már két éve nem beszélhetünk ilyen esetről – húzta alá Lányi Kinga, Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató sajtófelelőse. A nemrég történt „baleset” úgy fordulhatott elő, hogy a korábban kiiktatott szennyvízhálózaton feljött az oda beszivárgott esővíz.

„Ezt ahogy észleltük, felsepertük, klórmeszes oldattal és vízzel fertőtlenítettük” – hangsúlyozta. Hozzátette, a használaton kívüli régi csatornából az esővíz hozta fel a lerakodott iszapot, ezért lett fekete foltos a tér.

„Azóta munkatársaink a polgármesteri hivatal szakemberével újra átvizsgálták a terepet, megállapították melyek azok a részek, szennyvízaknák, amelyeket ki kell iktatni, hogy ne befolyásolja az új vezetékeket. Megnézték azt is, hogy miként lehet javítani a kialakult helyzeten, hogy egy biztonságos elvezetés történjen, ne tudjon több kellemetlenséget okozni. Ezeknek a munkálatoknak ezen a héten fogunk hozzá” – részletezte.

Csíkszereda városközpontjának modernizálását 2013-ban fejezték be az integrált városfejlesztés részeként, uniós forrásból, akkor a Majláth téret is felújították. Tövissi Zsolt csíkszeredai építésztől, a városközpont felújításának tervezőjétől is érdeklődtünk, mi az oka annak, hogy nem sikerült teljesen kiküszöbölni a föld alatti infrastruktúrát, mint a szennyvízhálózat, az esővízhálózat hiányosságait.

Idézet
A városközpont felújításakor zűrzavaros, a múltban hiányosan dokumentált állapotot tártunk fel, sokat vitattuk a kivitelezés alatti gyűléseken, hogy milyen megoldást találhatunk a fenti problémára. Eléggé mostoha helyzetben volt a város esővíz-elvezetése, egyfelől a terhelése a Venczel József irányából és a Szentlélek utca felől túlzottan nagy volt, így a Majláth tér felső részébe gyűlt össze az esővíz, eléggé megterhelve az új vezetéket is, amely a tér alatt átvezet. Mentesíteni kellett ezt a vezetéket, de a városvezetés ezt csak kis mértékben tudta ebből a projektből megoldani

– magyarázta a szakember. Az uniós forrásból megvalósuló projektbe nem fért bele, hogy a meghatározott területeken kívül eső részeken végezzenek vezetékcserét, például a Venczel József és a Petőfi Sándor utca találkozásánál, mert nem lehetett volna elszámolni.

Ugyanakkor pozitív megvalósításként említette, hogy sikerült kitakarítani a Somlyó-patak medrének föld alatti részét, amely a Majláth tér és a park alatt húzódik, és ezzel együtt kiiktatni az esővízcsatornából a törvénytelen szennyvíz-bekötéseket.

„Most úgy tűnik azonban, hogy a szennyvízrendszer esővízzel keveredik, amelynek elvezetésére a nagy megterhelések idején nem képes” – tette hozzá.

Galéria

Fertőzésforrás lehet

Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője a köztérre feltörő szennyvízzel kapcsolatban kiemelte, hogy az ilyen fajta szennyezéseket minél hamarabb meg kell szüntetni, a kiömlött szennyvizet el kell takarítani és a teret le kell mosni.

„Akkor fertőz, ha bejut a szervezetbe, például, ha egy gyermek elesik, belenyúl és később befalja a kezét. Emésztőszervi, hasmenéses betegségeket okozhat, és adott esetben elősegítheti a járványok terjedését. Jelenleg szerencsére ilyen fajta betegség, mint például sárgaságjárvány nincs”.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 07., vasárnap

Hetven utast szállító autóbusz balesetezett Sinaián

Személygépkocsival ütközött egy autóbusz vasárnap Sinaián. Két utas enyhe sérüléseket szenvedett.

Hetven utast szállító autóbusz balesetezett Sinaián
Hirdetés
2025. december 07., vasárnap

Bukaresti főpolgármester-választás: Nicușor Dan elmondta, hogy mit vár utódjától

Nicușor Dan kijelentette, hogy vasárnap a Nyugathoz tartozó Romániára és egy feddhetetlen jelöltre szavazott a bukaresti időközi főpolgármester-választáson.

Bukaresti főpolgármester-választás: Nicușor Dan elmondta, hogy mit vár utódjától
2025. december 07., vasárnap

Időközi helyhatósági választások: Bukarestben és 12 másik településen választanak polgármestert

Vasárnap Bukarestben főpolgármestert, Buzău megyében megyei tanácselnököt, a Dâmbovița megyei Găești városában, valamint kilenc megye 11 községében polgármestert választanak.

Időközi helyhatósági választások: Bukarestben és 12 másik településen választanak polgármestert
2025. december 06., szombat

Romániától kért áramot Moldova az ukrajnai orosz támadások miatt

A Moldovai Köztársaság „megelőző jellegű, néhány órás” energetikai segítséget kért Romániától, miután péntek este és szombat reggel Oroszország támadást indított Ukrajna energetikai rendszere ellen.

Romániától kért áramot Moldova az ukrajnai orosz támadások miatt
Hirdetés
2025. december 06., szombat

Több mint háromszáz állást hirdetnek meg az újonnan épített bölcsődéknél

Legutóbbi ülésén a kormány jóváhagyta 303 állás meghirdetését az uniós helyreállítási forrásokból épített bölcsődéknél – tájékoztatott szombaton az oktatási minisztérium.

Több mint háromszáz állást hirdetnek meg az újonnan épített bölcsődéknél
2025. december 06., szombat

Fél év alatt több mint harmincan vesztették életüket munkabalesetben Romániában

Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.

Fél év alatt több mint harmincan vesztették életüket munkabalesetben Romániában
2025. december 06., szombat

„Nekihajtok az első szembejövő autónak” – külföldön fogták el a szándékosan balesetet okozó román férfit

Szándékosan nekihajtott egy másik autónak, ezáltal egy 21 éves fiatalember, valamint annak egyéves és négyhónapos lánya életét oltotta ki az a 38 éves Ialomița megyei férfi, akit Nagy-Britanniában azonosítottak és vettek őrizetbe a hatóságok.

„Nekihajtok az első szembejövő autónak” – külföldön fogták el a szándékosan balesetet okozó román férfit
Hirdetés
2025. december 06., szombat

Lejárt termékek, elhasználódott eszközök, hiányos tájékoztatás: több mint négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

A december első hetében végzett ellenőrzéseik során összesen 4,3 millió lejre bírságoltak és 13 gazdasági szereplő tevékenységét függesztették fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői.

Lejárt termékek, elhasználódott eszközök, hiányos tájékoztatás: több mint négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
2025. december 06., szombat

Földrengéssel indult a szombat reggel

A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt szombaton 9 óra 25 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengéssel indult a szombat reggel
Földrengéssel indult a szombat reggel
2025. december 06., szombat

Földrengéssel indult a szombat reggel

2025. december 06., szombat

Prima Primissima díjat kapott Visky András író

Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten. A díjazottak között találjuk Visky András írót, drámaírót is.

Prima Primissima díjat kapott Visky András író
Hirdetés