Hirdetés
Hirdetés

Románia parlamentjében tárgyalnak az autonómiastatútumról

Kulcsár-Terza szerint ha a folyamatot hamarabb elkezdte volna a magyar érdekképviselet, talán már előbb tartanánk. Képünk illusztráció •  Fotó: Haáz Vince

Kulcsár-Terza szerint ha a folyamatot hamarabb elkezdte volna a magyar érdekképviselet, talán már előbb tartanánk. Képünk illusztráció

Fotó: Haáz Vince

Székelyföld autonómiastatútumáról kedden tárgyaltak a képviselőház emberjogi bizottságában. A tervezetet a bizottság negatívan véleményezte, három támogató, négy ellenszavazattal és egy tartózkodással döntöttek így.

Bíró Blanka

2020. február 26., 17:462020. február 26., 17:46

2020. február 26., 19:162020. február 26., 19:16

Kulcsár-Terza József a statútum egyik beterjesztője szerdai sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón elmondta:

a képviselőház március 25-éig kell tárgyalja a tervezetet, addig négy bizottságon kell átmenjen, láttamozásra az emberjogi-, a jogi- és a pénzügyi bizottságot jelölték ki, a jelentéstevő a közigazgatási bizottság.

A politikus szerint megtörténhet, hogy a határidőig levő szűk egy hónap alatt a kezdeményezést nem tűzik napirendre a plénumban, ez esetben hallgatólagosan elfogadják, és úgy megy át a döntéshozó szenátusba. „Fel vannak gyűlve a tervezetek, a parlament alig dolgozik, feleslegesen hallgatjuk a miniszterjelölteket, ezért kérdéses, hogy a szűk egy hónap alatt az autonómiastatútum napirendre kerül-e a plénumban” – mondta Kulcsár-Terza József.

Hirdetés

A háromszéki politikus áttörésként értékelte, hogy az emberjogi bizottság elnöke, a török kisebbséget képviselő Ibram Iusein megszavazta a tervezetet Benkő Erika RMDSZ-es képviselő, és a beterjesztő mellett.

Idézet
Amikor 2017-ben benyújtottam a statútumot, és azt 2018-ban a parlament mind a két háza a bizottságokban és a plénumban is tárgyalta, még voltak tartózkodó szavazatok, de a magyar politikusokon kívül senki nem szavazott mellette

– idézte fel Kulcsár-Terza József. Hozzátette, a bizottságban a felszólásában többek között arról is beszélt, hogy Székelyföld autonómia igényéről tárgyalni kell, viszont elutasítja a szélsőséges, uszító álláspontokat.

A tervezetet ellenzők azzal érveltek, hogy a térségnek „van elég autonómiája”.

A képviselő kifejtette, készülnek arra, hogy a Székely Nemzeti Tanács kibővített autonómiastatútumát továbbra is fenntartsák a bizottságokban, a plénumban. „Ha a folyamatot hamarabb elkezdte volna a magyar érdekképviselet, talán már előbb tartanánk” –  mondta.

A bizottság ülésén Benkő Erika parlamenti képviselő is felszólalt, hangsúlyozva, hogy

a statútum törvényes keretet biztosítana a romániai magyar kisebbség alapvető etnikai, nyelvi és kulturális jogainak.

A tervezetet fenntartva kifejtette, a 21. században a székelyföldi autonómia három, gyakorlatban könnyen megvalósítható dolgot jelent: a magyar nyelvnek a hivatalos, regionális nyelvként való elfogadását; regionális döntéshozatali szabadságot és széleskörű pénzügyi autonómiát. Arra is kitért, hogy a román többség Székelyföld autonómiájával kapcsolatos félelmei megalapozatlanok.

Idézet
Mi nem veszélyt vagy kockázatot jelentünk Románia számára, hanem értéket. Szeretnénk, hogy az elkövetkezőkben ennek megfelelően tekintsenek közösségünkre

– nyomatékosított Benkő Erika.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 03., szerda

NATO-főtitkár Kijevben: Oroszország semmi jelét nem adja annak, hogy le akarná állítani a háborút

Oroszország semmi jelét nem mutatja annak, hogy le akarná állítani agresszióját; ezt bizonyítják a Kijev és más ukrán városok elleni orosz támadások is – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Kijevben.

NATO-főtitkár Kijevben: Oroszország semmi jelét nem adja annak, hogy le akarná állítani a háborút
Hirdetés
2026. június 02., kedd

Kárpát-medencétől Ausztráliáig – ezt a térképet érdemes megnézni

Székelyföldről a világ másik pontjára jutott családokat is tartalmaz egy érdekes térkép. Az ausztráliai Melbourne-ből érkezett hír szerkesztőségünkhöz egy különleges diaszpórakezdeményezésről, amely a Nemzeti Összetartozás Napjához kapcsolódik.

Kárpát-medencétől Ausztráliáig – ezt a térképet érdemes megnézni
2026. június 02., kedd

Választ ígér Oroszország Románia „barátságtalan lépésére”

Románia válaszlépésre számíthat, miután a konstancai orosz főkonzulátus bezárásáról döntött – nyilatkozta hétfőn az orosz külügyminisztérium sajtószóvivője, Marija Zaharova.

Választ ígér Oroszország Románia „barátságtalan lépésére”
2026. május 30., szombat

„Lerángatták a nyakamból a zászlót, majd fel is gyújtották azt mindenki szeme láttára”

Középiskolai ballagó diákok magyar zászlót égettek Szabadka központjában pénteken – közölte az egyik szemtanú vallomását a Szabad Magyar Szó vajdasági hírportál.

„Lerángatták a nyakamból a zászlót, majd fel is gyújtották azt mindenki szeme láttára”
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Kiemelték a 25 éves román lány holttestét a Németországban összedőlt épület romjai alól

Kiemelték a németországi Görlitzben összedőlt épület romjai alól egy 25 éves román lány holttestét – nyilatkozták a dpa hírügynökségnek csütörtök reggel a német rendőrség képviselői. A rendőrségi szóvivő szerint a holttestet szerda este találták meg.

Kiemelték a 25 éves román lány holttestét a Németországban összedőlt épület romjai alól
2026. május 21., csütörtök

A román sajtónak is üzentek a Németországban romok alá szorult román állampolgárok ügyében

A katasztrófaelhárító csapatok továbbra is dolgoznak Görlitz városában, és mindent megtesznek, hogy kimentsék azokat az embereket, akik az összedőlt épület romjai alatt rekedhettek – közölte szerdán a román külügy.

A román sajtónak is üzentek a Németországban romok alá szorult román állampolgárok ügyében
2026. május 20., szerda

Összedőlt egy épület Németországban, román állampolgárok is érintettek

Három embert kerestek még tegnap a romok alatt, közülük ketten román állampolgárok, miután előző nap összedőlt egy többlakásos épület a kelet-németországi Görlitz városában – adta hírül kedden este az Agerpres hírügynökség.

Összedőlt egy épület Németországban, román állampolgárok is érintettek
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Kitüntetnék a román pilótát aki Észtország fölött lőtt le egy drónt

Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt. A pilótát kitüntetné a román védelmi miniszter.

Kitüntetnék a román pilótát aki Észtország fölött lőtt le egy drónt
2026. május 18., hétfő

Videón, ahogy összeütközik a levegőben két katonai repülőgép az Egyesült Államokban

Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államok Idaho államában vasárnap, a pilóták túlélték a balesetet.

Videón, ahogy összeütközik a levegőben két katonai repülőgép az Egyesült Államokban
2026. május 14., csütörtök

Nemzetközi szinten mutatták be, hogyan verték át hamis gyógyszerekkel a fogyasztókat nálunk is

Hamis gyógyszerekkel és táplálékkiegészítőkkel kereskedett az a bűnözői csoport, amelyet nemzetközi összefogással számoltak fel – közölte az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol csütörtökön.

Nemzetközi szinten mutatták be, hogyan verték át hamis gyógyszerekkel a fogyasztókat nálunk is
Hirdetés