Tömeg fogadta a vonattal érkező zarándokokat Vásárhelyen

Sem a hetven perces késés, sem az építőtelepi állapotok nem riasztották vissza azt a mintegy 2500 fős tömeget, mely csütörtökön délután a nagyállomáson a csíksomlyói búcsúba utazók köszöntésére gyűlt össze. Vásárhelyen a hivatalos időtől eltérően, három nappal hamarabb volt pünkösd – eképpen foglalható röviden össze a találkozás hangulata.

Vass Gyopár

2015. május 22., 13:102015. május 22., 13:10

2015. május 22., 19:352015. május 22., 19:35

A Boldogaszony zarándokvonat csütörtökön reggel 7:58 órakor indult a Nyugati pályudvarról, és idén minden eddiginél több – mintegy 800 – zarándok utazott a 15 kocsiból álló szerelvényen. 

A hivatalos menetrend szerint Marosvásárhelyre 18:39-kor kellett volna befutnia a különvonatnak. Amikor fél hét körül a hangosbemondón bejelentették a 70 perces késést, többször is megütötte a fülünket a „nem baj, megvárjuk” kijelentés. Ez alatt az idő alatt alkalmunk nyílt beszédbe elegyedni a vásárhelyiekkel, akik a jelenlegi jegyirodának helyet adó hosszú épület korlátja mögött, az előtte lévő betonplaccon és a vágányok közötti peronokon álltak vagy éppenséggel ültek.

Az egyik visszatérő látvány az unokáit és dédunokáit elhozó nagy- és dédszülők voltak: „Úgy éreztük, hogy itt kell lenünk a mai napon. Az unokám imádja a vonatokat, de a ma érkező, az a mindene. Ötször hívott fel, hogy mama, tudod milyen nap van ma?” – mesélt a 10 éves unokájáról Novák Jolanda. Kilyén Rozália és Hajdó Erzsébet karonfogva várták a vonatot. A két idős hölgy verssel mondta el,hogy miért ment ki: „Magyar vagyok, magyarnak születtem” – így kezdődött hitvallásuk, melyet Rozália néni 1943-ban, a „magyar világ alatt tanult”. Majd csak a szépkorúakra jellemző derűvel elkezdték dúdolni, hogy: „Árpád apánk ne féltsd ősi nemzeted” – közben pedig filmbe illő jelenetként, Rozália nénit megölelte a 8 éves dédunokája. „Tudja a fene, hogy miért jöttünk ki...” – mondta Szabó Albert, majd így folytatta: „Tudja miért? Megmondom én. Azért, hogy bár ilyen alkalmakkor fogjon össze a magyarság. Egy-egy rendezvényre olyan kevesen mennek el, de a hit össze tudja tartani az embereket”. Kiss Géza feleségével és nyolc éves fiával ment ki a zárándokok fogadására: „Az ember kell tudja, hogy hova tartozik.Ennek a vonatnak hamarosan lesz rendes menetrendje is…” – mondta a fiatalember.

Közben a mezőcsávási fúvószenekar is rázendített, jelezve a várakozási idő leteltét, a vonat közeledtét. A távoli vonatfütty mintha az időt állította volna meg, az emberek elfelejtettek óráikra pillantani, hogy valóban 70 perces késéssel érkezik-e, és már azt is felejtették, hogy mennyit tárgyalták, hogy hol is van a hármas vágány, ahova a vonat érkezik majd, és arról is megfeledkeztek, hogy mennyit bosszankodtak az érkező, induló és ide-oda tolató járatok miatt. Tapssal, virágokkal fogadták az állomásra befutó szerelvényt, közben egy-egy visszafogott ria-ria-hungária, éljenek a magyarok felkiáltás is hallatszott.

A zarándokokat főtisztelendő Oláh Dénes főesperes köszöntötte:„Aki zarándokol, az úton van. Térben valahonnan valahová tart. De ezzel párhuzamosan egy lelki utat is be kell járnia. Ettől válik útja zarándokúttá. Ha ezt a benső utat nem járja be, akkor csupán kiránduló marad. Ti, kedves zarándokok, útban vagytok Csíksomlyó felé, de valójában a Szűzanya felé tartotok, aki mindannyiunkat el akar vezetni szent Fiához, Jézus Krisztushoz. A Szűzanya felé tartotok, aki mindannyiunkat el akar segíteni életünk gyökeres megváltoztatásához. Nincs garancia arra, hogy ez a változás végbe is fog menni bennetek, de egyet mindenképpen megtehettek: ne akadályozzátok meg azt, ami megtörténhet. Engedjétek, hogy lelketek megfürödjön Isten irgalmas szeretetében, a szent hely és a Mária szentély varázslatos légkörében, az oda hittel érkező több tízezer ember imában, éneklésben, áhítatban megnyilvánuló tanúságtevő hitében, a végtelenül sokat szenvedett erdélyi katolikusok hősi helytállásában, és élni, megmaradni akarásában”.

Ezek után a szervezők nevében Budai László köszönte meg a fantasztikus fogadtatást, majd énekek következtek és imádság. A mintegy húsz percet tartó ünnepség egyik legszebb pillanata az volt, amikor a szerelvény végéből induló mezőcsávási fúvószenekar muzsikája összetalálkozott a mozdonytól induló, egyre jobban felerősödő Himnusszal. A tovainduló vonattól és utasaitól tapssal váltak meg a vásárhelyiek, de a zarándokokat tudomásunk szerint még két helyen is üdvözölték a városban: a nagyállomáshoz közeli Madách utcai sorompónál, és a kisállomásnál is szép számban gyűltek össze a köszöntésükre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 12., vasárnap

Hatezer lejre bírságoltak egy nőt két kiscica elhagyása miatt

Utcára tett két kiscicát egy nő Marosvásárhelyen, hatezer lejes bírságot kapott érte. A kisállatokat biztonságba helyezték, majd örökbe fogják adni őket.

Hatezer lejre bírságoltak egy nőt két kiscica elhagyása miatt
Hirdetés
2026. július 12., vasárnap

Házkutatásokat tartottak Maros megyében, engedély nélkül tartott fegyvert is találtak

Egy hosszúcsövű puskát, cigarettát, aprított dohányt, valamint hamisított márkájú ruházatot foglalt le a Maros megyei rendőrség egy pénteken tartott házkutatási akció alkalmával.

Házkutatásokat tartottak Maros megyében, engedély nélkül tartott fegyvert is találtak
2026. július 11., szombat

Orvosira készül Maros megye legjobb magyar érettségizője

Egész évben tanult, de az érettségi előtti három hétben az átlagosnál intenzívebben készült a megmérettetésre Bartha Előd, aki az idei vizsgán Maros megyében a legjobb jegyet kapta a magyar diákok közül. Vele beszélgettünk a vizsgákról és nem csak.

Orvosira készül Maros megye legjobb magyar érettségizője
2026. július 10., péntek

Dohánnyal és hamisított ruhákkal üzletelő bandára csapott le a rendőrség

Légpuskát, zárjegy nélküli cigarettát és feltételezhetően hamisított, „márkás” ruhákat foglalt le a rendőrség Maros és Kolozs megyében egy pénteki nagyszabású akció során.

Dohánnyal és hamisított ruhákkal üzletelő bandára csapott le a rendőrség
Hirdetés
2026. július 09., csütörtök

Lezárás és elterelés: vitatják az erdélyi autópálya beszakadása után hozott megoldást

Két napja szünetel a forgalom egy beszakadás miatt a Szászsebes és Torda közötti sztrádaszakasz (A10) egyik menetirányú pályáján. Az ideiglenesen bevezetett megoldást többen is bírálják.

Lezárás és elterelés: vitatják az erdélyi autópálya beszakadása után hozott megoldást
2026. július 09., csütörtök

Így épül a mélygarázs Marosvásárhelyen

Naponta több mint ötven teherautónyi földet szállítanak el Marosvásárhelyen a leendő mélygarázs építőtelepéről. A munkálatok látványosak.

Így épül a mélygarázs Marosvásárhelyen
Így épül a mélygarázs Marosvásárhelyen
2026. július 09., csütörtök

Így épül a mélygarázs Marosvásárhelyen

2026. július 09., csütörtök

Felállványozták a közigazgatási palotát, kezdődik a restaurálás

Restaurálják a marosvásárhelyi közigazgatási palota homlokzatát és a díszítőelemeket, felújítják a nyílászárókat, valamint szerkezeti javításokat végeznek – jelentette be Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke csütörtök délután.

Felállványozták a közigazgatási palotát, kezdődik a restaurálás
Hirdetés
2026. július 09., csütörtök

Büntetőeljárás indult Gabi Mureșan volt válogatott labdarúgó halálának ügyében

Büntetőeljárást indított a Maros megyei rendőrség, hogy tisztázza Gabi Mureșan volt válogatott labdarúgó, Apold község polgármestere halálának körülményeit.

Büntetőeljárás indult Gabi Mureșan volt válogatott labdarúgó halálának ügyében
2026. július 09., csütörtök

Utolsó pillanatban módosították a felvételi kódokat Maros megyében, értetlenül állnak a döntés előtt az érintettek

Utolsó percben változtatott a felvételi kódokon a Maros Megyei Tanfelügyelőség, összezavarva a nyolcadikot végző diákokat, de az érintett iskolák vezetőségét is. Antal Levente főtanfelügyelő-helyettes szerint egy eltérést korrigáltak.

Utolsó pillanatban módosították a felvételi kódokat Maros megyében, értetlenül állnak a döntés előtt az érintettek
2026. július 09., csütörtök

Pár percre bárki pilótává válhat

Virtuális valóság alapú repülőgép-szimulátorral várják az érdeklődőket július 9. és 15. között Marosvásárhelyen. Néhány percre bárki a pilótafülkében érezheti magát, miközben izgalmas repülési élményben lehet része.

Pár percre bárki pilótává válhat
Pár percre bárki pilótává válhat
2026. július 09., csütörtök

Pár percre bárki pilótává válhat

Hirdetés