
Sándor Krisztina és Tőkés László. Elégedetlenek a kérdéseikre kapott minisztériumi válaszokkal
Fotó: Haáz Vince
Ludovic Orban miniszterelnöknek, az egészségügyi, a belügyi és a tanügyminisztériumnak küldött levelet az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, miszerint a hatóságok számos területen és alkalommal diszkriminatívan járnak el, amikor kizárólag román nyelven kommunikálnak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedésekről.
2020. június 25., 15:532020. június 25., 15:53
2020. június 25., 16:012020. június 25., 16:01
Valamennyi, a minisztériumoknak a járványhelyzet kapcsán felmerült aggályaikról küldött levelükre választ kapott az EMNT, és ők azokra replikáztak is – tájékoztatta az újságírókat csütörtök délben Marosvásárhelyen Tőkés László, az EMNT elnöke és Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke.
– fogalmazott Tőkés László, aki arról is beszámolt, hogy bár az audiovizuális tanács elismerte, Klaus Iohannis április 29-én elhangzott beszéde gyűlöletbeszéd volt, mégsem bűncselekmény, mert állítólag senki ellen nem uszít.
Tőkés szomorúnak nevezte ezt, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi helyzetben együttműködésre volna szükség, de úgy tűnik, hogy
A minisztériumoknak írt és az azokra választ kapott levelekről Sándor Krisztina elmondta: azért tartották fontosnak a levélváltást, mert
A belügyminisztériumtól azt kérték, hogy azokból a rendőrautókból, amelyekből a lakossághoz szóltak, magyar nyelven is mondják el a tudnivalókat. „Mértéktartó választ küldtek” – mutatott rá Sándor Krisztina. A válaszban a minisztérium kitért arra, hogy
Felsorolták, hogy melyek ezek a megyék, viszont kimaradt a sorból Temes, Szilágy és Brassó megye. AZ EMNT saját felmérése szerint azonban csak Hargita, Kovászna és Maros megyékben történt meg a magyar nyelvű tájékoztatás is.
Fotó: Haáz Vince
A tanügyminisztériumtól két választ kapott az EMNT az online oktatás lebonyolítását illetően. Ezek közül az egyik Tőkés Lászlónak érkezett, de mindkét válasz megegyezett a tartalmát illetően. Kovács Irén Erzsébet a kisebbségi oktatásügyi államtitkár válaszát, amelyben az anyagi keretek és az emberi erőforrás szűkösségére hivatkozik, elfogadhatatlannak tartják. Az EMNT elsősorban azt kifogásolta, hogy
Ráadásul a magyar pedagógusok, akik vállalták a fordításokat és az online televíziós oktatást, önkéntes alapon végezték azt.
Fotó: Haáz Vince
Az egészségügyi minisztériumtól is két válasz érkezett az anyanyelvi tájékoztatás hiányának firtatására: egyik Tőkés Lászlónak, a másik az EMNT-nek. Az elsőt az országos egészségügyi hivataltól kapta az elnök és azt tartalmazta, hogy Kovászna megyében magyar nyelvű tájékoztatás is folyik az ottani egészségügyi igazgatóságon, annak honlapján. Ez részlegesen állja meg a helyét csak, de az EMNT szerint amúgy sem elégséges, hiszen több megyében élnek magyar nemzetiségűek.
A második választ a belügyminisztériumtól továbbították és teljes egészében elfogadhatatlan:
A válaszadók azt is hozzáteszik, ha a tájékoztató szövegeket valaki, akár pártok, akár civil szervezetek le akarják fordítani, megtehetik. Ráadásul még azt is kiemelték, hogy
„Mi ezt teljes egészében elutasítjuk, ezt a választ nem fogadjuk el” – hangsúlyozta Sándor Krisztina, hozzátéve, hogy a válaszokat a nap során továbbították.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás