
A sürgősségi támogatást igénylők száma nem csak Hargita megyében, hanem országszerte is viszonylag alacsony volt
Fotó: Haáz Vince
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
2025. március 31., 19:082025. március 31., 19:08
A 2023 szeptembere és 2024 augusztusa között észlelt kedvezőtlen éghajlati jelenség, a pedológiai (talajtani) szárazság miatt elszenvedett veszteségek kompenzálására pénzügyi támogatást biztosít az állam a juh- és kecsketartóknak. A támogatási kérelmeket majdnem három hétig fogadta az APIA, az igénylési határidő a napokban járt le.
noha a teljesítendő kritériumok nem voltak szigorúak. A megye mintegy 13 000 juh- és kecsketartó gazdaságot számlál, többségükben, nagyjából 11 500-ban juhokat tenyésztenek, a sürgősségi támogatás igénylői azonban annyian voltak, mint amennyi juhtenyésztő egy kisebb községben él.
Fotó: Haáz Vince
62 juh- és kecsketartó gazda nyújtott be kérelmet a támogatásra Hargita megyében – tájékoztatott Váncsa Rozália, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) munkatársa. Ez egy rendhagyó támogatás, nem olyan, mint azok, amelyeket minden évben igényelhetnek a gazdák, így
– véli az APIA illetékese.
„Az első feltétel az volt, hogy 2024. augusztus 31-én kellett legyen minimum 50 darab 1 évesnél fiatalabb nőstény juh vagy kecske a tulajdonukban, a második követelmény szerint 2025. február 23-án is rendelkezniük kellett annyi állattal, mint amennyivel augusztus 31-én rendelkeztek. A harmadik követelmény a 2024-ben egységes támogatási kérés volt, amelyben föld is szerepelt. Ehhez a támogatáshoz mi majdnem semmiféle igazolást nem kértünk, egy bankszámlaszám-igazolást kértünk és egy személyazonossági-másolatot, cégek esetében pedig a megfelelő iratokat, tehát kevés iratra volt szükség a gazdák részéről. (…)
– fejtegette Váncs Rozália a lehetséges okait annak, hogy kevés volt a támogatásigénylő gazda a megyében.
Kérdésünkre válaszolva elmondta azt is, hogy az említett 62 gazda mellett voltak még olyan állattartók, akik érdeklődtek a támogatás iránt az ügynökségnél, de nem feleltek meg a feltételeknek, így végül kérelmet sem nyújtottak be, hiszen azt úgyis visszautasították volna.
Fotó: Haáz Vince
A jó hír az, hogy akiknek sikerült igényelniük a sürgősségi támogatást, azok hamar hozzájutnak majd a pénzhez, azt ugyanis április 31-ig átutalják számukra.
– tudtuk meg Váncsa Rozáliától.
Az igénylők száma egyébként nem csak Hargita megyében, hanem országszerte is viszonylag alacsony volt, a központi APIA adatai szerint összesen 8321 támogatási kérelem érkezett be az intézményhez az igénylési periódus végéig, nagyjából 840 000 juhra és kecskére.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!