Fotó: Bíró Blanka
A Székely Szabadság tere nevet adta a sepsiszentgyörgyi önkormányzat annak a térnek, ahol öt éve minden március 10-én a Székely Szabadság Napját ünneplik. Ezt vasárnap Antal Árpád polgármester jelentette be a megemlékezésre összegyűlt több száz sepsiszentgyörgyi előtt.
2019. március 10., 14:142019. március 10., 14:14
2019. március 10., 14:232019. március 10., 14:23
A teret hat évvel ezelőtt rendezte az önkormányzat, 2014. március 10-én avatták fel itt a Turul-szobrot. „Gazda Zoltán, a Sepsiszéki Székely Tanács elnökének javaslatára az önkormányzat névadó bizottsága arról döntött, hogy a teret a Székely Szabadság terének fogják hívni.
– mondta a polgármester. Hozzáfűzte, nem véletlenül foglalkoztatja közösségünket most is a szabadság gondolata, „számunkra egész Székelyföld a székelyek szabadságának tere”, hiszen abszurd módon a 21. században, amikor elméletileg mindenki szabad Európában, vannak, akiket zavar a mi saját magunkról alkotott képünk, és folyamatosan a saját elképzelésiket szeretnék ránk erőltetni.
A megemlékezésen Gazda Zoltán felidézte, hogy hat év „vergődés és küzdelem” után pert nyert a Székely Nemzeti Tanács az Európai Unió bíróságán a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezése bejegyzése ügyében.
A székely vértanúk és a gyásznap kapcsán a terrorperben elítélt kézdivásárhelyiekről kifejtette, „napjainkban is vannak székely vértanúk. Olyan székely fiatalok, akiket a hatalom terroristának bélyegzett és ítélt tömlöcre bizonyítékok hiányában, hogy megfélemlítse közösségünket, példát statuáljon. Mi sem vagyunk tátott szájúak,
Felolvasta Beke István börtönből írt üzenetét, amelyben összefogásra, kitartásra biztat. A megemlékezésen Zelenák József evangélikus püspökhelyettes mondott áldást, közreműködött az unitárius egyház Kriza János-kórusa. A koszorúzás után autóbuszok indultak a marosvásárhelyi megemlékezésre.
Nem tartották be az eredeti tervet, és a csillag helyett oktagon alakú teret alakítottak ki a marosvásárhelyi Postaréten, a Székely vértanúk emlékművénél. Vasárnap reggel a kétnyelvű tábla is hiányzott. A térre ma tízezer embert várnak megünnepelni a Székely Szabadság Napját.
A Román Rendőrség kedden közölte, hogy büntetőeljárást indított a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, George Simiont ért fenyegetések ügyében.
Verekedés tört ki Ploiești egyik főútján hétfőn este, az esetet szemtanúk rögzítették telefonnal. Amilyen gyorsan kialakult a konfliktus, olyan gyorsan véget is ért, ugyanis a résztvevők igyekeztek eltűnni a rendőrség elől.
Az országos adóhatóság (ANAF) elnöke, Adrian Nicușor Nica keddi sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az intézménynek nem célja az esküvőkön adományozott összegek és a nászajándékok ellenőrzése.
Horațiu Potra zsoldosvezér jelentős szerepet játszott Călin Georgescu tavalyi választási kampányának megszervezésében és finanszírozásában – derül ki a volt államfőjelölt és feltételezett cinkosai elleni, kedden közzétett vádiratból.
Tizenharmadik alkalommal szervez egyetemi nyílt napokat az erdélyi magyar középiskolások részére a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Tagozata és a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet szeptember 18. és 21. között.
Székelyföld idén eddigi legnagyobb, 500 négyzetméteres standjával képviselteti magát Magyarország legnagyobb agrár- és élelmiszeripari kiállításán Budapesten. Összesen 47 termelő, több mint százféle különlegességgel várja a látogatókat.
Alex Florența legfőbb ügyész kedden ismertette azokat a Románia elleni hibrid támadásokat, amelyek a gyanú szerint győzelemhez segítették Călin Georgescut a tavalyi elnökválasztás első fordulójában.
Noha nem adott ki közleményt az érdekvédelem a sztrájk elmaradásáról vagy elhalasztásáról, úgy tűnik, a szerdától tervezett munkabeszüntetéssel járó tiltakozás elmarad. A szakszervezeti felelősök is csak a megerősítés hiányára tudnak hagyatkozni.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes kedden kijelentette, hogy a következő időszakban nem várhatók újabb adó- és illetéknövelések. A politikus ugyanakkor ellenzi a Horeca-ágazatban az újabb áfaemelést.
Hargita megyében három gépjárművezetőt is ittas vezetésen kaptak a rendőrök keddre virradóan.
szóljon hozzá!