Vér szállítására használható, BMW márkájú két motorkerékpárt adományoztak a székely vérlovagoknak magyarországi kollégáik, hogy azok az anyaországi mintára elindíthassák Hargita és Kovászna megyében az önkéntes alapon működő életmentő szolgáltatást.
2025. február 07., 15:562025. február 07., 15:56
2025. február 07., 16:412025. február 07., 16:41
Fotó: Borbély Fanni
Vér szállítására használható, BMW márkájú két motorkerékpárt adományoztak a székely vérlovagoknak magyarországi kollégáik, hogy azok az anyaországi mintára elindíthassák Hargita és Kovászna megyében az önkéntes alapon működő életmentő szolgáltatást.
2025. február 07., 15:562025. február 07., 15:56
2025. február 07., 16:412025. február 07., 16:41
Fotó: Borbély Fanni
Két vadonatúj, speciális fényjelzéssel felszerelt motorkerékpárt állítottak ki pénteken a csíkszeredai megyeháza márványtermében. A különleges járművek Magyarország Vérlovagjainak adománya az Erdély Mentőcsoport Csíkszék Mentőcsapatának, akik székely vérlovag-közösséget hoznak létre az anyaországi mintára.
Fotó: Borbély Fanni
„Csíkszeredából keresett meg először Donovál Zoltán, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház munkatársa, hogy segítséget kérjen tőlünk, ennek a kezdeményezésnek a kibontakozásában. Péter Szilárdnak, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetőjének a segítségével pedig eljutottunk ide, hogy átadhattuk a motorkerékpárokat.
– nyilatkozta az átadáson Samók Dávid, a magyarországi vérlovagok ügyvivője.
Fotó: Borbély Fanni
Hozzáfűzte, az Egyesült Királyság, Írország, Ausztrália és Magyarország után Romániában, a világon ötödikként elindulhat ez a szolgáltatás. Tőle tudjuk, hogy Magyarországon 2020 óta működnek a vérlovagok. „Én az elmúlt fél évtizedes tapasztalattal a hátam mögött azt tudom mondani, hogy ez
– fogalmazott.
„Valóra vált egy álom, amely 2022-ben fogalmazódott meg bennem: miután Magyarországon láttam, mennyire fontosak a Vérlovagok” – osztotta meg Donovál Zoltán, hogy hogyan született meg a székelyföldi kezdeményezés ötlete.
Fotó: Borbély Fanni
Gál Gellért István, házigazda, a mentőcsoport csíkszéki elnöke úgy fogalmazott, hogy amire ma készülnek, az nem csupán egy új szolgáltatás, hanem egy életmentő szolgáltatás elindítása, amely lehetőséget biztosít arra, hogy gyorsan és biztonságosan elszállítsák a vért azokhoz, akiknek szükségük van rá. „Az életmentés során ugyanis az idő sorsdöntő” – húzta alá. Hozzátette,
A két adományba kapott motorkerékpárt hamarosan felszerelik megfelelő hűtőtáskákkal, megkülönböztető jelzésekkel, és forgalomba íratják, engedélyeztetik. Ezután következik az önkéntesek toborozása, akik egy képzésen kell majd részt vegyenek és vizsgázzanak ahhoz, hogy vérlovagként teljesíthessenek szolgálatot.
Fotó: Borbély Fanni
Gál Gellért István jelezte, 24 órás ügyeletet szeretnének lefedni az önkéntes motorosokkal. A vérszállítással a mentőszolgálatok segítségére lesznek, hiszen mentőautókkal szállítják jelenleg a vérkészítményeket,
Reméli, hogy a romániai hatóságok is engedélyezik a motorkerékpárokat, és tudják használni, mint különleges járműveket.
Fotó: Borbély Fanni
„Csak együtt, közösen tudjuk elérni azt, hogy gyorsan, hatékonyan mentsünk életet” – ezt már Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője, az Erdély Mentőcsoport tagja, a kezdeményezés támogatója emelte ki beszédében, hozzátéve, hogy a cél adott, és az eszközök is már a rendelkezésre állnak.
A felszólalásokat követően átadták a motorbiciklik kulcsait, és Bátor Botond pálos szerzetes pedig áldást mondott a járművekre, széles utat kívánva a vérlovagoknak.
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Fotó: Borbély Fanni
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
2 hozzászólás