Hargita megyében 252 ezer egészségügyi biztosítottból 153 ezren élvezhetik hozzájárulás befizetése nélkül az egészségügyi alapszolgáltatásokat. Mivel ezeknek a személyeknek nincs bejelentett jövedelmük, egészségügyi ellátásukat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár saját költségén fedezi.
2018. október 28., 12:252018. október 28., 12:25
Az év közepéig összesített adatok szerint mintegy 252 ezer egészségügyi biztosítottból
– derül ki a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár szerkesztőségünkhöz eljuttatott legfrissebb kimutatásából. Mint megtudtuk, többek között gyermekek, diákok, egyetemisták, fogyatékkal élők, társbiztosított személyek, nyugdíjasok, jövedelem nélküli terhes nők, illetve különböző jogszabályok kedvezményezettjei tartoznak ebbe a kategóriába. Ők anélkül biztosítottak, hogy bárki fizetné utánuk a szükséges hozzájárulást. Nincs bejelentett jövedelmük, egészségügyi kezelésüket, ellátásukat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár saját költségén fedezi.
Ezzel szemben – ugyancsak az év közepéig összesített adatok szerint –
Közéjük tartoznak egyebek mellett az alkalmazottak, az egyéni vállalkozók, a munkanélküli- vagy szociális segélyben részesülők, a bejelentett mezőgazdasági jövedelemből élők, illetve azok, akiknek bár nincs bejelentett jövedelmük, fizetik az egészségbiztosítási járulékot. E kategóriába eső személyek tehát jövedelmük révén hozzájárulnak a rendszerhez.
Itt megjegyzendő, hogy 2015-től a nyugdíjasok átkerültek a kedvezményezett egészségbiztosítottak kategóriájába, míg azelőtt csak az a nyugdíjas volt alapból egészségbiztosított, akinek 740 lejes vagy annál alacsonyabb nyugdíja volt. A jelenség egyébként már jó ideje téma az országos sajtóban is, legutóbb Răzvan Vulcănescu, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke nyilatkozott arról, hogy
Az országos egészségbiztosítási alapnak több forrással kellene rendelkeznie, hogy a jelenleginél jobb egészségügyi szolgáltatásokat nyújthassanak
Fotó: Veres Nándor
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója megkeresésünkre kifejtette, az országos egészségbiztosítási alapnak több forrással kellene rendelkeznie, hogy a jelenleginél jobb egészségügyi szolgáltatásokat tudjanak nyújtani a biztosítottaknak.
„Bővíteni kellene azoknak a bázisát, akik jövedelmükkel hozzájárulnak a rendszerhez. Nem a gyermekektől vagy a terhes nőktől, kismamáktól kell elvenni az ingyenes egészségügyi ellátást, viszont például a társbiztosítottak – akik házastársuk vagy gyermekük után részesülnek ingyenes egészségbiztosításban –, illetve a nyugdíjasok (akiknek bármekkora nyugdíjuk van, nem kell fizetniük az egészségbiztosításért) esetében célszerű volna megtalálni azt a megoldást, hogy valamilyen formában ők is hozzájáruljanak a rendszer finanszírozásához.
Ugyanakkor a megye gazdaságának fejlődése, új munkahelyek létrehozása is fontos tényező lehetne az egészségügyi rendszer finanszírozási szintjének növelésében” – mondta Duda Tihamér.
A megyei egészségbiztosítási pénztár tavalyi pénzügyi mérlege szerint
Ezt az országos alapból érkező költségvetés-kiegészítésekkel tudták megoldani.
59 ezren biztosítás nélkül
A kapott adatokból az is kiderül, hogy ez év közepéig 58 991 olyan személy volt a megyében, aki az említett kategóriák egyikébe sem sorolható, tehát egyáltalán nem rendelkezik egészségügyi biztosítással. Hargita megye összlakosságához viszonyítva – amely a legutóbbi népszámlálási adatok szerint 310 ezer – ez egy igen kimagasló arány. Nem beszélve arról, hogy az utóbbi adat nyolcezres növekedést mutat 2014-hez képest, azaz négy évvel ezelőtt még „csak” 50 737 személy volt egészségbiztosítás nélkül Hargita megyében.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.
Második alkalommal végeztek eredményes műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban úgynevezett acetabulum törés (csípőízületi vápatörés) kezelésére. Ez egy ritka, de súlyos sérülés, amely különösen nagy odafigyelést igényel.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Eltűnt székelyudvarhelyi lányt keresnek, aki önként távozott otthonából. A rendőrség segítséget kér megtalálásában.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatói májusban fesztiválokon, kiállításokon, filmvetítéseken és előadásokon keresztül mutatják be munkáikat: a csíkszeredai Unscene fesztivál után Budapesten, az MTA 200. évfordulós ünnepségén is fellépnek.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.
szóljon hozzá!